Zorgstroom m, 1 (F N Ter Reede Donkersteeg Uit in een rolstoel of met allergie ViaZorg Woensdag 14 maart 2012 I pagina 25 Toekomstperspectief werken in de zorg Door Carien Midavaine - Vlissingen Nederland vergrijst, dat is bekend. Maar dat hierdoor een baanzekerheid voor mensen in de zorg ontstaat, is onder belicht. Lenny van de Watering, personeelsconsulente bij Werkt voor Ouderen in Vlissingen, merkt dat door de toe name van klanten, er veel vacatures in de zorg zijn. Lenny vertelt wat de mogelijkheden zijn voor werken bin nen Werkt voor Ouderen. "Voor zowel onze 'huizen' als onze groeiende thuiszorg zoeken we mensen die opgeleid zijn in de zorg, zoals verzorgenden (niveau 3) en ver pleegkundigen (niveau 4 en hbo). Herintreders met een zorgdiploma zijn ook van harte welkom! En zonder zorg- diploma kun je bij ons aan de slag als huishoudelijke hulp. Werk en privé kun je bij ons prima combineren en op de lo catie Ter Reede is er kinderopvang. Ook voor jongeren die op zoek zijn naar een bijbaan of vakantiewerk zijn er bij ons volop mogelijkheden. Dus ben je op zoek naar een (an dere) baan in de zorg, kom dan langs bij onze banenmarkt op de open dag. Een uitgelezen kans om informatie te krij gen of te solliciteren!" Tijdens de landelijke open dag van Zorg en Welzijn op zaterdag 17 maart opent Werkt voor Ouderen locatie Ter Reede, van 10 tot 16 uur haar deuren. Er is een banenmarkt en verder zijn er rondleidingen, workshops, proeverijtjes, muziek- en kunstactiviteiten, een gezondheidsplein en een kinderplein. Het thema van de open dag is 'Goede Zorg een Kunst!'. Adres: Ter Reede. Vredehoflaan 370 in Vlissingen Personeelsconsulente Lenny van de Watering bij de receptie van Ter Reede. Foto: Carien Midavaine De mens staat centraal Joke Corbijn: "Als verzorgende leer je ook van de cliënten, die hebben immers al een heel leven achter de rug." Foto: Marina Meijers Tekst: Marina Meijers Alle ervaring die Joke Corbijn in haar werk in de zorg de afgelopen 20 jaar heeft opgedaan, kan ze goed gebruiken in haar huidige baan. Sinds vorig jaar is Joke trainer/coach belevingsgerichte zorg bij Zorgstroom. Haar doel is het taakgericht werken zoveel mogelijk om te buigen naar belevingsgericht werken. Joke vertelt enthousiast over haar werk in de zorg: "Ik heb de opleiding tot ziekenverzorgende destijds gevolgd bij Der Boede en heb daarna op verschillende lokaties in de zorg gewerkt. Het werk heeft mij altijd enorm geboeid, de mensen die je verzorgt, hebben een schat aan levens ervaring waar je zoveel van kunt leren. Ook dementeren den hebben vaak nog herinneringen van heel vroeger waar ze graag over praten en waar je dan op in kunt haken." De belevingsgerichte zorg waar de intramurale divisie van Zorgstroom zich steeds meer op gaat focus sen, stelt de behoefte van de bewoner centraal. Medewerkers proberen zich zoveel mogelijk te richten op de wensen van de cliënten en op basis hiervan de da gindeling te maken. "Wanneer iemand een echt avond mens is, dan moeten we niet om 7.00 uur 's ochtends de kamer binnenkomen om de bewoner te wassen en aan te kleden, dat kan dan later. Zo geldt voor meer zaken datje de zorg aanbiedt op dat tijdstip dat voor de bewoner het beste uitkomt en dat past bij zijn ritme. Je hebt te maken met mensen en ieder individu is anders. Daar proberen we in de belevingsgerichte zorg zoveel als mogelijk is, rekening mee te houden." Orthopedische maatschoen mag ook trendy zijn Donkersteeg orthopedische schoentechniek, gevestigd aan de 's-Gravenpolderseweg in Goes, heeft al ruim twintig jaar ervaring op het gebied van orthopedische hulpmiddelen, va riërend van een relatief eenvoudige steunzool tot een volle dig op maat gemaakte orthopedische maatschoen. Daarnaast heeft Donkersteeg ook een flinke collectie normale confec- tieschoenen in verschillende breedtematen. Geen twee voeten zijn hetzelfde en daarmee is ook ieder voet- probleem uniek. Met