Het Hospitaalkerkschip De Hoop als ZRD10 De Tamboer 25,00 Verras uw HötëlDu Commerce Lepraloop GOV zoekt versterking Lezing Keizer Frederik II De Foodmaster Muziekquiz Programma Spiegeltheater november 201 I ML 't A 3300033 AANBIEDINGSMENU Voorgerecht: tomatensoep, gerookte-zalmsalade of pittige kipsalade Hoofdgerecht: spies, biefstukpuntjes of zalmfilet Nagerecht: chocolademousse, bosvruchtenijs of Poire Belle Hélène Inclusief 1 glas wijn, bier of fris en koffie of thee na Van tevoren reserveren! 0118-612117 www.detamboer.info Plein 1340 nr. G Middelburg 011B G1E117 Vafentijns 3-^angen diner }y Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 1 februari 2012 De Faam pagina 33 Oostkapelle Hans Corbijn houdt samen met Dynamica op zaterdag 4 februari de vierde Lepra loop. De route van maxi maal vier ronden van 2,5 km voert door het mooie bos en duingebied van Oostkapelle. De start is om 14.00 uur op het parkeerterrein aan de Strandweg in Oostkapelle. Meedoen kost 5,00 euro en tot 18 jaar 2,50 euro. Inschrijven kan ter plaatse. Voor iedereen is er een prijs je. De opbrengst is voor de Leprastichting. Goes Muziektheatergezèlschap GOV uit Goes is op zoek naar nieuwe enthousiaste leden. Jaarlijks wordt een musical of andersoortig mu ziektheater op de planken gezet van de grote Zeeuwse theaters. Dit jaar is dat de musical On the Town van Leonard Bernstein, bekend van West Side Story. Op 15 maart is de première in Goes. Volgend jaar staat de musical Het Meisje en het Monster op het programma. Een be werking van de bekende mu sical Beauty and the Beast. Voor nieuwe leden zal op 15 februari een instroomauditie worden georganiseerd. Ge- interesseerden kunnen zich voor deze auditie opgeven via het e-mailadres: zon- bog@zeelandnet.nl luiuiu.muziektheaterge- zelschapgou.nl De Tweede Wereldoorlog is bijna 67 jaar voorbij in Nederland en in het grootste gedeelte van Zeeland was dit eind oktober al het geval. Toch speelt deze periode voor velen een grote rol in hun be staan. Zo ook bij Ad de Bruin uit Dordrecht die onderzoekt wat er precies is gebeurd met het Hospitaalkerkschip De Hoop als ZRD10, en wel in het bijzonder op 31 oktober in Wolphaartsdijk. Leonjanssens Wolphaartsdijk Hij laat hierover weten: "In de maanden september en oktober 1944 werden regelmatig gewon de Duitse militairen vervoerd tussen Middelburg en Dor drecht. Deze waren afkomstig uit het Duitse hospitaaldorp in Arnemuiden. Hiervoor wer den de beide nog overgebleven schepen van de Nederlandse Zeeredding Dienst ingezet, de ZRD10; in vredestijd het Hos pitaalkerkschip De Hoop en de ZRD14; deze was daarvoor de haringlogger IJM266. Tevens werd na de spoorwegstaking over dit traject post vervoerd. Het laatstgenoemde schip werd op 6 oktober bij Sint Philipsland door RAF bommenwerpers in brand geschoten en tot zinken gebracht. Er vielen daarbij vier doden en in december overleed in Dordrecht alsnog een gewon- Ad de Bruin uit Dordrecht onderzoekt wat er is gebeurd met Hospitaalkerkschip De Hoop. FOTO: P.R. de, de 21-jarige uit Middelburg afkomstige Rode Kruishelper Cornelisse. De ZRD10 bleef tot 31 oktober varen. Naar verluidt voer het schip toen de haven van Wolphaartsdijk binnen in de veronderstelling dat de ge allieerden er nog niet waren." Over wat er toen gebeurde heeft Ad de Bruin twee lezingen. In een verslag uit dagblad Schut- tevaer van 28-12-2008 enterde de bevolking het schip en nam de bemanning gevangen. Het was het hoogtepunt van het bevrijdingsfeest in het dorp. Volgens Frank de Klerk van het Gemeentearchief Goes klopt dit verhaal niet. De tweede versie dicht de gevangenname toe aan de Binnenlandse Strijdkrachten die daarna de gevangen aan de Canadezen uitleverden. Ook is er sprake van dat het schip eenvoudig door de Duitse