Multidisciplinair huidkankercentrum: Trombosedienst topzorg voor huidkankerpatiënten in midden-Zeeland mm Beperkte openingstijden Contact ADRZ Meer wetepv over zelf kweten? B-el dt Trokwbosedlertst va ia, het telefookUA/utkvtkicer o±±g - &y- oj- ss. poliklinieken en functie-afdelingen De dermatologen, oncologische en plastisch chirurgen van het ADRZ geven huidkankerpatiënten gezamenlijk optimale zorg binnen het kortgeleden opgerichte multidisciplinair huidkankercentrum ADRZ. Op basis van vaste behandelprotocollen krijgen de patiënten met huidkanker snel de juiste behandeling. Binnen het centrum werken dermatologen, oncologisch chirurgen en plastisch chirurgen samen bij het behandelen en controleren van een viertal specifieke huidaandoeningen: de actinische keratosen, het basaalcelcarcinoom, het plaveiselcelcarcinoom en het melanoom. Daarbij leven zij een aantal speciaal hiervoor opgestelde protocollen exact na. Deze protocollen zijn gebaseerd op wetenschappelijk onder bouwde richtlijnen. Snelle en adequate behandeling Dermatoloog Annemie Galimont geeft uitleg over huidaandoeningen die worden behandeld. "Actinische keratosen kunnen de voorlopers van huidkanker zijn, het basaalcelcarcinoom is de meest gunstige vorm van huidkanker. Een gradatie ernstiger is het plaveiselcelcarci noom en het melanoom is, afhankelijk van de dikte, het meest kwaad aardig. Elk van deze vier aandoeningen vraagt om een specifiek be handel- en controletraject. Iedere stap die binnen dat traject moet worden gezet, staat tot in het kleinste detail beschreven in opgestelde protocollen. Alle specialisten behandelen de diverse klachten van hun patiënten op dezelfde manier; niet te veel, niet te weinig maar precies afdoende, zonder onnodige wachttijden." Behalve de dermatologen en alle plastisch chirurgen, zijn ook chirur gen Rob Hellingman, Sjors van Lieshout, Hens ten Thije en Marco Waleboer bij deze wijze van behandelen betrokken. www.huidkankercentrum.adrz.nl Niet alleen de wetenschappelijke richtlijnen waren bepalend voor de inhoud van de protocollen. De specialisten keken ook naar de kwali teitseisen van de Stichting Melanoom voor de zorg aan huidkanker patiënten. Dit heeft geresulteerd in het zogenoemde zorgpad dat garandeert dat patiënten met huidkanker vlot en adequaat worden geholpen, ledereen, dus ook de patiënt, kan.de protocollen inzien op www.huidkankercentrum.adrz.nl. Op de site is ook een aantal folders te vinden met informatie over alle vormen van huidkanker inclusief de voorlopers, actinische keratosen. Sentinel node (schildwachtklier) onderzoek Het multidisciplinaire huidkankercentrum biedt huidkankerpatiënten naast het wegsnijden van de huidkanker ook andere behandelmethodes waaronder radio-, zalf- en fotodynamische therapie. Ook het sentinel node of schildwachtklier onderzoek wordt routinematig aangeboden. Deze schildwachtklier is het eerste station waar bijvoorbeeld een mela noom naar uit kan zaaien. Zijn er in de klier geen uitzaaiingen, dan is dat gunstig voor de prognose. Protocollair is vastgelegd wanneer dit onderzoek gedaan moet worden. Vooral bij het melanoom is dit van belang. De ingreep kan op korte termijn worden uitgevoerd, doordat de oncologisch of plastisch chirurg de betrokken patiënt zo snel mogelijk invoegt in zijn al eerder geplande agenda. De ADRZ-dermatologen doen zelf geen chirurgische ingrepen maar sturen patiënten, als dat nodig is, door naar de oncologisch- of plastisch chirurg. Smeren en nog eens smeren De dermatologen voorzien de komende jaren een forse toename van huidkankerpatiënten:"De belangrijkste boosdoener is de toegenomen H welvaart. Mensen hebben sinds de jaren '70 steeds meer te besteden gehad, gaan op vakantie naar zonnige oorden en beschermen daar zichzelf en hun kinderen onvoldoende tegen zonnestraling. Ze ver branden waardoor er kleine beschadigingen van het DNA optreden. Die kunnen binnen enkele tientallen jaren resulteren in huidkanker. Ook worden we steeds ouder waardoor we langer blootstaan aan UV- straling en de kans op kanker toeneemt. Verstandig zonnen en