Groepsrevalidatie voor Nierpatiënten Hyperbaar centrum, nieuw en uniek Onmisbare schakel in de epilepsiezorg ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS Dialyse- en niertransplantatiepatiënten zijn als gevolg van hun sterk verminderde inspanningscapaciteit (uithoudingsvermogen en spier kracht) ernstig beperkt in hun dagelijks functioneren. Dit heeft een negatief effect op de kwaliteit van leven en leidt tot een sociaal isolement. In het wetenschappelijk onderzoek "Groepsrevalidatie voor Nierpatiënten*" worden o.a. de effecten van een revalidatieprogramma op het uithoudingsvermogenLde spierkracht en kwaliteit van leven van nierpatiënten onderzocht. Het revalidatieprogramma is gericht op fy sieke training en het bewerkstelligen van een actievere leefstijl. De resultaten van dit onderzoek zijn belangrijk om zorgverzekeraars ervan te overtuigen dat een revalidatieprogramma voor nierpatiënten (kosten) effectief is en een structureel onderdeel dient te worden van de routine behandeling van niertransplantatie- en dialysepatiënten en derhalve opgenomen dient te worden in de basiszorgverzekering. Een groep dialyse- en niertransplantatiepatiënten uit het Admiraal de Ruijter Ziekenhuis (ADRZ) heeft dit.voorjaar in het kader van bovenge noemd onderzoek gedurende een periode van twaalf weken tweemaal per week onder deskundige begeleiding een trainingsprogramma (groepsprogramma) gevolgd bij Revant revalidatiecentrum Lindenhof te Goes. De resultaten zijn positief. Stuk voor stuk geven de deelnemers aan dat ze meer spierkracht en een betere conditie hebben. Ze voelen zich beter, geven aan dat alledaagse bezigheden zoals bijvoorbeeld het huishouden hun beter afgaan en ervaren een verbetering van de kwa liteit van leven. De resultaten van inspanningsproeven bevestigen het gevoel van de sporters: kracht en uithoudingsvermogen zijn na 12 weken trainen duidelijk verbeterd. De deelnemers aan het revalidatiepro gramma zijn ook na afloop van het programma actiefgeblevemdeéén bezoekt de sportschool, de ander wandelt regelmatig. De één sluit zich aan bij een groep, de ander fietst liever alleen. De dialyseafdeling van het ADRZ is samen met Revant revalidatiecen trum Lindenhof het eerste centrum in Nederland waar het onderzoek wordt uitgevoerd. De bewegingsdeskundigen van het revalidatiecen trum, artsen, verpleegkundigen en de maatschappelijk werker van de Het project 'Groepsrevalidatie voor nierpatiënten' wordt uitgevoerd door het Maastricht Universitair Medisch Centrum (MUMC+) in samenwerking met het Han Mak Instituut en wordt gefinancierd door de Nierstichting en het Innovatiefonds Zorgverzekeraars. gevolge van bestraling behoren tot de doelgroep. Patiënten die zijn blootgesteld aan gassen zoals koolmonoxide, rookvergiftigingen kunnen uitstekend behandeld worden met hyperbare zuurstofthe rapie. Patiënten met chronische bacteriële infecties van bot en onder huidse weefsels kunnen behandeld worden met hyperbare zuurstof therapie. Een bijzondere categorie zijn patiënten met chronische wonden na amputatie van een deel van ledematen. Op termijn zal de mogelijkheid geboden worden dat (sport- beroeps)duikers behandeld kunnen worden voor stikstofbellen in de bloedbaan. Kortom, er is veel vraag naar deze therapie. Een hyperbaar centrum is in Nederland nog geen wijd verbreid fenomeen. Er zijn centra in Am sterdam, Rotterdam, Zwijndrecht, Velp en Hoogeveen.Toch is de ge nezende werking van de hyperbare zuurstoftherapie bij bepaalde ziektebeelden onomstreden. Zorgverzekeraars vergoeden deze thera pie voor een groot aantal aandoeningen. Medisch Centrum Hyperbare Zuurstoftherapie Het Medisch Centrum Hyperbare Zuurstoftherapie is te beschouwen als een compact zelfstandig behandelcentrum dat in het ADRZ in Goes wordt gehuisvest. Er zal nauwe samenwerking zijn met specia listen binnen en buiten het ADRZ. Op termijn zijn naast medische toepassingen van de hyperbaar tank ook andere toepassingen denk baar. Het centrum kan bijdragen in klinische onderzoekstrajecten waarin luchtdruk en/of zuurstof een rol speelt. Daarnaast kan het centrum fungeren als test- of trainingslocatie voor duiksupervisors en duikerartsen omdat de procedures en calamiteiten offshore kun nen worden nagebootst. Ook in de medische behandeling van be roepsmatige of recreatieve duikers na duikongevallen kan een hyper baar behandelcentrum een rol spelen. De planning is dat het centrum in september klaar is om de eerste patiënten te ontvangen. Kijk voor meer informatie op www.hyperbaarcentrum.nl. dialyseafdeling begeleiden