r r Langere levertijd Nederlandse Identiteitskaart De sirene gaat... schakel ventilatie uit Het woord aan raadslid Ernst Radius Werk aan het groen Informatiemarkt over energie Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 21 september 2011 De Faam pagina 8 Vanaf 9 september wordt voor de Nederlandse Indentiteits- kaart voor iedereen vanaf 13 jaar en 6 maanden geen leges meer geheven. Sinds die datum is het aantal aanvragen enorm gestegen. Daarom kan de pro ducent de gebruikelijke levertijd niet meer nakomen. Landelijk geldt nu voor aanvragen vanaf 15 september dat deze in ieder geval tot 11 oktober wor den aangehouden en dat het een aantal weken kan duren voordat u uw identiteitskaart kunt ophalen. Bij de aanvraag vragen wij u daarom uw telefoonnummer en/of e-mailadres op te geven, zodat wij u kunnen laten weten wanneer de kaart kan worden opgehaald. Uitzonderingen Uitzonderingen zijn gedurende de genoemde periode alleen mogelijk: als u geen geldige Nederlandse Identiteitskaart of paspoort bezit of als de geldigheid van uw Neder landse Identiteitskaart of paspoort verloopt binnen twee maanden, te rekenen vanaf de datum van aan vraag. Spoedaanvraag Heeft u met spoed een identi- teits-/reisdocument nodig dan kunt u een paspoort aanvragen. Een spoedaanvraag moet u doen vóór 15.00 uur en u kunt het pas poort dan de volgende werkdag ophalen. Voor een spoedaan vraag moet u wel de daarvoor Foto: Jan Koole geldende extra leges van 45,- betalen. Er kunnen incidenten gebeuren waar bij gevaarlijke stoffen vrijkomen. Op dat moment wordt u gewaarschuwd door een sirene. Wat kunt u doen? - Sluit ramen en deuren - Schakel ventilatiesystemen uit - Plak toe- en afvoer ventilatiesyste men af - Dit voorkomt dat gevaarlijke stoffen zich binnen verspreiden. Mechanische ventilatie In veel gebouwen (kantoren, flats, woongebouwen, verzorgingstehui zen e.d.) is de mechanische ventila tie centraal geregeld. Het is vaak niet mogelijk om als bewoner de ventilatie zelf uit te schakelen. Advies brandweer Zowel voor thuis als bij bedrijven advi seert de brandweer vooraf te bekij ken hoe mechanische ventilatie uitge schakeld kan worden. Zorg ervoor dat voldoende mensen in het gebouw van deze methode op de hoogte zijn. Als de schakelaar niet op een O-stand gezet kan worden, haal dan de stek ker of zekering eruit. Of laat een technische aanpassing uitvoeren, zodat dit wel kan gebeuren. Vergeet niet om de ventilatie weer in te schaken zodra de situatie veilig is. Dromen over Dauwendaele Als ik vanuit de binnenstad naar Dau wendaele fiets, heb ik altijd het idee dat ik een flink stuk moet fietsen. Over de stationsbrug, door het tun neltje, zigzaggend door de Edelste- nenbuurt en dan uiteindelijk aankomen aan de achterkant van het winkelcentrum. Dauwendaele is een wijk apart, inge klemd tussen het spoor, de Schroe- weg en de nieuwe N57. Het is een grote wijk met zo'n 5000 woningen, waarvan een deel koop- en deel huurwoningen. Sommige buurten in Dauwendaele zijn sterk verouderd, zeker bij de Meanderflat en de Edelstenenbuurt. Ook de scho len zijn aan vernieuwing toe. Een brede school, met meerdere voor ziening als kinderopvang, sport en welzijn vormt een centrale plek in de wijk. En dat is ook het geval met het winkelcentrum. Hoe de winkeliers ook hun best doen, de meeste Dau- wendaelers steken toch even over naar Zuid, om daar hun boodschap jes te doen. Als je vraagt waarom, dan zeggen ze "Zuid heeft meer uit straling en