Watersnood '53 Rommelmarktfoto herenigt vrienden "In Eelde werd onze wereld ineens een heel stuk groter." Herdenking waters noodramp in Ellesdiek De Ramp 1953- groepsfoto opent doos vol herinneringen De Watersnoodramp in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 was zonder twijfel de ergste natuur ramp van de vorige eeuw. Deels was deze ramp een gevolg van een samenloop van ongunstige omstan digheden, die ieder voor zich niet écht gevaarlijk geweest zouden zijn: storm en springtij werkten met elkaar samen en zwiepten het water op tot ongekende hoogten. In de loop van 31 januari, daags voor de ramp, werd duidelijk dat ons land aan de vooravond stond van een ramp. De bezorgde meteorologen van het KNMI deden er alles aan om de bevolking en de autoriteiten te waarschuwen maar de alarmerende bood schap drong niet overal door. Op de website van het KNMI staat een interview over de gebeurtenissen, zo als dat gehouden is tijdens de vijftigjarige herdenking van De Ramp in 2003 gehouden, met oud KNMI- meteoroloog K.R. Postma (1913-2005), één van de verantwoordelijke meteoro logen in die dagen. Met de huidige meteorolo gische technieken en kennis van zaken kan een storm zoals die in 1953 velen noodlottig werd tegenwoor dig veel beter voorspeld worden. Daarnaast zijn Nederlanders tegenwoordig veel beter en makkelijker bereikbaar dan 59 jaar geleden: de overheid kan gebruik maken van radio, tv, sociale media om een weeralarm te verspreiden. Een oude foto van een Drents vakantieoord, gekocht op een boedelverkoping in Oude lande, begint een reis door veie handen. En brengt 'oude bekenden' bij elkaar - op een groepsfoto, en 'in het echt'. De Bevelander was er bij. Peter Konter Kortgene Op een regenachtige avond, daags voor de negenenvijftigste 'verjaardag' van de Waters noodramp, hebben Salomon Mol en Gerard Korstanje in café-restaurant 'De Graaf van Buren' een ontmoeting met Hans Vogelaar uit Kortgene. De Zuid-Bevelanders Mol en Korstanje hebben Voge laar sinds hun gezamenlijke Rampenfonds-vakantieweek, in de zomer van 1953, niet meer gezien. Negenenvijftig jaar later bekijken ze samen de groepsfoto. In Eelde waren tot verbazing van de OBLS-leer- lingen uit Baarland, Oude- lande en Ellewoutsdijk ook ULO-leerlingen uit Kortgene 'gelegerd'. Oude (on)bekenden De foto's van de Rampen- fondsweek, de leerlingen en 'De Wolfhorn' maken de tongen los. 'Wie staat waar?' 'En ken je die ook?' Ieder een herkent de onderwijzers, gemeentesecretaris Leen Evertsen, de jeugdwerkers Nagelkerke en Smallegange en de dominees Zunneberg en Beneder: "Die was streng!", herinnert Sam Mol zich: "Er was die grote slaapzaal met 3e rij, 4e v.r.Mol. 2e rij van boven, 5e v.l.: Vogelaar. 2e rij v. beneden, 3e v.l.: Korstanje. allemaal jongens. Beneder bulderde 'Stil! Slapen!' Nou rookte hij pijp, dus vroeg 'k: 'Dominee, wa-rók je, Hee renbaai?' Nou, meteen 'Pats PatsVogelaar denkt met ple zier aan 't Paterswoldse meer en boottochtjes. Mol: ''Dat potje tegen de voetbalclub van Eelde, dat gingen we wel even winnen. Nou we kregen ze om de oren... 12-1." Gerard Korstanje herinnert zich levendig de ochtend gymnastiek. "Waarschijnlijk omdat ik er een bloedhekel aan had." "Als je 's goed kijkt - op die groepsfoto," maakt Sam Mol de anderen opmerkzaam: "Dan lachen d'r maar drie of vier." "Vanwege de Ramp...?" Men is het eens: "In die tijd lachten de mensen gewoon niet op foto's." fotospeurtocht Initiatiefnemer Sam Mol uit Baarland koestert levendige herinneringen aan 'Eelde-1953', en wil al langere tijd iets met zijn foto's doen. Samen met Gerard Korstanje uit Ou- delande start hij rond 2003 een speurtocht orh alle per sonen op de groepsfoto te achterhalen. De