Leven met boezemfibrilleren Ëmt 15x Beginnen met hardlopen r; Henk Spaan Start to Run Is de zomer voorbij of krijgen we nog een mooie nazomer? Piet weet het! «tgRo* PIET PAULU&MA COMIC&dqor piet voordes Het weer Behandeling van veel voorkomende hartritmestoornis Column Maak van relschoppers loodgieters Win 2 passe partouts De eerste stap Enthousiaste trainer, andere lopers, voelbaar resultaat lV=. -zie je -zaterdaQ 10 sepjnewber'l Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 24 augustus 2011 De Faam pagina 38 www.de-faam.nl Met boezemfibrilleren is heel goed te leven. Boezemfibrilleren is een van de meest voorkomende hartritmestoomissen. De aandoening komt vooral bij oudere mensen voor. Ruim de helft van de pa tiënten met boezemfibril leren is ouder dan 75 jaar. In het lichaam wordt de hart slag geregeld door elektrische prikkels die er voor zorgen dat het hart regelmatig samen trekt. Bij boezemfibrilleren zijn deze elektrische prikkels in de voorkamers van het hart, ook wel boezems genoemd, ver stoord. Door deze verstoorde ^elektrische prikkels trekken de kamers van het hart onregelma tig en meestal versneld samen. Dit kan aanvoelen als zoge naamde hartkloppingen. Men sen kunnen dan last hebben van kortademigheid, duizeligheid en vermoeidheid. Voorkomen beroerte Door de veranderde bloed stroom is er bij boezem fibrilleren een verhoogde kans op de vorming van bloedstol- sels in het hart die een bloedvat kunnen verstoppen als ze in de bloedsomloop terecht komen. Zo'n verstopping kan in de her- 'senen een beroerte tot gevolg hebben. De behandeling van boezemfibrilleren is dan ook gericht op het verminderen van de klachten én het voorkomen van een beroerte. Een arts gaat na hoe het ritme en de frequentie van de hartslag is door te luisteren naar het hart en door een hartfilmpje (ECG) te maken. Hij of zij oordeelt zo of er sprake is van boezem fibrilleren. Als de ritmestoornis minder dan 48 uur heeft ge duurd, gaat deze meestal van zelf weer over. Als de klachten langer duren dan 48 uur zal een arts ze behandelen. De behandeling bestaat ge woonlijk uit medicijnen die zorgen voor een rustigere hart slag en soms ook medicijnen die zorgen voor een regelmatig hartritme. Het kan ook zijn dat het nodig is het hartritme te rug te brengen met behulp van een defibrillator. Dit apparaat geeft een elektrische prikkel af aan het hart waardoor het nor male ritme zich herstelt. Deze behandeling, een cardioversie, wordt door een cardioloog uit gevoerd. Antistollingsmiddelen Om de kans op een beroerte te verkleinen krijgen patiënten met boezemfibrilleren altijd antistol lingsmiddelen. Deze zorgen er voor dat er in het bloed niet te snel bloedstolsels ontstaan. Zo'n stolsel kan immers een beroerte veroorzaken. Bij een aantal antistollings middelen controleert de trom- bosedienst of de antistöllende werking goed is. Bij andere mid delen is dat niet nodig. Bij alle antistollingsmiddelen is het van belang om de geneesmiddelen volgens voorschrift te blijven ge bruiken, zodat het risico op stol selvorming en beroerte beperkt blijft. Het blijkt dat met de juiste medische zorg en het trouw innemen van de medicijnen, boezemfibrilleren een aandoe ning is waar heel goed mee te leven valt. Voor meer informatie kijk op www.boezemfibrilleren.nl. www.hartenvaatgroep.nl www. ha rtstichti ng. n I FOTO PETER ELENBAAS Engeland heeft een onderklasse. Je hoeft geen socioloog te zijn om er weet van te hebben. Kijk eens naar de shirtloze, getatoe- eerde vetklompen op voetbaltribunes en in Spaanse uitgaans centra. Takkies komen er rond voor uit dat ze het zijn. Toch hebben sommige Tokkies gewoon een baan. Toevallig las ik tijdens de rellen van Tottenham het laatste boek van Elizabeth George, de vrouw die inspecteur Lynley en zijn trouwe Sergeant Barbara Havers schiep. Een deel van de ro man bestaat uit de fictionalisering van de ontvoering van en de moord op James Bulger in 1993. Twee jongetjes kidnapten een peuter uit een zoinkelcentrum, liepen een kilometer of drie met het schreeuzvende kind en lieten het na het bedrijven van ver- schilende gruwelijkheden dood achter op een verlaten rangeer- terrein. De tienjarige daders kwamen uit gezinnen zuaar van gezag geen sprake was. De ouders waren afwezig. Als ze thuis kwamen waren ze dronken. Ik zeg niet dat de ouders de schuld zijn. Er zijn kinderen in vergelijkbare situaties