'Pak je fiets Zeeuws jaar en verrekijker in van het water' SO la Fabriekswinkel Tachtig procent van de dieren die we helpen zijn mannetjes' Stadscentrum is voor de kids Samen van het diner genieten Pannen en bestek nü extra voordelig met 20% extra kassakorting op de toch al scherpe fabrieks prijzen. Kom naar de winkel of bestel direct in onze webshop (kortingscode: k20). 6 steak messen 155.20 gekleurde messen nü 183.20 nü 55.20 Magdalenastraat 2-4 Goes Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 18 april 2012 De Faam pagina 15 Een Kemps zeeschildpad in Renesse en vinvissen in de haven van Vlissingen. Hoe komen die dieren daar en hoe help je ze? De vrijwilligers van de eerste hulp bij zeezoog dieren (EHBZ) weten er wel raad mee. Zeehondjes en bruinvissen worden het meest door hen geholpen. 2012 is het Zeeuws jaar van het Water. Tijd om stil te staan bij een aantal bijzondere gasten die de afgelopen jaren in de Zeeuwse wateren zijn ge weest en hun redders in nood. Marjóleine Kramer Goes Elf jaar geleden werd er een jonge vinvis in de haven van Vlissingen gevonden. Het twee jarige dier had zich klem ge zwommen in de Sloehaven. In de eerste maand van dit jaar lag er een acht maanden jonge vin vis in dezelfde haven, een paar honderd meter van de vorige en ook rond elf uur 's ochtends op een zondag ontdekt. "Bizar", vindt Jaap van der Heide de timing van de vondst. Jaap werd iets meer dan 19 jaar geleden op zijn politiewerk ge confronteerd met hulp verlenen aan zeezoogdieren. Lenie It Hart vroeg hem als vrijwilliger bij de eerste hulp bij zeezoog dieren (EHBZ) in de zuid- west delta. Na overleg met het thuis front staat hij 24 uur per dag, zeven dagen per week paraat om zeehondjes, bruinvissen, walvissen en andere dieren in nood te helpen. "Het is heel belangrijk dat je gezin erachter staat, zonder hen is het niet te doen. En mijn werk gaat in bijna alle gevallen voor want het blijft vrijwilligers werk", legt Jaap uit. Hij probeert, samen met nog vijftien mensen, in het gebied van de Maasvlakte tot de Bel gische grens zoveel mogelijk zeezoogdieren te redden. De afgelopen drie maanden heeft EHBZ gemiddeld twee meldingen per dag gehad. Jaap vindt het veel. In die tijd hebben ze 102 dieren kunnen redden. De beesten worden ter plaatse geholpen of naar een opvang gebracht. "Tachtig procent van de zeezoogdieren die we helpen zijn mannetjes", merkt Jaap op, "dit komt doordat ze wilder en ruiger zijn bij het jagen." De bruinvissen (kleinste soort dolfijn) en zeehonden horen in het Zeeuwse water thuis. De po pulatie zeehonden schommelt tussen 700 en 1100 dieren in de zuid- west delta. En er zwem men veertig tot zestig bruinvis sen voornamelijk in de Ooster- schelde. Als je een zeehond of bruinvis op het strand aantreft kun je het dier het beste met rust laten en de EHBZ bellen. Houd afstand en houd honden bij ze uit de buurt. Bij een bruinvis is het belangrijk dat hij nat wordt gehouden als hij warm aanvoelt, zijn spuitgat moet wel droog blijven. "Duw de dieren nooit het water in, vaak zijn hun spieren te stijf om te zwemmen. Ze komen niet voor niets op het strand", be sluit Jaap. Hoe te genieten van het Zeeuws jaar van het Water? "Pak de fiets en je verrekijker en geniet van de natuur en de zeehond die in het water leeft", raadt Jaap aan. Als je op de Jan van Renes- seweg rijdt in Renesse kun je zestig tot honderdtwintig zeehonden spotten op een zandbank. Ook. de vogelkijkhut bij Nummer Een in Breskens en de Zimmermangeul bij Ril land Bath zijn mooie plekken om de zeezoogdieren op hun rustplek te zien zonder ze te storen. "Ze komen naar de Zeeuwse wateren omdat er kennelijk genoeg vis voorra dig is en er genoeg zandban ken zijn." Vlissingen Vita Event houdt zaterdag 21 april Kidsfantasy in Vlis singen. Deze dag is gevuld met verschillende activitei ten voor kinderen tot en met 14 jaar met ondermeer een hooghoud contest en een dans- en skateboard clinic. Naast deze clinics kan er ook op opblaasbare springkus sens gespeeld worden. De activiteiten zijn van 11.00 tot 16.00 uur op de Oude markt en op het Bellamypark in Vlissingen. Oost-Souburg Voor mensen die het moeilijk vinden de eindjes aan elkaar te knopen en voor mensen die alleen zijn, is het mogelijk een keer per maand samen met anderen van een warme maaltijd te genieten. Resto- Rank wordt elke 3e vrijdag van de maand gehouden in De Rank; de zaal achter De Wijngaard-kerk in de Ka naalstraat. De maaltijden beginnen om 18.00 uur, de zaal is open vanaf 17.00 uur. De eerstvolgende mogelijk heid om aan te schuiven is op vrijdag 20 april. Aanmel den vooraf is noodzakelijk en kan via de volgende telefoon nummers: 0118-629928 en 0118-470860 of door te mai len naar restorank@gmail. com. De kosten bedragen 2,50 euro per persoon, voor een gezin maximaal wordt het bedrag maximaal 7,50 euro. Bij Zierikzee en Rilland zijn belangrijke rustplaatsen voor zeehonden. FOTO: BEN BIONDINA/ WWW.LAATZEELANDZIEN.NL Sola pakt giga uit in luxe geschenkdoos -tërnü bestekset Monza 90-delig, 9-persoons zilverwit edelstaal-249r4-69r Kjjj bestekset Lotus 32-delig, 4-persoons zilverwit edelstaal 499r-69r Kom naar de winkel of bestel direct online in onze webshop sola-fabriekswinkel.nl bestekset Monique 52-delig, 6-persoons zilverwit edelstaal 459r49- vanaf-4^5-nü kookset Carré-de-Luxe 4-delig zilverwit edelstaal 39& 229r |1 kookset Carillon 4-delig zilverwit edelstaal |169ré9r Alle kookpannen van Sola zijn geschikt voor elke warmte bron, ook inductie!. Triply. 2 lagen staal en 1 laag aluminium geeft optimale warmte- verdeling en bespaart energie. tussen Beestenmarkt en de Opril Grote Markt telefoon 0113-21 11 11 ma 13.00-17.30 uur di wo vrij 09.30-17.30 uur do 09.30-21.00 uur za 09.30-17.00 uur

de Faam | 2012 | | pagina 15