17 jaar maar nu al een rijbewijs Tip Top! OP=OP Topper! KNEIPP DOVE voor De BBC neemt u mee naar de ongerepte gebieden op de Noord- en Zuidpool Klik Win Frozen planet Jongere mag tot 18e onder begeleiding autorijden Wasverzachter 500ml lift "^ris lentegevoel" Vaatwastabletten Classic 40 stuks 3 voor 3 voor 3 voor 3 voor Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 21 december 2011 De Faam pagina 26 www.deweekkrant.ni/webwinkel In De Faam staan wekelijks leuke acties waarmee vrijkaarten voor films en concerten te winnen zijn. Deze week zijn kaarten voor UB40 en vrijkaarten voor Hometown te winnen Kijk op www.de-faam.nl Jos van de Breevaart is blij als hij hoort dat hij zijn rijexamen gehaald heeft. FOTO: DEK Jos van de Breevaart heeft op donderdag 15 december ais eerste zeventienjarige leerling van autorijschool DEK zijn rijbewijs gehaald. Waarom besloot hij zijn rijbewijs op deze leeftijd te halen? En hoe zit het precies met deze regeling? Marjoleine Kramer Goes "Ik vind het prachtig! Het was een hele ervaring en ik ben blij dat het gelukt is", is zijn eerste reactie op het feit dat hij ge slaagd is. De jonge automobi list heeft diezelfde middag gelijk zijn rijbewijs aangevraagd. Jos besloot op zijn zeventiende zijn rijbewijs te gaan halen, om dat hij een jaar later waarschijn lijk minder tijd zou hebben voor rijlessen door zijn vervolgstudie. Daarbij maakt het volgens hem niet uit of hij nu of op zijn acht tiende het geld voor zijn rijles sen zou betalen. Ook denkt hij dat je door onder begeleiding te rijden veel kunt leren. "De ongeschreven regels leer je op die manier begeleid en je doet op een veiligere manier ervaring op." Jos is van plan zijn rijvaar digheid op peil te houden door onder begeleiding naar familie die 'verder weg' woont te rijden. Hij denkt wel dat hij zich pret tig gaat voelen in de auto zon der instructeur. "De kennis zit er goed in en ik ben niet iemand die zomaar in paniek raakt." Jos heeft zijn rijlessen altijd als gezellig ervaren. Hij vertelt dat hij net als zijn instructeur Tony Vreeke erg eigenwijs is en dat er naar zijn idee geen les onnuttig is geweest. Jos is op 4 novem ber zeventien jaar geworden. Hij heeft in totaal 32 rijlessen gehad en heeft tijdens zijn tus sentijdse toets (TTT) vrijstel ling verkregen. Hierdoor hoeft de leerling geen bijzondere ver richtingen meer te tonen bij het rijexamen, omdat die tijdens de TTT goed genoeg getoond zijn. Bij de TTT gaat het leerlingen vaak om de vrijstelling en wil len hun instructeurs vaak alleen weten wat er nog verbeterd moet worden voor het rijexamen. Jos kreeg na het examen nog wel wat feedback mee van de exa minator. "Ik mag soms nog wat meer doorrijden en tijdens het examen had ik best om een fiet ser heen mogen rijden in plaats van er achter blijven rijden." Sinds 1 november mag een jon gere van 16,5 jaar autorijlessen nemen en vanaf zijn of haar zeventiende examen doen. Als het examen gehaald is, mag de jongere tot zijn achttiende al leen autorijden met een bege leider naast zich. Het rijbewijs dat de zeventienjarige haalt, is gewoon geldig en hoeft dus later niet aangepast te worden. Wel moet er een begeleiderspas ter waarde van 35 euro worden aangevraagd bij 2toDrive. De aspirant bestuurder mag één tot vijf begeleiders opgeven als coach. www.2todrive.nl Eisen voor de begeleider Een coach moet minimaal tien jaar een rijbewijs-B hebben, moet zich kunnen legitimeren, mag niet in een vorderingsprocedure terecht zijn gekomen en mag niet onder invloed zijn van drugs, alcohol of medicijnen. Rijd je als 17-jarige zonder coach of voldoet je coach niet aan de eisen, dan wordt je rijbewijs ongeldig verklaard. Douchegel 200ml Alle varianten Voedende Handcreme 75ml Deep Care Complex elders p/st 4.99 FOSFAATVRIJ

de Faam | 2011 | | pagina 26