een steunzool of een kleine aanpassing aan de normale confectieschoenen zijn de zogeheten kleinere voetklachten betrekkelijk eenvoudig te verhelpen. Wanneer der- gelijke aanpassingen niet afdoende zijn of wanneer de pas vorm van de schoen niet geschikt is, kan uw medisch specialist een semi-orthopedische schoen voorschrijven. Deze schoenen hebben meer aanpassingsmogelijkheden en bijvoorbeeld ook ruimte voor dikkere voetbedden. Bij orthopedisch schoeisel hebben veel mensen nog het beeld van grote, min of meer vierkante schoenen, maar dat is echt uit de tijd, meent Don kersteeg. 'Tegenwoordig zijn het wel redelijk gangbare mo dellen, eigenlijk vergelijkbaar met de collectie van de schoenwinkel", benadrukt hij. Zelfs met de orthopedische maatschoen heeft u nog volop keuze uit verschillende trendy modellen. Deze maatschoenen worden, zoals de naam al doet vermoeden, exact op maat gemaakt. Hiervoor maakt Donkersteeg zowel gebruik van de computergestuurde scans als het traditionele gipsmodel. De juiste schoen of het juiste hulpmiddel kan een men senleven veranderen. "Als je heel veel pijn hebt kun je echt geen stap zetten", vertelt deze specialist. "Sommige men sen kunnen zonder hulpmiddel niet eens lopen. De zel fredzaamheid met het juiste hulpmiddel wordt in zo'n geval een stuk groter." Kijk voor meer producten en overige informatie op www.donkersteegschoentechniek.nl Voor mensen in een rolstoel is uit eten gaan niet zo eenvoudig. Lang niet alle restaurants zijn rol stoeltoegankelijk. En zelfs als je wel naar binnen kunt, is er met de opstelling van tafels en stoe len geen rekening gehouden met de ruimte en draaicirkel die een rolstoel nodig heeft. Marije is spastisch en zit in een elektrische rol stoel. De aanwezigheid van het ITS-embleem, dat aangeeft dat een gebouw rolstoeltoeganke lijk is, is voor haar echter geen garantie. "Een elektrische rolstoel is breder dan een gewone rolstoel. Wanneer het druk is, lukt ruimte vrij maken ook niet. Het komt ook wel eens voor dat restaurants de inrichting veranderen of van eigenaar wisselen en vergeten het bordje weg te halen. Daarom bel ik altijd van tevoren." Op de website www.gehandicapten.nl is informatie te vinden over eetgelegenheden die rolstoeltoegan kelijk zijn, of zij beschikken over een rolstoeltoilet en of ze in het bezit zijn van het ITS-embleem. Voedselallergie Ook voor mensen met een voedselallergie vraagt uit eten een grondige voorbereiding, vooral als de kans bestaat op een levensgevaarlijke anafylacti- sche reactie. Veel restaurants hebben informatie op de website staan over hoe zij met klanten om gaan die een voedselallergie hebben. Niet alleen het eten zelf maar ook de bereiding is belangrijk. Worden er aparte snijplanken, messen en pannen gebruikt? Komt het voedsel in de keuken in aan raking met ander voedsel? Tips over koken en er varingen met voedselallergie- veilige restaurants zijn te vinden op www.voedsel- allergie.nl van de stichting Voedselallergie en op www.restaurantenallergie.nl van het Nederlands Anafylaxis Netwerk. Vragen in je loopbaan? ViaZorg helpt Margriet is twee keer door ViaZorg naar werk begeleid. Enkele jaren geleden werkte ze als ver pleegkundige. Deze'baan verviel toen ze ziek werd. Margriet kwam bij ViaZorg terecht en Jacque line werd haar consulent. "Jacqueline is heel gedreven en kent veel werkgevers in de Zeeuwse zorg en welzijnsector", typeert Margriet. Na een paar jaar moest Margriet weer op zoek naar een andere baan. "Doordat het vorige traject zo goed verliep, wilde ik per se weer bemiddeld worden door Jac queline, vandaar dat ik weer bij ViaZorg terecht kwam." "Het verschil met het vorige traject was dat ViaZorg nu groepstrainingen geeft aan de werkzoekenden." Margriet heeft de sollicitatie- en netwerktraining gevolgd. "Vooral door het spiegelen van jezelf bij je medecursisten heb ik meer zelfinzicht ontwikkeld."

de Faam | 2012 | | pagina 25