De mooiste én zwaarste marathon Rijke historie in het Kerkstraatje Actie in Westenschouwen Unieke flora en fauna Themapark Neeltje Jans Woensdag 28 september 2011 de Recreatiekrant Pagina 63 Burgh-Haamstede Zoutelande Wat ooit bescheiden begon als een lokale hardloopwedstrijd voor en door Zeeuwen, is in de loop der jaren uitgegroeid tot een heel marathonweekend met wedstrijden en presta tietochten in soorten en maten. Maar de kern is gebleven: zaterdag 1 oktober start in het centrum van Burgh Haamstede de mooiste en zwaarste marathon van Nederland. Waar wereldwijd marathonparcoursen uitge zet worden op zo snel mogelijke parcoursen, blijft hier het concept alweer voor de negende editie hetzelfde: een hardloopwedstrijd door het mooiste landschap dat Zeeland te bieden heeft. 42.195 meter klimmen en dalen. Langs de Zeeuwse kust. Door bos, over het asfalt van de stormvloedkering, over dijk en duin en niet te vergeten: tegen de soms stormachtige westen wind door het zand. Hier geen wereldrecords op snelle parcoursen, maar bikkelen op zijn best. Ja, ook de Kustmartahon kent hazen, maar dan échte hazen die vanuit het duingras de lopers verbaasd nakijken... Ladies Run Het marathonweekend start vrijdagavond 30 september met de Ladies Run. Voor iedere dame die wil proeven van het Kustmarathon- parcours zijn er twee parcoursen uitgezet: een kwarten een achtste marathon. Om 18.00 uur klinkt het startschot in Zoutelande. Zaterdag is het hoogtepunt voor de hardlopers: Om 12 uur klinkt in Burgh Haamstede het startschot voor dik 42 kilometer bikkelen, rond 14.30 uur wordt de winnaar verwacht bij het ma rathonmonument op de zeedijk van Zoutelande. De Walk of Fame onder dit monument geeft de tijden van de winnaars van de afgelopen edities. Wiens namen komen op de tegel van 2011? Wandelen De zondag is voor hen die er geen wedstrijd van willen maken: dan is de zevende editie van Wandel- en Nordic Walkingmarathon. Deze gaat over dezelfde afstand als de wedstrijdmarathon en volgt hetzelfde pittige parcours. Terwijl de wandelaars op pad gaan richting Zou telande, vertrekken vanuit dat dorpje de moun- tainbikers in omgekeerde richting. Die volgen ook een parcours van asfalt, bos- en duinpaden en rul zand. Een loodzwaar parcours: niet alleen onder kettingen zullen tanden knarsen. Susan de Brabander maakte bijgaande foto. luuj u;.marathonzee]and.nI Veere Veere niet gezien, is Zeeland niet bezocht. Het is geen spreekwoord, maar het had er wel één moeten zijn. Het prachtige Walcherse stadje, groot geworden in de Schotse wolhandel, is een bezoek op zich al meer dan waardig. Voor wie toch nog een extra drijfveer nodig heeft: op 25 oktober is Veere van 10.00 tot 17-.00 uur decor van de Historische Markt. Het charmante stadje aan de oever van het Veerse Meer keert die dag in de herfstvakantie voor even terug naar negentiende eeuw. Alle kooplui gaan die dag gehuld in traditionele kledij en verkopen enkel vroeg-Zeeuwse tradi tionele producten. Zo kunnen bezoekers met eigen ogen zien hoe vroeger paarden werden beslagen, manden werden gevlochten, scharen werden geslepen en schapen werden gescho ren. Verder kunnen koopjessnuffelaars naar har- tenlust wroeten tussen de collecties antiek, speelgoed, bestek, fossielen en edelstenen. Straatmuzikanten zorgen voor een fantastische sfeer. En uiteraard, een Zeeuwse traditionele markt zou geen Zeeuwse traditionele markt zijn zonder warme stroopwafels en boterbabbelaars. En alsof bovenstaande nog niet genoeg water in de mond doet lopen, zijn er ook nog kraampjes met flinke voorraden ouderwets snoepgoed, schapenkaas, verse vis, worsten, fruit, honing, bier en wijn. ■Fotograaf Jaap Wolterbeek maakte deze foto van ambachtelijk garnalen pellende dames in klederdracht. www.historischemarktueere.nl Sommelsdijk Het Kerkstraatje in Sommelsdijk herbergt een verrassing. In zeven aangrenzende trapgevel huisjes bevindt zich het Streekmuseum met antieke spullen en historische taferelen van Goeree-Overflakkee. Het museum toont in negentien verschillende afdelingen hoe de mensen vanaf de eerste eeuw na Christus tot aan de Tweede Wereldoorlog leefden, woonden en werkten. Zo is er een ou derwetse woonkamer en keuken te zien. In een klein schoolklasje bereidt een juffrouw in kleder dracht met behulp van traditionele lesmethoden haar lessen