die afstuderen aan de universiteit. Ze hebben ander genetisch materiaal. Tony Blair wees erop da t de jongeren die vorige week meehiel pen de relbuurten op te ruimen in sommige gevallen uit dezelfde milieus kwamen als de plunderaars. Nu zegt links dat relschoppers rellen gaan schoppen omdat ze arm zijn en tot de onderklasse behoren. Subsidies zouden het probleem oplossen. Volgens rechts is het opklimmen uit de onderklasse een kwestie van het nemen van eigen verant- zuoordelijkheid. Beide theorieën zijn zo clichématig dat ze je net zo goed dom kunt noemen, een product van ontoereikend onderzuijs. Tony Blair meent dat het probleem niet structureel kan zvor- den opgelost. Volgens Blair is een individuele aanpak vereist. Spoor mogelijke relschoppers al op voor ze één steen gegooid hebben. Blair draagt ook schuld. Net als hier hebben de En gelse socialisten de nadruk gelegd op hoger onderwijs. Verhef de massa door theoretische scholing. Ze hadden ze beter het zelf respect van een goede loodgieter kunnen geven. Nu kijken ze werkeloos toe hoe een Pool de in elkaar geroste wc repareert. www.deweekkrant.nl/spaan 2 passe-partouts voor Bavaria Open Air en maak kans op een VIP-pakket incl. hotelovernachting ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie Wil jij ook beginnen met hardlopen? Geef je dan nu op voor Start to Run, hét trainingsprogramma voor de beginnende loper. Lopen is leuk! Zeker als je het in een groep doet. De drempel voor het zetten van de eerste stap is soms hoog. Start to Run weet dat en helpt je graag een handje, zodat je onder begeleiding van ervaren trainers je eer ste stappen in de goede rich ting zet. Geloof het of niet: met gevarieerde trainingen op zaterdagochtend en één a twee doordeweekse trai ningen ben je in zes weken klaar voor een testloop over 3 km. De motivatie van een enthousiaste trainer, het ge zelschap van andere lopers (ook beginners) en vooral het voelbare resultaat, zor gen ervoor dat je doorgaat. Waarom zou je meedoen? Je conditie verbetert en je zit lekkerder in je vel. Na deze zes trainingen ben je in staat om minimaal 20 minuten onafge broken te lopen. Dat lijkt nu nog veel, maar probeer het maar eens: lopen is leuk! De Start to Run-trainingen vinden plaats op zes zaterdagochtenden van af 10 september. Elke training duurt van 09.30 tot 11.00 uur en bestaat uit een stukje theorie en minimaal een uur praktijk met warming-up, afwisselend kernprogramma en cooling- down, plus een schema voor de doordeweekse trainingen. De trainer zorgt voor steeds weer andere loopoefeningen, zodat elke training anders is en je spelenderwijs behoorlijk wat meters aflegt. In de theorie ko men tips voor verantwoord be wegen, blessurepreventie, voe ding, goede schoenen en juiste kleding aan de orde. De afslui Start to Run maakt beginnen met hardlopen leuk. tende zesde les is een testloop over ongeveer drie kilometer. Running Coach© op MP3 Naast de gezamenlijke trainin gen op zaterdag kun je met de Running Coach© heel makke lijk zelfstandig je doordeweekse trainingen doen. Geen gedoe met het uitprinten van sche ma's of adviezen, want je neemt ze mee op je mp3-speler. Op het lekkere ritme van de loop- muziek krijg je via je koptele foon te horen wat je moet doen. Hardlopen, wandelen, versnel len of vertragen? Renate Wen- nemars, je persoonlijke trainer, geeft je een seintje. Dit voorjaar maakte 43 procent van de Start to Run deelnemers er gebruik van. En het beviel ze prima! Deze Running Coach© is extra te bestellen bij inschrijving. Kijk op www.starttorun.nl voor een demonstratie en informatie. Inschrijven op Starttorun.nl Voor 35 ben je deelnemer aan Start to Run en kun je meedoen aan een cyclus van zes geza menlijke looptrainingen op za terdagochtend. Daarbij krijg je een hardloopshirt, de nieuwste editie van Start to Run Maga zine en een proefabonnement op het hardloopblad Runner's World (drie gratis nummers!) cadeau. Vier maanden lang ben je bovendien gratis lid van de Atletiekunie. Daarmee ben je verzekerd tijdens de trainingen en ontvang je St>rt magazine, het digitale magazine van de Atletiekunie. De trainingen van Start to Run beginnen op 10 september 2011 op meer dan 120 locaties in het land, dus er is er altijd wel één in de buurt. Kijk op www.starttorun.nl voor het inschrijfformulier en de dichtstbijzijnde locatie. lüiüu;. starttorunnl

de Faam | 2011 | | pagina 38