Leen Harpe Maatwerk voor iedere leerling Provincie controleert in februari extra op schudden van ganzeneieren over duurzame energie Provincie maakt mogelijk Oproep voor MKB- ondernemers Meld u aan voor de cursus Duurzaam Ondernemen Vraag aan Themarapport Actieve ouderen Provinciale Staten Kom ook naar de Statenvergadering Provincie Zeeland Provincie Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Danny is een 16-jarige jongen die onderwijs volgt bij een school voor praktijkonderwijs. Hij wil aansluitend na zijn stage bij een lasbedrijf een branchegerichte cursus las sen volgen. Zijn school heeft de cursus al drie keer afgebla zen, omdat er niet genoeg aanmeldingen waren. Liesa is een 17-jarig meisje, rolstoel gebonden, dat onderwijs volgt op het voortgezet Speciaal Onderwijs van de Mytylschool. Zij wil graag een cursus vol gen om als administratief medewerker aan de slag te kunnen. Haar school biedt geen branchegerichte cursus aan. Praktijkles in de bouw. Goede begeleiding Een goede begeleiding van leerlingen uit het praktijkonderwijs en het speciaal voortgezet onderwijs naar de arbeidsmarkt, vervolgonderwijs of dagbesteding. Dat is de bedoeling van het project Voor iedere leer ling maatwerk! van de Zeeuwse Stichting Maatwerk (ZSM). Het zorgt ervoor dat jongeren als Danny en Liesa door kunnen leren met wat zij goed kunnen. Gedeputeerde Staten subsidiëren dit project met 63.980 euro, omdat het project bijdraagt aan de realisering van het provinciaal onderwijsbeleid. Gebruik maken van eikaars faciliteiten Peter Hofstede van ZSM: 'Om te voorkomen dat jongeren als Danny en Liesa. tussen wal en schip raken, richtten we deze samenwerking met vijftien praktijkscholen en scholen voor voortgezet speciaal onder wijs op. We kunnen nu bijvoorbeeld van eikaars faciliteiten gebruiken maken, zoals stagemogelijkheden en branchegerichte cursussen. Verder wisselen we onderling onze succesverhalen uit om van elkaar te leren, zoals met Heft in eigen handen, de jobcoach structuur,.stageopbouw en de Avondschool.' De informatie-komt op een website te staan die door scholen en leerlingen kan worden gebruikt om van en met elkaar te leren. Om overtredingen in de Zeeuwse natuur en onze leefomgeving te voorkomen, werkt Provincie Zeeland met een handhavingskalender. Hierin ziet u iedere twee maanden waaraan provinciale toezichthouders extra aandacht besteden. Vorige maand controleerden zij op het rapen van schelpdieren en betreden van natuurgebieden. In februari en maart controleert Provincie'Zeeland extra op het schudden van ganzen eieren en de verplichting uit de Boswet om na boomkap nieuwe bomen terug te planten. Samenwerking Bij Provincie Zeeland werken zes 'groene' inspecteurs voor de afdeling Handhaving, Natuur en Milieu (HNM). Zij zien zowel in het vrije veld als bij werkzaamheden toe of bezoekers en vergunninghouders zich aan de wetten en regels houden. Zij werken daarbij samen met beheerders van natuurgebieden zoals Staatsbosbeheer, stichting Het Zeeuwse Landschap en Politie Zeeland. Eén van de inspecteurs die deze maand controleert op het schudden van ganzeneieren is Paul van Steen: 'Ik controleer onder andere in de inlagen rond de Oosterschelde of ontheffinghouders zich aan de voorschriften houden. Zo mogen zij bijvoorbeeld de eieren niet mee naar huis^nemen.' Heeft u vragen of klachten? Neem dan contact op met de afdeling Handhaving, Natuur en Milieu van Provincie Zeeland, telefoon 0118 - 63 11 53 of stuur een e-mail naar: handhaving@zeeland.nl. De handhavingskalender vindt u op: www.zeeland.nl/verkort/handhaving Meer dan tweehonderd Zeeuwse MKB-bedrijveb volgden de cursus Duurzaam Ondernemen al. Provincie Zeeland ontwierp deze cursus, die onder andere bestaat uit een mix van aansprekende voorbeelden, achtergrondinformatie en bijbehorende wet- en regelgeving. Als u minimaal drie van de vier lessen volgt, krijgt u een certificaat mee naar huis. De lesdata voor Middelburg (locatie