be manning zou zijn verlaten. Ad de Bruin: "Er bestaat geen dui delijkheid over dit onderwerp. Officieel heette het dat het schip door de Duitsers was overge nomen vanwege de weigering van de Nederlandse beman ning om in konvooi te varen. Anderzijds zijn er aanwijzingen dat nog een Rode Kruis helper uit Middelburg op het schip in dienst was. En van in konvooi varen van de ZRD10 zijn geen aanwijzingen gevonden. Ik ben benieuwd naar wat er exact ge beurde in Wolphaartsdijk op 31 oktober 1944. Wie kan hier informatie over verschaffen?" email: brui0517@planet.nl en 078-6174833. Middelburg Dante Zeeland, vereniging voor taal en cultuur van Ita lië, verzorgt op woensdag 8 februari om 20.00 uur in de loge La Compagnie Durable in Middelburg een lezing. Deze gaat over Keizer Fre derik II von Hohenstaufen. Deze lezing wordt gegeven door Gregor Dijkhuis uit Hengelo. Keizer Frederik II was een van de meest briljan te en fascinerende persoon lijkheden uit de Middeleeu wen, was koning van Sicilië en Duitland, keizer van het Roomse Rijk. Hij stichtte de eerste Staatsuniversiteit ter wereld en schreef een hand boek over de valkenjacht. Het begint om 10.50 uur en entree is gratis. Middelburg Stichting Griffioen de Wijk houdt op vrijdag 3 februari voor de vijfde maal haar mu ziekquiz in hun wijkgebouw. Door een samenwerking met cafetaria Foodmaster aan de Euromarkt is de naam van de Quiz veranderd in de Food master Muziekquiz. Een aantal wijkbewoners heb ben zich verdiept in muziek uit de jaren zestig tot nu. Ze hebben dit samengevoegd in een leuke quiz. Dit jaar is er één nieuwe ronde met zowel klassiek als filmmuziek bij gekomen. De quiz heeft een avondvullend programma. Het begint om 20.30 uur en deelname is gratis. Zaterdag 11 febr. 2012 Champagne Charlie (muziek) Entree 12,50 20.00 uur Champagne Charlie bestaat ruim 20 jaar en is een graag geziene gast op blues- en jazzfestivals in binnen- en buiten- I land. De band speelde o.a. op het befaamde Northsea Jazz- festival in Den Haag. Uiteraard zullen er nummers van hun IHIÜBSh laatste cd: 'Hobo Signs Railroad Lines' worden gespeeld. Zondag 12 februari 2012 Veronique Sodano (cabaret) Entree 12,50/ 14.30 uur Zet Je Schrap! Zet je schrap! Diva Sodano komt eraan. Laat je meezuigen in een avond vol tomeloze energie en overrompelende humor, waarin Veronique de longen uit haar lijf zingt, als een wervelwind over het podium raast en de interactie niet schuwt Zaterdag 18 februari 2012 Johan Verminnen (muziek) Entree 17,50 20.00 uur Songbook van mijn hart - 2e seizoen Johan Verminnen heeft zijn iconische sporen verdiend, qua tekst en als het erop aankomt, met beelden en sfeer op te roepen. De num mers krijgen nog meer diepgang tijdens z'n show, waarbij prachtige eenvoudige verhalen de songs voorafgaan. Zaterdag 3 maart 2012 Saskia en Serge (muziek) Entree 15,00 20.00 uur Sterker dan ooit Wie herinnert zich niet hun hits 'Zomer in Zeeland' en 'Het zijn de kleine dingen die het doen', het Eurovisie Songfestival 1971 (6e plaats in Dublin), de diverse country-hits in Nederland, die zelfs hits werden in Amerika. Saskia en Serge ontvingen de Zilveren Harp, de Gouden Notenkraker en werden in 2004 geridderd. Website: www.spiegeltheater.nl Reserveren: 0900 FM FLETCHER ^HOTELS Valentijnsdag is de dag om uW geliefde te verrassen. Op dinsdag 14 februari 2012 kunt u samen genieten van een romantisch candlelightdiner. Étagère vol met passie met onder andere coquilles, gamba's, carpaccio en seranoham Innig samenspel van biefstuk, eendenborst, kabeljauw en mosselen met een vurige saus Dessert d'amour Diverse desserts met liefde geserveerd WIN een Valentijnsdiner voor twee t.w.v. €39,50 p.p. met onze kuswedstrijd! is alleen geldig op 14 februari 2012

de Faam | 2012 | | pagina 33