Joint Care Manuele therapie Joint Care Fysiotherapie Sportspreekuur Medical Taping Hidrex therapie Parkinson netwerk Longfysiotherapie ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS De manueel therapeut van het ADRZ helpt mensen met klachten aan de wervelkolom en gewrichten in armen en benen. Dit soort klachten ontstaat wanneer gewrichten niet goed werken als gevolg van overbelasting. Bewegen wordt dan moeilijk en pijnlijk. Ook kunnen spieren verkrampen en kan de pijn uitstralen naar andere delen van het lichaam. De manueel therapeut kan deze klachten verminderen of verhelpen. Hij/zij beweegt de lichaamsdelen rond het gewricht op een bepaalde manier en vergroot daarmee de beweeglijkheid van de gewrichten. De afdeling Fysiotherapie van het ADRZ maakt deel uit van het multidisciplinaire parkinson netwerk; de zorg voor parkinsonpatiënten heeft veel facetten, waaronder het geven van bewegingsadviezen. Onderdeel van het Joint Care programma is het buddysysteem. Hoe werkt dat? "Elke patiënt neemt een familielid of vriend mee die intensief betrokken wordt bij het revalidatieplan. Deze'buddy'leert samen met de patiënt de oefeningen en andere vaardigheden die thuis moeten plaatsvinden. Dat is handig want er komt veel op de patiënt af en twee weten nu eenmaal meer dan een. Samen sterk, dat is het idee. Dat geldt ook voor het groepsidee dat er heerst. De patiënten en hun coaches gaan allemaal door hetzelfde proces en kunnen elkaar steunen en stimuleren." Hoe ervaren de patiënten het Joint Care Programma? "Een van de sterke kanten van programma is het positieve dat er vanuit gaat. De patiënten voelen zich van alle kanten gesteund en dat maakt dat zij de herstelfase als lichter ervaren. Een grote heup- of knieoperatie, want daar hebben we het toch over, is niet niks. Maar de bundeling van intensieve zorg en positieve kracht geeft onze patiënten veel energie. Daardoor zijn ze snel weer op de been." Fysiotherapie speelt een hoofdrol in het revalidatieprogramma voor patiënten met een nieuwe knie of heup. Een week voorafgaand aan de operatie worden de patiënten en hun "buddy's" (zie ook het stuk over het Joint Care programma elders op deze pagina) in het ziekenhuis voorgelicht over het revalidatietraject. De maandag daarop vinden de knieoperaties plaats, een dag later de heupoperaties. De dag na hun operatie begint de revalidatie met oefenen in de stoel en looptraining, met behulp van een looprekje. De tweede dag na de operatie komen daar krukken voor in de plaats. Op de derde dag oefent de patiënt het traplopen. Daarnaast moeten de kniepatiënten veel buig- en strek oefeningen doen, omdat de beweeglijkheid van de nieuwe knie zo snel mogelijk op peil moet zijn. Na verblijf in het ziekenhuis krijgen zij vervolgtherapie op de Fysio therapie van het ADRZ of in een particuliere praktijk. Bij de heup patiënten ligt de nadruk op de ADL (activiteiten van het dagelijks leven) zoals loopoefeningen, oefeningen voor de spieren en leren om te gaan met hun nieuwe heup. Zij hebben na ontslag uit het zieken huis in principe geen fysiotherapie meer nodig. Beide typen patiënten krijgen oefeningen aangereikt die zij thuis kunnen doen. Locatie: ADRZ Vlissingen Vindt één keer per week plaats op de donderdagochtend, waarbij de orthopeed en fysiotherapeut gezamenlijk spreekuur houden. De sporters krijgen snelle diagnostiek of vervolgonderzoek en vervolgens wordt een behandelplan voorgesteld door de orthopedisch chirurg en/of fysiotherapeut. Locatie: ADRZ Vlissingen Als spieren door, bijvoorbeeld, overbelasting niet goed kunnen func tioneren, kan dat leiden tot tal van klachten en aandoeningen. Medical Taping, dat zijn oorsprong vindt in Japan en Korea, ondersteunt gekwetste spieren in hun functie en stimuleert het natuurlijk herstel. Er zijn diverse tapetechnieken die elk hun eigen effect hebben op het lichaam. De 'oude' manier van tapen beperkte de bewegingsmoge lijkheden. De bloedcirculatie en lymfeafvoer verliepen hierdoor minder goed en dat belemmerde het herstel. Medical Taping daarentegen verlaagt de druk op het aangedane gebied zodra de elastische tape is aangebracht. De bloedcirculatie en de lymfeafvoer worden hersteld en de druk op de pijn receptoren neemt af. Daardoor kan de patiënt zo natuurlijk mogelijk blijven bewegen. De medical tape die de fysiothe- rapeuten toepassen is anti-allergisch, ventilerend en huidvriendelijk en kan dagen achtereen blijven zitten. Hierdoor kan deze 24 uur per dag zijn werk doen en zodoende herstelt de patiënt sneller. Medical Taping kan ook worden ingezet om klachten te voorkomen. Locaties: ADRZ Goes en Vlissingen Altijd koude, klamme handen? Of last van erg zwetende voeten? De wetenschappelijke naam voor dit lastige en vaak ook psychisch be lastende probleem is hyperhidrosis. De fysiotherapeuten van het ADRZ staan paraat om er mee af te rekenen. Na verwijzing door een arts kan de cliënt starten met Hidrextherapie, in de vorm van speciale hand- en/of voetbaden waar een zwakke gelijk- of wisselstroom doorheen wordt geleid. Hierdoor sluiten de zweetkanaaltjes zich. Na gemiddeld 15 behandelingen van ongeveer een kwartier is de zweetafscheiding tot een normaal niveau terugge bracht. De Hidrex-therapie is, helaas, niet genezend. Afhankelijk van de ernst van de hyperhidrosis is 1 tot 2 maal per week een behandeling van 10 tot 15 minuten nodig om het resultaat te behouden. Om prak tische maar ook verzekeringstechnische redenen kunnen cliënten, na een eerste volledige behandeling bij Fysiotherapie, een behandelset voor thuistherapie aanschaffen. Locaties: ADRZ Goes en Vlissingen Locaties: ADRZ Goes (i-op-i) en Vlissingen (i-op-1 en in groepsverband) Longfysiotherapie richt zich specifiek op de begeleiding van mensen met astma en klachten die verband houden met COPD. Ziekten van de long- en luchtwegen komen heel veel voor. Ze hebben grote ge volgen voor de kwaliteit van leven en behoren tot een van belangrijk ste doodsoorzaken in Nederland. Wetenschappelijk onderzoek maakt meer en meer duidelijk dat training onder de deskundige leiding van fysiotherapeuten helpt. De longfysiotherapeut geeft advies, helpt longpatiënten hun ziekte beter te accepteren, er meer controle over te krijgen en stimuleert ze hun manier van léven positief te veranderen. Longfysiotherapie kan het aantal ziekenhuisverblijven als gevolg van longziekten drastisch omlaag brengen. Ook mensen met hyperven tilatie hebben baat bij longfysiotherapie. Locatie: ADRZ Goes en Vlissingen Locaties: ADRZ Goes en Vlissingen

de Faam | 2011 | | pagina 41