ROC, Podium j) zijn: 9 februari, 8 maart, 12 april en 10 mei. De lesdata in Tholen (gemeentehuis Hof van Tholen 2): 15 februari, 16 maart, 18 april en 9 mei. Voor meer informatie en aan melden kijkt u op: www.zeeland.nl/digitaalarchief/zee1200072 Op verzoek van Provincie Zeeland zocht Scoop antwoord op de vol gende vragen: op welke punten wijken de nieuwe senioren af van de huidige actieve ouderen? Hoe werkt dit door naar de toekomstige leefwereld? Er ontstaat namelijk een nieuwe generatie actieve oude ren 60-80. Ze werken nog, zijn gezonder, sportief, hebben hobby's en de druk op mantelzorg en kinderopvang neemt toe. Aan het thema rapport zijn ook zijn zestien interviews toegevoegd. Deze bundel ver halen biedt een rijk beeld van de levensfase waarin zo veel verandert. Interesse? Vraag een gratis exemplaar aan bij het informatiecen trum, telefonisch via 0118- 63 16 00 of per e-mail: infocentrum@zeeland.nl. Het themarapport Actieve ouderen in Zeeland, nu en in de toekomst is te downloaden via: www.scoopzld.nl/publicaties O Zeeland i Profiel: Leen Harpe is staten lid voor GroenLinks sinds 2006. Hij is geboren in Den Helder, maar al sinds zijn jeugd bracht hij zijn vakanties altijd in Zeeland door waar hij familie heeft wonen. Zijn grootmoeder was een Koppe- jan, 'maar dat vertel ik er te genwoordig liever niet bij' zegt hij grinnikend. Zeeland als groene buffer Leen Harpe is van mening dat Zeeland de groene buffer tus sen Antwerpen en Rotterdarfi moet zijn en daarom de hoog ste mate van bescherming verdient. 'Helaas wordt met die Zeeuwse natuur vaak te lichtvaardig omgegaan in de Staten. Soms ben ik bang dat het met Zeeland net zo gaat als met het Groene Hart, dat in de loop der jaren in rap tempo kleiner is geworden, ondanks de hoge beschermingsstatus'. Zeeland is de provincie met de meeste zonne-uren maar met de minste zonnepanelen Leen vindt dat Zeeland veel meer kan doen aan duurzame vormen van energie. 'Dus niet alleen windenergie en getijde-energie, maar met name de kansen benutten van zonne-energie. Vooral deze laat ste vorm is eenvoudig te realiseren en levert alleen maar winst op voor alle gebruikers. De methode om zonne-energie aan Delta terug te leveren moet eenvoudiger. Nu is er nog te veel administratieve rompslomp. Zeeland is vergeten dat Michiel de Ruyter al zijn oorlo gen gewonnen heeft op (duurzame) windenergie. Delta heeft door zijn tweede kerncentrale te promoten afscheid genomen van het begrip duurzaam. Een gemiste kans! Duurzaam is ook het Schelde- estuarium: de longen van Zeeland, vergelijkbaar met de opbreng sten van een tropisch regenwoud. Ook aan die vorm van duurzaam heid besteden wij te weinig aandacht. Wij polderen nog steeds in, maar de rivier heeft ruimte nodig. Dit vluchtgedrag achtervolgt ons op enig moment. De consequentie is dan dat, als wij zo doorgaan, wij in de nabije toekomst nog rigoureuzere maatregelen moeten treffen zoals grootschalig ontpolderen. Ik begrijp niet dat er nu niet meteen wordt afgezien van het aanleggen van de WCT (160 ha inpolderen, dus weer een aanslag op de natuurlijkheid van het Schelde-estuari- um) en dat de Hedwigepolder niet direct onder getij wordt gebracht. Dan hebben we voor dit moment tenminste aan onze verplichtingen voldaan!' Op vrijdag 3 februari vindt de openbare Provinciale Statenvergade ring plaats in het provinciehuis vanaf 09.30 uur. Zie ook: ps.zeeland.nl Colofon Redactie; afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland. Opmaak: Prepress Provincie Zeeland. Fotografie: Paul van Bueren voor DNA beeldbank op www.laatzeelandzien.nl {praktijkles). Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Geïnteresseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatiecen trum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg, Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 15 februari 2012. Provinciewerk leest u ook via nieuws.zeeland.nl/provinciewerk

de Faam | 2012 | | pagina 27