In de spotlights: Afdeling Fysiotherapie en het programma Joint Care Samen sterk n m I JM Fyranet ~n Handenteam Kinderdiabetesgroep Medisch fitness Mod if ast project Oedeemtherapie Wist u dat de afdeling Fysiotherapie van het ADRZ in Goes en Vlis- singen niet alleen toegankelijk is voor ziekenhuispatiënten? De Fysiotherapie op beide ADRZ-locaties biedt een brede waaier van fysiotherapeutische behandelingen, van algemeen tot specialistisch. De fysiotherapeuten ondersteunen patiënten op hun weg naar een leven met zo min mogelijk beperkingen en optimale zelfredzaamheid, zowel privé als op het werk en op school. Ook speelt fysiotherapie een belangrijke rol in het programma Joint Care: een speciaal ont wikkeld behandeltraject voor patiënten met een nieuwe heup of knie. Ontdek wat Fysiotherapie ADRZ ook voor kan betekenen! De fysiotherapeuten van het ADRZ maken deel uit van een landelijk netwerk van zorgverleners die gespecialiseerd zijn in het verlenen van optimale zorg aan patiënten met reumatische klachten. FYRA staat voor Fysiotherapie bij Reumatische Aandoeningen. Andere deel nemers aan Fyranet zijn onder andere huisartsen, reumatologen, orthopeden,fysiotherapeuten, oefentherapeuten, reumaconsulenten en de reumavereniging. De ADRZ-fysiotherapeuten zijn door aanvul lende studies gespecialiseerd in het onderzoeken, behandelen en begeleiden van patiënten met reumatische aandoeningen. Locaties: ADRZ Goes en Vlissingen De fysiotherapeuten van het ADRZ vormen een belangrijke schakel in het Handen Team Zeeland. Zij werken nauw samen met plastisch chirurgen, gipsverbandmeesters, revalidatiegeneeskundigen, reuma tologen, verpleegkundigen, orthopeden en ergotherapeuten om patiënten met handproblemen (bijvoorbeeld na een ongeluk of het plaatsen van een prothese) zo goed en zo snel mogelijk te behandelen. Dat is belangrijk omdat de hand zo'n essentieel lichaamsdeel vormt. Pas als we onze handen niet goed meer kunnen gebruiken, realiseren we ons hoe belangrijk ze zijn ir> het dagelijks leven. Iemand die letter lijk 'onthand' is, ervaart dat als een ernstige beperking die de zelfred zaamheid aantast. Dat heeft gevolgen voor het alledaags functio neren, thuis maar zeker ook op het werk. Locaties: ADRZ Goes en Vlissingen In deze kortgeleden gestarte groep leert de fysiotherapeut - geduren de een aantal weken, een maal per week - kinderen omgaan met hun ziekte in combinatie met lichamelijke inspanning. Voor en na elke trainingssessie wordt het bloedsuikergehalte gemeten. Aan de hand van deze gegevens leren de kinderen in welke gevallen er meer insuline of juist extra suikers nodig zijn. Deelname aan de groep kan alleen op verwijzing van de kinderarts. Locatie: ADRZ Goes Wordt een uur per week gegeven en is er voor iedereen met een medisch probleem, bijvoorbeeld diabetes of hart- en vaatklachten, die verantwoord wil bewegen. Let op: medisch fitness wordt niet altijd (volledig) vergoed. Uw zorgverzekeraar kan u hierover meer vertellen. Locatie: ADRZ Vlissingen In dit succesvolle project, dat officieel insulineresistentieproject heet, spelen de vermageringsproducten van Modifast een hoofdrol. Doel groep van het project zijn mensen met diabetes type II die ernstig overgewicht hebben. Na een vierdaagse opname in het ziekenhuis gaan zij een intensief traject van een jaar in, daarbij ondersteund door een multidisciplinair team van specialisten waaronder de fysiothe rapeut, een diëtist, een diabetesverpleegkundige en een psycholoog. Het "recept" is een combinatie van een 500-calorieëndieet en twee maal per week een training op maat onder leiding van de fysiothe rapeut. Door af te vallen en te bewegen neemt de resistentie tegen insuline af en hebben de patiënten aanzienlijk minder en soms zelfs helemaal geen medicatie meer nodig. Ze voelen zich beter en kunnen makkelijker bewegen. Doel van het Modifastproject is een gezonde, blijvende leefstijlverandering. Tcaties: ADRZ Goes en Vlissingen Ella Dingemanse is teamleider van het programma Joint Care. Zij coördineert de zorg voor mensen die een nieuwe heup of knie hebben gekregen. Een interview. Hoe lang zijn de patiënten te gast op uw afdeling? "Dat hangt ervan af; mensen met een nieuwe knie worden maan dag opgenomen en dinsdag geopereerd, patiënten met een nieuwe heup komen dinsdag en worden nog diezelfde dag ge holpen. ledereen gaat op vrijdag weer naar huis. In het verleden verbleef deze categorie patiënten wel een maand in het zieken huis. Dankzij het Joint Care programma is dat niet meer nodig." Waar zit hem dat in? "Het Joint Care programma gaat uit van het gezonde deel van de patiënt. Die is niet ziek, maar heeft alleen een nieuwe heup of knie nodig. De patiënt ligt niet in pyjama in bed maar zit in dagelijkse kleding in een luxe relaxstoel, in de huiskamer, samen met andere die week geopereerde heup- en kniepatiënten. Na een week van inten sieve zorg kan de patiënt thuis uitrusten en verder revalideren." Liggen de patiënten dan helemaal niet meer in bed? "Jawel, maar alleen op de dag van operatie. De ochtend erna nemen zij, uiteraard met hulp, plaats in de relaxstoel en pas aan het eind van de dag zien zij hun bed terug, 's Ochtends en 's mid dags krijgen ze een uur fysiotherapie, tussentijds kan de stoel naar behoefte in ruststand worden gezet." Voor mensen met oedeem, bijvoorbeeld als gevolg van een ongeval, operatie, ziekte of stress. Zij worden o.a. behandeld met een milde vorm van lymfmassage die op het.hele lichaam kan worden toege past. Ook is er de com pressietherapie met behulp van steunkousen op maat of zwachtels. In het ADRZ Vlissingen beschikt de fysiothe rapeut tevens over een com pressieapparaat dat een zachte, constante druk uitoefent op het aangedane lichaamsdeel. Bij lymfmassage oefent de therapeut ritmisch een zachte, spiraal vormige druk uit op de lymfklieren en lymfbanen, in de stroomrichting van het lymfstelsel. Op die manier wordt de werking van de lymf banen, die door verschillende oorzaken niet optimaal functioneren, ondersteund. De therapeut begint met'het masseren van de lymf klieren in de hals. Daarna volgt, afhankelijk van de klachten, massage van de lymfklieren in de buikstreek, oksels, liezen en/of het gelaat. Ook krijgt de patiënt een aantal oefeningen aangereikt op maat. De duur van de behandeling is afhankelijk van de klacht. Bij elk type behan deling fungeert de fysiotherapeut tevens als vraagbaak. Locaties: ADRZ Goes en Vlissingen

de Faam | 2011 | | pagina 40