Een 'stuufkoe' is gewoon melkpoeder in het Zeeuws IIQHIIHBB JbiiCUPLUS Zeeuws dialect: van joekte op m'n rik tot sfekkesteker Timmer- en afwerkingsbedrijf Meulmeester Dealer voor Walcheren en Zuid-Beveland (Dekakast schuifwandsystemen) Project brigade genomineerd Bij ieder mens past een kunststof kozijn Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 16 mei 2012 De Faam pagina 17 Zeeuws voor beginners of 'Zeeuws voe behunners' althans volgens Wisse, is een boekje dat vorige week ver schenen is bij Uitgeverij het Paard van Troje van de hand van Jan Zwemer en met illu straties van Danker-Jan Oreel. Leonjanssens P Goes Zoals uitgever Anthoni Fier- loos laat weten: "Voor iedereen die alles weer eens van de zon nige kant wil zien is het boekje 'Zeeuws voor beginners' ver schenen. De teksten zijn van Jan Zwemer, het is toch zijn ei gen Zwemers humor die in het boekje doorklinkt, en de beste tekenaar van Zeeland heeft een en ander fraai geïllustreerd." Samen met vormgever Erwin Tramper heeft het trio een leuk boekje vol met humor ge maakt. Er staan Zeeuwse woorden en uitdrukkingen in en ach terop het boek lees je waarom: "Zeeuwse woorden en uitdruk kingen door taalgids Wisse; makkelijk voor toeristen en voor Zeeuwen om wat bij te leren". Er staan hoofdstukken met di verse onderwerpen in 'Zeeuws voor beginners' maar het be gint met de regio's en de regels. Zeeland wordt onderverdeeld in acht regio's. De regels over de Zeeuwse taele scheppen lu diek wat duidelijkheid en zijn voorzien van een Nederlandse vertaling. Regel eên: een eê zei je as de ee van peer. Tweê: een oö zei je as de oo van oor. Drie: somste klanken dure langer. Regel vuuve wijst er op dat het Zeeuws het woord U niet kent, een Zeeuw zeit joe tegen U. Veel Zeeuwse uitdrukkingen zoals 'Jae, tachentig en nog vier kant'. (ja, tachtig en nog kras) of 'Wat zit er in die schuuve?' (wat zit er in die la). Wie als toerist op zoek is naar een huisje of onderkomen in Zeeland kan het volgende er varen: Een kelf kotje en glad ni diere? (een proper onderkomen en goedkoop). Een slekkesteker is een aardappelschilmesje. Een ander typisch Zeeuws woord is oprèl of aprèl, een schuin te genaan een dijk oplopende weg of, zoals in Goes, Opril Grote Markt. Ook aan uitdrukkingen onder weg wordt aandacht besteed. 'Nè den Overkant? Nie mee de fiets (Over de Westerschelde? Niet met de fiets hoor). Plaats namen horen die in de verste verte niet overeenkomen met de ANWB wegwijzers of je navigatiesysteem: Flupland. Stalland en Smurdiek, (St. Philipsland, St. Annaland en St. Maartensdijk) of Sraskerke, Sreinskinders, Weumelinge en Anzwest ('s-Heer Abtskerke, 's-Heer hendrikskinderen, We- meldinge en Hansweert). Familie wordt evenzo bespro ken, al dan niet complimenteus. Die vèrkensvangers? Dat zit in de fermielje. (Die O-benen zit ten in de familie. Of je bent met 'een wuuf as een stik uut den diek' (een flinke stevige vrouw). En 'stuufkoe' is gewoon melk poeder. Zeeuwse namen en het vrolijke boek Met namen werden in Zee land met een rijtje voorna men aangegeven wie wie was. Arjaon van 'Eine van Sekke. (Adriaan van Henk van Zacharias.) Dan wist je over wie je het had. Een vrolijk item kan vol gens Anthoni Flerloos geen kwaad. 'Zeeuws voor begin ners' door Jan Zwemer en Danker-Jan Oreel van uitge verij Het Paard van Troje is in de Zeeuwse boekhandels verkrijgbaar voor 7,95 euro (ISBN 9789071937095) 128 bladzijden gebonden. Het Paard van Troje geeft regelmatig Zeeuwse boeken uit With pJso/BOLL Schuifwandsystemen inloopkasten Garderobekasten inbouwkasten (ook boeken/computer kasten) op maat voor u gemaakt Middelburg Het project Veiligstrand. nl van de Middelburgse reddingsbrigade is genomi neerd voor een landelijke prijs. Dankzij het project is de Van Dixhoornbrigade in de race voor de titel 'Red- dingsrigade van het jaar 2011'. Het voorlichtingspro ject Veiligstrand.nl is be doeld voor basisscholen. In 2011 werd gestart met het geven van voorlichting over de gevaren van de zee. Het project werd opgezet omdat de brigade constateerde dat er maar weinig voorlichting werd gegeven over hoe je een dagje aan het strand ook vei lig kunt laten verlopen. Dat initiatief is nu dus bekroond met een nominatie voor de verkiezing Reddingsbrigade van het jaar. Enige Zeeuwse nominatie In totaal zijn er uit de bin nengekomen aanmeldingen drie verenigingen gekozen die in aanmerking komen voor de prijs. De Van Dix hoornbrigade is de enige Zeeuwse genomineerde. De Middelburgse reddingsbri gade werd overigens al twee keer eerder genomineerd. Bij de eerste verkiezing in 1994 greep de club naast de titel, maar in 2005 werd de nomi natie wel verzilverd. De bri gade kreeg de prijs toen voor het opzetten van een traject dat ook jongere leden al bij het werk van de rampenploeg ging betrekken. Dat traject is een groot succes en was het eerste dergelijke initiatief in ons land. Molenweg 36 4341 BE Arnemuiden tel.+31(0)118 601790 fax. 0118-606172 timmerenafwerkingsbedrijfmeulmeester@kliksafe.nl Uw partner voor: ramen, deuren, kozijnen, badkamers, inbouwkasten, onderhoud, renovatie, Velux dakramen, tuinkamers Zeeuws voor beginners door Jan Zwemer met tekeningen van Danker-Jan Oreel. AFBEELDING PR Klarinelweg 5 4337 RB Middelburg T Oil 8-628 707 Openingstijden showroom: ma. t/m vr. 09.30 tot l 8.00 uur zat. 09.30-16.00 uur www.alkuplus.nl

de Faam | 2012 | | pagina 17