Wond Expertise Centrum voor chronische en acute wonden Het wondspreekuur op de polikliniek dermatologie Een snellere behandeling en minder recidieven van wondproblemen, dat zijn de doelstellingen van het nieuwe Wond Expertise Centrum (WEC) van het ADRZ. Verschillende categorieën patiënten hebben te maken met moeilijk genezende wonden. Het is belangrijk deze wonden snel en goed te behandelen. Door expertise van verschillende specialismen te bundelen, door multidisciplinair te werken, met korte lijnen 'over de muren heen' wordt de kwaliteit en snelheid van wondbehandeling nog beter. Het WEC heeft een ulcus spreekuur in het ADRZ verdeeld over de locaties Goes en Zierikzee en een voetenspreekuur in Vlissingen. röntgenonderzoek, echoscopisch bloedvatonderzoek of het nemen van specifieke wondkweken, wordt er alles aan gedaan om dit in één bezoek aan het ziekenhuis te plannen. Dit is mogelijk omdat alle professionals korte lijnen met elkaar hebben. De kracht van bundeling van expertise Het feit dat de chirurgie en de dermatologie samenwerken voor de beste en snelle wondzorg is vrij uniek in Nederland. Het WEC biedt een snelle toegang tot de juiste professional, gespecialiseerd in het specifieke wondprobleem. Binnen het WEC werken hoog'opgeleide doktersassistenten, verpleegkundig specialisten en medisch specialis ten. Hierdoor is de expertise en de deskundigheid om mensen met chronische wonden te behandelen geconcentreerd rond de patiënt. Als er aanvullende onderzoeken gedaan moeten worden, zoals genezing van een wond, kan de patiënt (digitaal) doorverwezen worden naar het Wond Expertise Centrum op de polikliniek dermato logie voor verder onderzoek en een gespecialiseerde wondbehan deling. Tijdens het eerste consult wordt niet alleen de wond beoor deeld maar ook de gehele conditie van de patiënt. Op basis van de bevindingen wordt een behandelplan opgesteld dat in de thuis situatie kan worden voortgezet. Dit is voor de patiënt plezierig en zorgt voor kortere wachttijden op de poliklinieken in het ziekenhuis. Elke patiënt krijgt een persoonlijk behandelboekje waarin specifieke documentatie over de wond en de behandeling door de verschillende behandelaars wordt bijgehouden. Dit leidt tot een vlekkeloze over dracht en de juiste, uniforme informatie tussen alle betrokken be handelaars. Vanuit de polikliniek dermatologie worden er regelmatig nascholingsbijeenkomsten voor de verpleegkundigen, huisartsen'en verpleeghuisartsen georganiseerd, dit niet alleen om bij te blijven met de nieuwste ontwikkelingen maar ook om met elkaar van gedachten te wisselen. Voor patiënten met slecht genezende wonden wordt er drie maal per week een spreekuur gehouden op de polikliniek dermatologie, ge rund door de verpleegkundig specialist. Omdat de zorg rond de patiënten met chronische ulcera (ulcera zijn wonden) te veel versnipperd was over verschillende zorgverleners, is het initiatief opgepakt om met de huisartsen een plan van aanpak te maken. Dit resulteerde in een gezamenlijk ontwikkeld en gedragen wondprotocol voor-chronische wonden dat duidelijk vorm is gegeven in een wondkaart. Hierdoor wordt een uniforme aanpak van de wond problemen bewerkstelligd. De artsen, verpleegkundigen en de thuis zorg kunnen op deze wijze de probleemwonden op een gelijke manier en volgens vaste afspraken behandelen. In het protocol is ook be schreven wanneer en welke professionals (doktersassistenten, artsen of verpleegkundig specialist) ingeschakeld moeten worden. Dat maakt het behandelen van wonden efficiënter, sneller, beter en goedkoper. Als de huisarts of verpleeghuisarts onvoldoende verbetering ziet bij de Saskia Rol loos is verpleegkundig specialist op het gebied van chronische wonden. Zij draait zelfstandig het wondspreekuur in Goes en Zierikzee op de polikliniek dermatologie. Het beoordelen van chronische wonden is één van haar belangrijkste taken, verder doet zij behandelvoorstellen en onderhoudt zij de contacten met de thuissituatie. Daarnaast verzorgt Saskia de trainingen scholing voor verpleegkundigen, thuiszorgmedewerkers en huisartsen.

de Faam | 2011 | | pagina 22