v De Victoriakliniek start in januari 2012 Adel verplicht ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS Het stafbestuur van de Vereniging Medische Staf ADRZ De locatie Zierikzee van het ADRZ blijft ook volgend jaar poliklinische activiteiten aanbieden voor de Zeeuwse patiënten van vooral uit Schouwen-Duiveland. Daarin verandert niets. Maar er gebeurt wel wat. Vanaf januari 2012 is deze locatie niet meer in eigendom van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Het ziekenhuis in Zierikzee heet dan "De Victoriakliniek". De Victoriakliniek is een zelfstandig behandel centrum, met verschillende huurders. Eén van die huurders is het ADRZ. Aan het woord zijn de heren Batenburg en Versluys. Zij vormen de di rectie van de Victoriakliniek, die vanaf januari 2012 start met klinische (operaties onder narcose) en poliklinische activiteiten en die daar naast een Buurtzorgpension gaan inrichten. "Op dit moment wordt hard gewerkt aan de verbouwing van de ope ratiekamers in de locatie Zierikzee"; vertelt dr. Rutger Batenburg. Hij is kaakchirurg in het ADRZ en mededirecteur van het Zelfstandig Behan delcentrum (ZBC): per januari 2012 de Victoriakliniek in Zierikzee. "Wat mensen daar van zullen merken is, dat er ook weer in Zierikzee geope reerd gaat worden en er nieuwe zorg wordt aangeboden. Een zelf standig behandelcentrum (ZBC) is geen particuliere kliniek, maar een behandelcentrum, waar we snel toegankelijke en effectieve zorg bieden. Met hoogwaardige kwaliteit en service. Er komen in de Victo riakliniek om te starten een aantal medische disciplines, maar voor zichtig wijlen we dat in de loop van het jaar 2012 uitbreiden. Net als in het ziekenhuis gaat het om verzekerde zorg." "De kracht van de Victoriakliniek is vooral de kleinschaligheid. Met korte lijnen, korte wachttijden en de expertise van professionele mensen, willen we de Zeeuwen planbare zorg bieden. We publiceren onze resultaten op de website. De patiënten kunnen zelf ook reageren door hun eigen ervaring met de kliniek op onze website te zetten. Service, zichtbare kwaliteit en vriendelijke bejegening zijn onze paradepaardjes". Batenburg vertelt dat het pure ambitie is om de Victoriakliniek vorm te geven. "Mensen willen snel geholpen worden. Lange wachttijden, dat kan in deze tijd echt niet meer. Binnen de Victoriakliniek zijn men sen snel aan de.beurt en er wordt snel een diagnose gesteld. De specialist waar de patiënt op een eerste consult komt, bepaalt of de patiënt geschikt is voor (vervolg)behandeling in de Victoriakliniek. Er wordt veel en nauw samengewerkt met het ADRZ. Complexe zorg wordt uiteraard doorverwezen naar Goes. Planbare zorg die niet in Zierikzee geboden kan worden wordt naar Vlissingen verwezen. Op deze manier proberen we in het belang van de Zeeuwse patiënt de zorg zo goed, snel, kwalitatief en efficiënt mogelijk te houden.Tegelijk willen we patiënten, die de afgelopen periode voor onderzoek en behandeling kozen voor andere ziekenhuizen, weer terughalen naar Zierikzee. Disciplines die in de Victoriakliniek gaan werken: Orthopedie Plastische chirurgie Kaakchirurgie Pijn poli kliniek Keel, neus en oor Neurochirurgie Fotografie: Christella Dahlkamp externe beleidslijn. Het stafbestuur stelt dat de patiënt het centrum van onze zorg is en dat de medisch specialist de belangrijkste zorgver lener in het ziekenhuis is. In beeldspraak is de medisch specialist van adel: een hoogwaardig intensief academisch opgeleidde professional. Dit schept grote verantwoordelijkheid, want adel verplicht! De medisch specialistmoet deskundig zijn voor de juiste diagnose, de juiste behandeling, maar ook zeer goed kunnen communiceren, een teamspeler zijn en zich constant op de hoogte houden van nieuwe medische inzichten o.a. door structurele nascholing. Deskun digheid en communicatieve vaardigheden zijn vanzelfsprekend van het grootste belang in de spreek- behandel- en operatiekamer. Echter, omdat