het is er gezelliger. Waarom kan er in Dauwendaele geen HEMA komen of V&D?" Met de komst van de wijk Mortiere is het mogelijk te kijken of Dauwenda ele een centralere functie kan krij gen aan die kant van de stad. Parkeren bij het station vanuit Dau wendaele is ook geen lolletje. Er zijn te weinig plekken en de doorgang Foto: Jan Koole naar de stad is ook niet ideaal. Ook verandert de wijk qua samenstelling van mensen en hoor je vaker dat er in sommige delen van de wijk meer overlast is en dat er te hard wordt gereden. Zowel volwassenen als kin deren moeten zich veilig kunnen voe len in de wijk. Afgelopen zaterdag spraken wij van de PvdA weer met bewoners in het winkelcentrum. De wijkbeheergroep praat al met de ge meente over praktische zaken, maar we moeten samen eens over de toe komst praten. Ik denk aan de wo ningbouw, de ondernemers, de inwoners, de gemeente, de scholen en de zorgaanbieders. Laten we samen eens dromen over hoe Dau- wendeale er in 2030 uit zou kunnen zien. Ik nodig u allen uit om op 6 ok tober aanstaande op de wijktafel te komen met ideeën voor Dauwenda ele. Een plan werkt pas goed als be woners meepraten. Het college heeft het trouwens ook in zijn colle geprogramma staan. Dus het hoeft niet bij dromen te blijven Ernst Radius Raadslid PvdA ernstpvda@zeelandadsl.nl Komend winterseizoen vervangt of kapt de gemeente bomen aan de Buitenrustraat, Torenweg en Van Cittersweg. Buitenruststraat De populieren bij de parkeervakken aan de Buitenruststraat worden ver vangen. Aanleiding is de verdergaande schade aan het wegdek en trot toir veroorzaakt door de wortelgroei. Plan is de huidige bomen te vervangen door nieuwe exemplaren van een soort waarvan bekend is dat de problemen zich in de toekomst niet voordoen. Torenweg Voor de bomen aan de Torenweg (Schroeweg/Roozenburglaan) is een plan opgesteld. Reden hiervan is dat de kwaliteit van de Wilgen sterk af neemt. De recent aangeplante essenbomen krijgen met deze maatregel meer levenskansen en bepalen in de toekomst het groene beeld van de Torenweg. Van Cittersweg Vóór de Van Cittersweg, ter hoogte van het sportpark, is in 2004 een boomvervangingsplan opgesteld. Het kappen van de resterende populie ren, de derde fase van dit plan, gebeurt deze winter. Het gaat hierbij om het kappen van bomen zonder kapvergunningsprocedure in ver band met uitzonderingsbepalingen. Voor eventuele vragen kunt u contact opnemen per mail; info@middel- burg.nl ter attentie van I. de Visser. Woensdagavond 21 september is er een informatiemarkt in het stads kantoor. Thema is 'Energieneutraal Middelburg'. De informatiemarkt heeft tot doel raadsleden te ondersteunen bij zijn onderzoeks- en ontwikkelingswerk voor het politieke debat en besluit vorming. Inwoners zijn ook van harte welkom op de informatiemarkt. Programma: 19.15 uur 19.30 uur 19.50 uur 20.05 uur 20.20 uur 20.30 uur Inloop Presentatie Derk Hueting aan de hand van Route kaart op weg naar een C02- neutraal Middelburg Presentatie Eric de Ceuster van Woongoed Presentatie Guus Broos van Waterpark Veerse Meer Pauze Werksessie In de raadzaal worden zes scherpe stellingen gepresenteerd aan de hand van de thema's: - algemeen klimaat en energie; -woningen; - bedrijven; -mobiliteit; - gemeentelijke organisatie; - duurzame energie. Onder leiding van Derk Hueting vindt discussie plaats. 21.20 uur Conclusies, afspraken over het vervolgproces en afsluiting Foto: Jan Koole V;:::y::r,V i

de Faam | 2011 | | pagina 8