goed smeren met crème met een hoge beschermingsfactor zijn een must. Ook de huid beschermen met kleding helpt om kanker te voorkomen." Locatie Goes 's-Gravenpolderseweg 114,4462 RA Goes, 0113-234000 Locatie Middelburg Noordbolwerk 35,4331 SH Middelburg, 0118-672700 Locatie Vlissingen Koudekerkseweg 88,4382 EE Vlissingen, 0118-425000 Locatie Zierikzee Koning Gustaafweg 2,4301 NP Zierikzee, 0111-430000 Correspondentieadres voor alle locaties: Postbus 3200,4380 DD Vlissingen. Raadpleeg voor meer informatie onze website: www.adrz.nl Trombose is een bloedpropje in een bloedvat. Zo'n bloedpropje kan de gezondheid ernstig bedreigen.Trombosepatiënten gebruiken anti- stollingsmedicijnen om de vorming van bloedpropjes tegen te gaan. De dosering van deze antistollingsmedicijnen is belangrijk en moet nauwkeurig gebeuren. Te weinig antistolling geeft kans op bloed propjes; trombose. Maar teveel antistolling is ook niet goed. Dit kan bijvoorbeeld inwendige bloedingen veroorzaken. De Trombosedienst neemt wekelijks bij zo'n 1500 patiënten een beetje bloed af. Dit kan in de laboratoria van de ADRZ ziekenhuislocaties, op prikposten in de regio of thuis. Nog dezelfde dag wordt bij het afge nomen bloed de stollingswaarde bepaald. De volgende dag ontvangt de cliënt een nieuw doseeradvies voor de antistollingsmedicijnen en direct daarna wordt de volgende controle-afspraak gemaakt. Meer vrijheid door zelf te meten De medewerkers van de trombosedienst nemen bloed af op tientallen prikposten in de regio of zelfs bij u thuis. Toch ervaren sommige patiënten dat zij door de terugkerende afspraak om bloed af te nemen in hun doen en laten beperkt worden. Bij de Trombosedienst ADRZ is het voor veel patiënten mogelijk om zelf te meten en de antistollingsmedicatie te doseren. In het Zelfmeet Opleidings Centrum leert u om met een vingerprik wat bloed af te nemen en uw bloed met een handzaam analys.eapparaatje; de CoaguChek,te controleren. Samen meteendoseeradviseurleertu uw bloedwaarde te vertalen naar de voor u juiste dosering van de antistol lingsmedicatie. De ervaring leert dat na een week oefenen patiënten zichzelf kunnen prikken. Via een internetsite of telefonisch geeft u uw waarden door. Er blijft dus altijd controle op de dosering van anti- stollinesmediciinen. De medisch adviseurs van de Trombosedienst hebben ruime kennis en ervaring. Zij zetten hun expertise graag in wanneer u in het zieken huis een ingreep of onderzoek moet ondergaan.Soms wordt de anti stolling dan tijdelijk stopgezet. Door de korte lijnen en snelle contac ten met specialisten en huisartsen is de samenwerking optimaal. De adviseurs zorgen niet alleen dat u veilig uw antistolling afbouwt en na de ingreep weer opbouwt. Zij spelen ook een rol in het goed infor meren van uw huisarts en de behandelend medisch specialist. Contactgegevens DeTrombosedienst en het Zelfmeet Opleidings Centrum zijn verhuisd van Middelburg naar ADRZ in Vlissingen. Postadres: Postbus 3200 DD Vlissingen. Telefoon 0118 - 672738, fax 0118 - 672759. E-mail: admin@trombosedienstzeeland.nl ofZOC@adrz.nl. Fotografie: Bas Felius Colofon Opmaak: de Wilde Zeeuw, Terneuzen Fotografie: Peter Wijkhuys Druk: Wegener Eindredactie: Jacqueline van de Kreeke, afdeling Communicatie ADRZ Samengestelde teksten: Jacqueline van de Kreeke en Jaap Nelemans (ADRZ), Paula Koster (tekst vertaalbureau) en Margret Lafort (ZorgSaam) Vragen of reacties naar aanleiding van deze ADRZ-bijlage kunt u sturen naar het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis, afdeling Communicatie Service, postbus 3200,4380 DD Vlissingen of per e-mail naar info@adrz.nl. Van 27 tot en met 30 december 2011 (week 52 tussen Kerst en Oud- en Nieuwjaar) zijn sommige poliklinieken en functie afdelingen van onze locaties in Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee beperkt geopend. Kijk voor afwijkende openingstijden rondom de feestdagen op www.adrz.nl. U kunt voor meer informatie ook telefonisch contact opnemen met onze recepties in Goes: 0113-234000, of Vlissingen: 0118-42 50 00.

de Faam | 2011 | | pagina 37