Samenwerking ADRZ en ZorgSaam: Zelfstandig, maar niet alleen ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS "£jeld is> de drijfveer: het belfli/vg va ia, de patiënt staat Vooropl" Is geecv hype, ar eew lA-oodzcmle! Van Eek: "Een goed voorbeeld is de verkenning op het gebied van de klinische fysica. Dat is de technische kwaliteitsborging op het gebied van o.a. röntgenapparatuur en nucleaire geneeskunde. Een zeer specialistische afdeling, die in beide ziekenhuisorganisaties werkzaam is.Samen een linnendienstof een administratiedienst invoeren? Nee, daar ligt nu nog niet de eerste prioriteit. Maar in de toekomst niet uitgesloten. Zoals gezegd: eerst de basis, dat is de medische zorg. Die moet primair goed geregeld zijn. Uiteraard staat het belang van de patiënt altijd voorop." Logistiek en ligging van de locaties: een belemmering of juist niet? Zeeland is een uitgestrekt gebied en er is sprake van een toename van chronische patiënten. Het hebben van meerdere locaties biedt moge lijkheden om de zorg verspreid over de regio en dicht bij de patiënt aan te bieden. Samen met andere zorgaanbieders kunnen we de zorg breed verankeren en eventuele overcapaciteit van de locaties benutten. Het is van groot belang dat we boven én onder de Westerschelde de basiszorg goed geregeld hebben, zodat we de verloskundige zorg, de spoedeisende hulp en intensive care voor iedereen goed bereikbaar kunnen blijven aanbieden. Gezamenlijke afspraken met zorgverzekeraars Rademacher: "Met de zorgverzekeraars overleggen we over de keuzes die zij maken van welke behandelingen zij in welke locatie zullen inkopen. Die zorg moet in ieder geval aan alle kwaliteitseisen voldoen. Van Eek: Ik weet dat de CZ zorgverzekeraar in ieder geval enthousiast is over samenwerking tussen de Zeeuwse ziekenhuizen. Dat geeft de Zeeuwse patiënt meer zekerheid van kwalitatief goede zorg." Gezamenlijke successen? Rademacher: "We hebben een prachtig dottercentrum voor heel Zeeland. Samen kunnen we er voor zorgen dat dit een succes wordt en behouden kan blijven voor alle Zeeuwen." Van Eek: "Een gezamenlijk succes is ook de verzelfstandiging van de klinische farmacie Scheldezoom. Eén gezamenlijke ziekenhuisapo theek voor heel Zeeland. Alle kwetsbaarheden ten aanzien van medi catieverstrekking binnen de ziekenhuizen zijn hiermee opgevangen. Efficiency, kennis, kunde en kwaliteit zijn gewaarborgd." Tenslotte Rademacher: "De komende jaren zal de vraag naar personeel in de zorg toenemen. Door samen te werken kunnen we in Zeeland veel mogelijkheden creëren. Dit zorgt voor carrièremogelijkheden en maakt het werken hier aantrekkelijk. Samen kan er meer." Van Eek: "Wij worden als Raad van Bestuur aan het woord gelaten, maar het is een warme uitnodiging voor iedereen. We beogen het voortouw te nemen. Maar het is vooral belangrijk dat de samen werking door iedereen gedragen wordt. Daar wil ik vooral mee bena drukken dat wij van mening zijn, dat succes het meest verzekerd is als het vooral vanuit de mensen zelf komt. Vanuit de medici, de mede werkers, in het belang van de patiënt." De raden van bestuur en de medische staven van ADRZ en ZorgSaam Zeeuws-Vlaanderen met betrokkenheid van beide cliëntenraden zijn met elkaar in gesprek over de mogelijkheden van nadere samenwerking. Aan het woord zijn de beide voorzitters van de raden van bestuur. U bent in gesprek over samenwerking. Kunt u daar iets meer over zeggen? Rademacher: "We werken al op een heleboel terreinen samen. De gesprekken die we nu voeren gaan over de kansen en bedreigingen die er zijn in Zeeland en