zaak raakt in een stroomversnelling als een klant Sam Mol, puur bij toeval, een foto van va kantieoord 'De Wolfhorn' toont, gekocht op een boé- delverkoping in Oudelande. Via via weet Sam Mol contact te leggen met Ina Vogelaar-Post in Kortgene, waarmee de zoektocht naar de Noord-Bevelanders op de foto gestart wordt. Na haar overlijden maakt Hans Vogelaar het karwei af, geholpen door aanvullingen en aantekeningen van C. Jeremiasse en de families Mol en Platschorre. Voor meer informatie: S.Mol in Baarland via 0113-639476. Hans Vogelaar herinnert zich 't minst van 'Eelde'. Zelfs niet dat hij daar Ina Post al ontmoet moet hebben, de latere mevrouw Voge laar. Zij staat schuin voor hem op de groepsfoto... Peter Konter Kortgene Maar Vogelaar heeft goede redenen voor deze 'vergeetach tigheid'. De maanden voor afgaand aan de watersnood van 1953 zijn dramatisch: vader Vogelaar is net invalide geworden, terwijl Hans maar ternauwernood hersteld is van een hersenvliesontsteking. Zolder Als in de Rampnacht van '53 de golven zich vanaf twee kanten opgestuwd over de Spuikom in Kortgene uitstorten en meteen tientallen huizen en mensen wegvagen, moet Hans Vogelaar op een vriend wachten om zijn vader naar zolder te kunnen dragen. Het lukt net. Vluchten Nu komen de verhalen los. In Oudelande werd de familie Korstanje door een vissers- boot opgepikt, waarna ze over de dijk verder konden vluchten richting Ovezande. In Baarland kwam het water de huizen in de dorpskern nog niet binnen, maar de toestand daarbuiten was her en der kritiek. In de Everingenpol- der verdween de boerderij van Minderhoud in een gat. Mevrouw Korstanje: "Mijn opoe woonde op 't Baarlandse Zandpadje. Ze werd net op tijd gevonden, op haar matras, drijvend boven haar bed op de eerste verdieping." Bij Vogelaar kwam het water twee centimeter onder de zolder tot stilstand, zoals op een foto te zien is. Lokaal "In 's-Gravenpolder bleef het droog. En je wist niet hoe het elders was, hoeveel water daar was", vult Annie Mol aan. Daarmee raakt zij meteen de kern van de zaak. Het leven speelde zich in die tijd veel meer lokaal af: bakker, slager, dokter en notaris woonden om de hoek of in het vol gende dorp. "Je zag dat er ook andere mensen waren dan in je dorp," vatten Korstanje en Vogelaar het samen. "Door de Watersnoodramp werden de mensen juist op hun familie en dorpsgenoten teruggeworpen," besluit Sam Mol, "In Eelde werd de wereld opeens een stuk groter." Afgelopen nacht is het 59 jaar geleden dat grote delen van onze provincie overstroomden. Komende zondagmiddag wordt in het Kerkje van Ellesdiek stilge staan bij deze ramp. Dat gebeurt door het opvoeren van het zang- en toneelspel Lef. Waisisi uit Zierikzee verzorgt deze middag. De voorstelling Lef is gemaakt als een drieluik. Aan de ene kant speelt de scène van een ouder echt paar op de zolder van hun huis dat zojuist onder water is gelopen door de ver schrikkelijke stormnacht. In de loop van het verhaal wordt duidelijk dat er voor het leven na een ramp lef nodig is. Aan de andere zijde van het toneel staat hetzelfde huis, nu echter bijna 60 jaren later. Het staat op het punt gekocht te worden door een jong stel. Het verhaal over het huis, brengt bij het jonge paar vergelijkbare emotionele reacties als destijds bij de oorspronkelijke bewo ners. Tussen deze twee scènes staat het vrouwenkoor Waisisi, dat met indrukwekkende liederen een brug vormt tussen de twee tijdsbeelden. Kaarten dienen gereserveerd te worden via reserveer@el- lesdiek.nl of 0113 612681. Het kerkje van Ellesdiek als toneel voor de herdenking. van links naar rechts poseren Gerard Korstanje, Salomon Mol en Hans Vogelaar.

de Faam | 2012 | | pagina 37