voor. Een weduwvrouw in rouwkle ding voorziet de klanten in haar winkeltje van ta bak, medicijnen en kruiden. Een landbouwkamer toont de belangrijkste bron van inkomsten uit het verleden. Ook de scheepvaart en visserij zijn in beeld gebracht met miniatuurboten en antieke onderdelen. In de oude winkelstraat verdienen een schoenmaker, smid, lapjesverkoopster en zeilmaker de kost. Aardwerk uit de eerste eeuw na Christus pronkt in de vitrine en ook de ge schiedenis van de Joden op het eiland is achter glas gezet. Deze zomer is er naast de unieke col lectie ook een speciale expositie rondom de am bachtsheren Van Aerssen te zien. Aan de hand van foto's en een dvd wordt hun leven uitgebreid belicht. Op dit moment is er een overzicht van de luchtoorlog 1940-1945 te zien op de bovenste verdieping en een tentoonstelling van verschillende merklappen. Het Streekmuseum bevindt zich aan de Kerkstraat 4-12. De entree bedraagt 3 euro voor volwassenen, 2 euro voor kinderen en 2.50 euro voor 65-plussers. Een gezin betaalt 7.50 euro. Het museum is van 1 mei tot en met 31 oktober elke dinsdag tot en met zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur en woens dagochtend van 10.00 tot 12.00 uur geopend. Voor een afspraak buiten de openingstijden en voor rondleidingen kunt u bellen: 0187-483778, bij geen gehoor: 06-52153169. Zierikzee Promotie Zeeland Delta organiseert tot en met 27 oktober in samenwerking met VVV Schouwen-Duiveland iedere dinsdag een stadswandeling door Zierikzee. Zierikzee: monumentenstad en Parel aan de Oosterschelde. Handel, nijverheid en visserij bracht de stad rijkdom, welvaart en schoonheid. Hierdoor had Zierikzee al in het begin van de vijftiende eeuw een belangwekkend silhouet met muren, poorten, kerken, toren en molens. Tijdens deze wandeling verrast de gids je met een bezoek aan een monument. Na afloop krijg je op vertoon van je voucher 50 procent korting op het beklimmen van de Dikke Toren. De rondleidingen starten om 10.30 uur bij VVV Zierikzee en duren twee uur. Kaarten zijn voor 5,75 euro verkrijgbaar bij alle Zeeuwse VVV's en via E-ticketing op de website vvvzeeland.nl. Reserveren is verplicht. Meer informatie: www.vvvzeeland.nl/stadswandelingen. Westenschouwen Trampolinespringen.op wel zes trampolines of een skel- tertocht maken met veertien mensen. Het kan bij Natuur- informatiepunt- en trampolinecentrum Westerschouwen. Er zijn verder ongeveer zeventig fietsen te huur en ook bolderwagens. Je kunt er terecht voor fietsrouteboekjes, wandelrouteboekjes, skeelerrouteboekjes en skeltertocht- beschrijvingen. Ook zijn er allerlei strandartikelen te koop. Er is een natuurgids aanwezig om te helpen bij het zoeken of op naam brengen van op het strand gevonden aange spoelde voorwerken of gevonden voorwerpen uit het bos. Je kunt daarvoor ook zelf snuffelen in de natuurboeken. Het centrum is te vinden aan Steenweg 13a in Westenschou wen, op het grote parkeerterrein. Schouwen-Duiveland Verspreid over Schouwen-Duiveland liggen verschillende natuurgebieden. Elk gebied heeft zijn eigen, unieke flora en fauna. Samen laten zij goed zien hoe nauw water en land in deze regio met elkaar verbonden zijn. Veel van deze ter reinen zijn toegankelijk, in sommige delen mogen zelfs de honden los rondlopen. Met regelmaat worden er wande lingen onder leiding van een gids of boswachter georgani seerd. Sommige gebieden zijn zelfs alleen zo toegankelijk. U krijgt dan uitleg over het ontstaan van het gebied, de plantensoorten en het dierenleven. De gids leidt u naar bijzondere plekjes. Het VVV-kantoor heeft informatie over deze wandelingen. Deltapark Neeltje Jans is een themapark gevestigd op het voormalig werkeiland Neeltje Jans in de Oosterschelde. Naast het attractieve karakter van het park vervult Deltapark Neeltje Jans ook een educatieve functie met betrekking tot de Deltawerken. Deltapark Neeltje Jans staat voor een hele dag genieten van zeedieren, spetterende attracties en alles leren over de Deltawerken. Deltapark Neeltje Jans is gelegen op een toplocatie midden in de zee, omgeven door de prachtige Zeeuwse natuur. Hier vindt u verbazingwekkende exposities en stormachtige attracties. U kunt ook aan boord van de rondvaartboot om vanaf het water de Deltawerken te bekijken. Voor meer informatie: www.neeltjejans.nl

de Faam | 2011 | | pagina 33