Interventieradiologie in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis Een echo voor de gezelligheid Zorgportaal breidt uit met Diagnostisch Centrum ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS n Hoewel interventieradiologie al langere tijd bestaat is het specialisme nog betrekkelijk onbekend bij het publiek. Dat is jammer, want het biedt grote voordelen voor de patiënt. Het gaat hierbij om ingrepen binnenin het lichaam van de patiënt, via een klein aanprikgaatje door de huid, met gebruik van naalden, voerdraden en katheters. Deze ingrepen (interventies) worden uitgevoerd onder controle van röntgendoorlichting, echografie, CT-scan en sinds kort ook de MRI. Vaak wordt veel ingrijpender chirurgisch handelen (opereren) hiermee overbodig gemaakt, waardoor de patiënt ook veel sneller herstelt. De interventieradioloog werkt enkel via een 2 tot 3 mm kleine insteek- opening in de huid. Algehele narcose is (meestal) niet nodig: de in grepen vinden plaats onder slechts plaatselijke huidverdoving of onder een licht roesje. Het kleine aanprikgaatje in de huid verlaagt eveneens de kans op wondinfectie. Daarom kunnen de interventies worden verricht op de radiologieafdeling in plaats van op de operatie kamer. Voor de patiënt wordt het ziekenhuisverblijf zo beperkt tot een halve dagopname van enkele uren. Een bekend voorbeeld van zo'n interventie is het opheffen van een vernauwing of afsluiting in een (slag)ader.Via een minimale opening in de huid wordt een kleine'medische ballon'opgeblazen binnenin de ader, waardoor er weer ruimte komt in deze ader. Vervolgens laat de arts de ballon weer leeglopen en wordt deze uit het bloedvat ver wijderd. Door het opblazen van het ballonnetje wordt de ader gedot terd (wijder gemaakt). Daardoor kan het bloéd weer ongehinderd stromen. In combinatie met de dotterbehandeling kan de arts kiezen voor het inbrengen van een 'stent'om het bloedvat open te houden. Dit gebeurt in dezelfde behandeling. Een stent is een dun metalen gaasje in de vorm van een koker, dat wordt ontvouwen om de aangetaste slagader open te houden. De stent blijft in de slagader zitten en groeit na verloop van tijd helemaal in de vaatwand in. Andersom kan het juist nodig zijn een bloedvat af te sluiten, dit heet embolisatie. Men kan bijvoorbeeld in het geval van een, baarmoeder- vleesboom, de bloedtoevoer naar deze vleesboom bewust afsluiten zodat de vleesboom verschrompelt en de klachten verdwijnen. Het afsluiten van zo'n ader gebeurt door er 'korreltjes' in te spuiten, net zo lang totdat de toevoer afgesloten is. In de meeste gevallen kan hiermee een grotere operatie via de buik worden voorkomen. Interventieradiologie wordt zowel voor diagnostiek als behandeling ingezet en uitgevoerd door interventieradiologen. Een interventiera dioloog is een medisch specialist (radioloog), die verder opgeleid is om deze interventies uit te voeren. Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis heeft een interventieradioloog en een gespecialiseerd laborant, 7 dagen per week, 24 uur per dag, beschikbaar voor een aantal acute ingrepen. Bij acute ingrepen kunt u denken aan het stoppen van inwendige bloedingen, het dotteren van dichtgeraakte bloedvaten, drainages van galwegen, urinewegen of abcessen. De interventie radiologen werkzaam bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis, de heren Bors.Olree en Tiethof, zijn allen geregistreerd bij de NGIR (Nederlands Genootschap voor Interventieradiologie). Op onze website www.adrz.nl vindt u onder Patiënten-Specialismen- l-lnterventieradiologie meer informatie en voorbeelden van interven ties. Wie zwanger is, kan bijna niet wachten om het kindje te zien. Een mogelijkheid hiervoqr is om dan een zogenaamde'pretecho'te laten maken. U kunt zonder verwijzing van een arts of verloskundige, tegen betaling, een pretecho laten maken in het ziekenhuis in Vlissingen. De echoscopistes zijn aangesloten bij een beroepsvereniging voor echoscopistes (Beroepsvereniging Echoscopisten Nederland) en hebben een contract met de Stichting Prenatale Screening Zuid West Nederland. De echoscopistes zijn gecertificeerd voor het maken van medische zwangerschapsecho's. Uiteraard beschikken zij over veel ervaring. Bij het maken van een echo gebruiken de echoscopistes geavanceerde apparatuur. Door kennis en ervaring zorgen zij ervoor dat er een kwalitatief goede echo van uw kindje wordt gemaakt, waar op alle leuke en belangrijke kanten van uw kindje in beeld komen. 2,3, of 4-dimentionaal? Er kan een 2D echo of 3D/4D echo worden gemaakt. Net wat u zelf wilt. De 2D echotechniek werkt met bewegende tweedimensionale zwart/wit beelden. De 3D echografie zorgt voor stilstaande drie dimensionale (volume) kleurenplaatjes. De 4D echografie geeft be wegende 3D beelden in kleur. U ziet uw kindje dus meteen in 'actie'. Op ieder moment in de zwangerschap kan er een 2D echo worden gedaan. Maar de echo is het mooist tussen de 17 en 25 weken. In deze weken zijn alle structuren e'n organen van het kindje goed te zien. Het kan zijn dat u uw kindje ziet drinken van het vruchtwater of zelfs geeuwen. De beste periode om een 3D/4D echo te maken is tussen de 24 en 30 weken. In deze periode kunnen er duidelijker opnames van uw kindje worden gemaakt. Voor alle echo's kunt u ook een vroeger of later tijdstip in de zwangerschap kiezen. Heeft u belangstelling? Voor het maken van een afspraak of voor meer informatie over de prijzen en de mogelijkheden kunt u contact opnemen via telefoon nummer 0118-425710. Als u een voicemailbericht te horen krijgt, kunt u naam en telefoonnummer inspreken en u wordt dan snel teruggebeld. Zorgportaal is de beveiligde digitale verbinding tussen huisartsen praktijk en het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Wanneer een huisarts bij een patiënt in zijn of haar praktijk een diagnose wil stellen, is soms onderzoek in het ziekenhuis nodig. Voor steeds meer van deze onderzoeken kan de huisarts de aanvraag doen via het Zorgportaal. Binnen dit Zorgportaal ontstaat een aparte 'rubriek'voor het aanvragen van onderzoeken: het diagnostisch cen trum. Voor huisartsen die bij Zorgportaal zijn aangesloten is het in juni mogelijk geworden om in het diagnostisch centrum gynaecologie een echoscopie aan te vragen. In het diagnostisch centrum interne eeneeskunde is de ODtie sastroscooie toeeevoeed. Binnenkort zal ook de aanvraag voor een MRI van de knie in het diagnostisch centrum beschikbaar zijn. Huisartsen gebruiken Zorgportaal al voor doorver wijzen van patiënten naar het spreekuur van een medisch specialist of voor het inzien van onderzoeksuitslagen. Het aanmelden van patiënten voor scans of andere onderzoeken is een logische uitbrei ding van de digitale service aan huisartsen. Het gemiddeld aantal digitale verwijzingen kent een gestage groei. Digitale verwijzing vervangt de telefonisch aanmelding door de huisarts of door de patiënt zelf. Na ontvangst van de digitale aan melding neemt het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis zelf contact op met de oatiënt om een afsoraak te maken.

de Faam | 2011 | | pagina 37