de deelnemers tijdens het program ma. Twee groepen nierpatiënten hebben het revalidatieprogramma gevolgd en komend najaar start een derde groep. Dhr. Fioole uit Zierikzee heeft twee jaar geleden een niertransplantatie ondergaan. "Mijn zoon is 25 jaar oud en zag mij drie weken geleden voor het eerst fietsen". Regelmatig bewegen is voor iedere chronisch zieke goed. De heer Fioole gaat nu het programma bij Revant is afgelopen naar de medische fitness. Eind juni is in de onderste etage in Goes een zogenaamde hyperbare behandelkamer geplaatst. Met deze behandelkamer biedt het Medisch Centrum Hyperbare Zuurstoftherapie over enkele maanden een nieuwe therapie aan. Een hyperbaar centrum is een voor Zeeland nieuwe en unieke voorziening. Hyperbare zuurstoftherapie wil zeggen dat een patiënt - al of niet in gezelschap van andere patiënten - in meerdere sessies van een ander half uur tijd, verblijft in een hyperbare behandelkamer. In deze behandelkamer is de druk hoger dan normaal en is de lucht zuurstof rijker dan normaal. Zuurstof is goed voor het herstel van weefsel. De hyperbare zuurstoftherapie is daarom van voordeel voor verschillende categorieën patiënten met huid- of wondproblemen. Het gaat dan bijvoorbeeld om diabetespatiënten met chronische wonden of om patiënten met moeilijke helende wonden na trauma of chirurgie. Daarnaast kunnen chronische wonden van bestralings patiënten goed met hyperbare zuurstof behandeld worden. Ook patenten met chronische ontstekingen van blaas en darmen ten Door het aanstellen van een epilepsieconsulent is er, naast aandacht voor de aanvallen, onderzoek en medicatie, meteen na het stellen van de diagnose aandacht voor de invloed van epilepsie op het dagelijks leven. Door deze begeleiding raakt de patiënt goed geïnformeerd waardoor hij beter in staat is de regie in eigen hand te houden. Door de samenwerking met de verschillende ziekenhuizen in de regio noemt CZ-zorgverzekeraar het initiatief van het ADRZ een voorbeeld voor de rest van Nederland. Drie jaar geleden werd op initiatief van de patiëntenvereniging, de Epilepsie Vereniging Nederland, het Nationaal Epilepsie Fonds en de Stichting Epilepsie Instellingen Nederland het Project Epilepsiecon sulent gestart. De eerste acht epilepsieconsulenten in Nederland heb ben hun opleiding inmiddels afgerond. William Westérweele is epilep sieconsulent in het ADRZ. Daarnaast werkt 'hij gedetacheerd in het ZorgSaam Ziekenhuis inTerneuzen en het Van Weel Bethesda Zieken huis in Dirksland. William WesterweeleC'Eén van mijn belangrijkste taken is om vroeg in het traject van behandeling, meteen na het stellen van de diagnose, het gesprek aan te gaan met de patiënt over de impact die de diag nose epilepsie heeft of kan hebben op het dagelijks leven. De daardoor goed geïnformeerde patiënt is beter in staat de regie in eigen hand te houden". De epilepsieconsulent is een belangrijk onderdeel van de moderne epilepsiezorg en is inmiddels binnen de Zeeuwse ziekenhuizen een begrip geworden. De neurologen en kinderartsen zijn blij met de epi lepsieconsulent. Het is een onmisbare schakel in kwalitatief hoog waardige epilepsiezorg, hetgeen een van de conclusies is van het wetenschappelijk onderzoek door het NIVEL. Patiënten kunnen de consulent makkelijk bereiken en waarderen de persoonlijke aandacht, openheid en gelijkwaardigheid. De epilepsieconsulent geeft deskun dige en proactieve begeleiding. Naast de behandeling met medicijnen is deze begeleiding en ondersteuning hard nodig voor patiënten en naasten: voor informatie en om te helpen problemen te voorkomen of vroegtijdig aan te pakken, zodat de kwaliteit van leven zo veel mogelijk behouden blijft. De epilepsieconsulent maakt patiënten en hun naasten wegwijs in de zorg, hij leert ze omgaan met epilepsie en helpt bij de regie en coördinatie van de zorg. De functie is een aanvulling op de medische zorg en past binnen de huidige ontwikkeling om de eigen regie van patiënten te versterken. Over de toegevoegde waarde van de epilep sieconsulent zijn gesprekken geweest met CZ zorgverzekeraar. Zij juichen deze ontwikkeling toe en vinden het passen in de heden daagse epilepsiezorg. William Westerweele: "Eén van mijn belangrijkste taken is om vroeg in het traject van behandeling, meteen na het stellen van de diagnose, het gesprek aan te gaan met de patiënt over de impact die de diagnose epilepsie heeft of kan hebben op het dagelijks leven. De daardoor goed geïnformeerde patiënt is beter in staat de regie in eigen hand te houden".

de Faam | 2011 | | pagina 21