op welke manier we hier samen aan kunnen werken. We proberen te voorkomen dat functies verloren gaan in Zeeland en we proberen tegelijkertijd nieuwe functies binnen te halen. Het belang van de Zeeuwse patiënt stellen we steeds centraal, leder ziekenhuis heeft dit als uitgangspunt vanuit de eigen verant woordelijkheid. Met andere woorden: Zelfstandig, maar niet alleen. Het is een goede ontwikkeling dat we met elkaar in gesprek zijn, dat we elkaar informeren en weten te vinden." Van Eek: "Geld is niet de drijfveer. Samenwerking is geen hype, maar noodzaak. In eerste instantie zijn we in gesprek gegaan over de bestaande samenwerking. Daarnaast kijken we naar de mogelijk heden om medische disciplines tot elkaar te krijgen". Uniformering van inkoop (verbandmiddelen bijvoor beeld), zou dat een idee zijn om in ieder geval kosten te besparen? Rademacher: "Op het gebied van inkoop hebben we samenwerkings verbanden met verschillende partners. Voor de verbandmiddelen hebben we bijvoorbeeld met alle zorgaanbieders in Zeeuws-Vlaan deren afspraken gemaakt, zodat overal (in alle verzorgingshuizen, verpleeghuizen en in de thuiszorg) dezelfde methodes en materialen worden gebruikt. Uiteraard sluit dit niet uit dat ook met ADRZ afspraken kunnen worden gemaakt." Van Eek: "De basis is de medische zorg. Het is dus in eerste instantie van belang dat artsen, gegeven een bepaald ziektebeeld, zoveel mogelijk op dezelfde manier werken met dezelfde middelen. Samen inkopen? Als het kan, prima, maar dan moet het wel een afgeleide zijn van hoe de zaken binnen het medisch beleid georganiseerd zijn. Wat we nu doen is proberen medische disciplines te stimuleren om samen dingen te doen. leder op zijn of haar eigen wijze. De relatie tussen dokter en patiënt is de basis van het primaire zorgproces. Daar liggen de meeste kansen voor onze ziekenhuizen. De arbeidsmarkt wordt steeds kraober en als we maatschaDDen bii elkaar kriieervTs het voor medici veel aantrekkelijker om naar Zeeland toe te komen. Dan zijn ook de mogelijkheden tot specialisatie groter". Zijn er al medisch specialisten of medische disciplines die samenwerken? Er is al veel samenwerking in Zeeland. De reumatologie, plastische chirurgie, oogheelkunde, apotheek en geriatrie zijn Zeeuwse maatschappen. Door goede samenwerking kunnen we in Zeeland voorzieningen binnenhalen en behouden. Voorbeelden hiervan zijn de revalidatiegeneeskunde, het ZRTI en het dottercentrum. Dit komt de Zeeuwse bevolking ten goede. Uitwisselen van mensen of diensten, is dat een optie in de toekomst? Rademacher: "Om de druk op artsen te verminderen zijn er wellicht mogelijkheden om de diensten beter te verdelen. Als we bepaalde behandelingen op één plaats aanbieden, zullen we ook moeten bekijken of we de medewerkers laten reizen of de patiënten." Drs. Huybert van Eek, voorzitter van de Raad van Bestuur van het Admiraal De Ruvter Ziekenhuis Drs. Paul Rademacher, voorzitter van de Raad van Bestuur van ZoraSaam Zeeuws-Vlaanderen Steeds vaker worden door overheid en zorgverzekeraars eisen gesteld op het gebied van de kwaliteit van de gezondheidszorg. Het gaat vooral om volumecriteria; dat betekent dat een bepaalde ingreep of behandeling een minimaal aantal keren moet worden uitgevoerd door een arts. Zeeland heeft te maken met een daling van het aantal inwoners en een toenemende vergrijzing. Om aan alle eisen te kunnen blijven voldoen en dus continuïteit van de zorg in Zeeland te kunnen waarborgen, is samenwerking tussen de ziekenhuizen noodzakelijk. "sa kM.eiAAveHei.w0 j:

de Faam | 2011 | | pagina 44