de medisch specialist werkt in een team en in een zieken huisorganisatie verplicht 'de adel' hem of haar om zich ook in te zet ten voor het verbeteren van het functioneren van het team, de vak groep en de ziekenhuisorganisatie. Het stafbestuur is een belangrijke gesprekspartner voor de Raad van Bestuur. Medisch specialisten spelen een centrale rol bij grote projecten. Bijvoorbeeld het landelijke project VMS-zorg (hier betekent de afkorting: Veiligheid Management Systeem-zorg). Bij dat project wordt de veiligheid van de zorg systematisch verbeterd. Ook de Inspecteur voor de gezondheidszorg (IGZ) zet projecten in gang zoals de prestatie indica toren over het operatieve traject, kindermishandeling, preventie van 'doorligwonden, maatregelen voor kwetsbare ouderen en vele andere. "Ministerie van binnenlandse zaken" In de afgelopen driejaar heeft het stafbestuur zich ook ingezet om naar buiten toe de ziekenhuisfusie toe te lichten. Dat de fusie essen tieel is voor het behoud van hoogwaardige medische specialistische zorg in Zeeland. Dat de fusie herverdeling van zorg met zich mee brengt. Dat de fusie de huidige zorg op langere termijn waarborgt en kansen biedt voor uitbreiding van het zorgpakket en verbetering van de kwaliteit van zorg ("Het ministerie van buitenlandse zaken"). Het vorige stafbestuur, met name de heren Van den Haak,vaatchirurg,en Doelman, neuroloog, hielden voordrachten voor gezonde Zeeuwen, voor patiënten-organisaties zoals het Klaverblad, voor lokale over heden (Gemeenteraden), politieke partijen en provinciale bestuurders. Nos los van financiers^ nken) en ziektekostenverzekeraars. Nu is de fusie een feit en de herverdeling van zorg heeft grotendeels plaatsgevonden. Het huidige stafbestuur richt zich vooral op de kwali teit van zorg en de kwaliteit van de interne organisatie ("Ministerie van binnenlandse zaken"). Met een'effectieve wekelijkse vergader cyclus zijn dit jaar al veel belangrijke besluiten genomen en documen ten goedgekeurd door de medische staf (VMS). Een paar voorbeelden: protocol Snel Interventie Team (SIT)om vroege herkenning en be handeling te garanderen bij vitale bedreigingen (ademhaling, bloedsomloop, bewustzijn); reanimatieprotocol voor alle locaties; medische verantwoordelijkheid en aanrijtijden voor specialisten in avond-, nacht-, en weekend-uren; triage op de spoedeisende hulp: zo snel mogelijk de juiste specialist het beleid laten bepalen; afspraken over snelle medische hulp vanuit het ADRZ voor patiën ten die onder behandeling zijn in het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut. De medische staf van het ADRZ werkt hard aan de juiste koers. Zowel de individuele specialist met de patiënt in de spreek- behandel- of operatiekamer, evenals groepen van medisch specialisten om de organisatie rond de directe patiëntenzorg zo goed mogelijk te maken. Het stafbestuur is van mening dat de VMS goed op weg is en een goede toekomst tegemoet gaat. De Zeeuwse patiënt blijft ook in de toekomst verzekerd van goede en veilige zorg in ons ziekenhuis. Dr.J. Rombout, KNO arts, voorzitter Dr. E.J.A. Gerritsen, kinderarts, vice-voorzitter A.J. Mulder, anesthesioloog Mw. Dr. A. Ruitenberg, neuroloog D.P. Verbiest, internist-intensivist A.C.J.van den Hoek, orthopedisch chirurg Column door Dr. E.J.A. Gerritsen, kinderarts ADRZ en tevens vice-voorzitter VMS Het ADRZ heeft één Vereniging Medische Staf (VMS). De VMS heeft ongeveenóo leden, die wordt bestuurd door zes medisch specialisten: het stafbestuur (SB). Het stafbestuur behartigt de belangen van de leden en streeft naar optimale medisch specialistische zorg. Dit houdt in: aandacht voor individuele specialisten, vakgroepen en maat schappen, maar ook samenwerking met de organisatie om kwaliteit en veiligheid van zorg te verbeteren. Het SB bewaakt het medisch beleids plan van de VMS en bepaalt samen met het ziekenhuis de interne en

de Faam | 2011 | | pagina 43