Jules Veme, maar dan Nieuwe Stijl waren forten Zeeuwse souvenirs op hun best 1 Themaroute Toen Nu Van grootste tot kleinste huisdier Woensdag 6 juli 2011 de Recreatiekrant Pagina 63 Marjolijn Hordijk Scharendijke Het is 1866. Marinebioioog Annorax aan stapt aan boord van onderzeeboot de Nautilus. Samen met de kapitein van het schip, Nemo, gaat hij op reis sub-zeeniveau. Langs bijzondere planten, angstaanjagende reuzeninktvissen en onderwaterbegrafenissen. Dat de onderwa terwereld die Jules Verne in zijn 20.000 Mijlen Onder Zee bedacht een andere is dan die in werkelijkheid, zal voor niemand een openbaring zijn. Maar, hoe ziet de wereld net onder onze voeten, onder Delta-niveau, er dan wél uit? Mooi. Tenminste, als we de Henk van leien moe ten geloven. Als eigenaar van duikschool The Scuba Experience in Scharendijke spendeert hij ruim 200 dagen per jaar aan het leven in de Zeeuwse wateren. Geloven wil ik hem best, maar zelf proberen is natuurlijk véél leuker. Van leien geeft een kijkje in de wereld van een Grevelingenvisje. Voordat de vriendelijke Van leien popelend vers duikvlees te water laat gaan, geeft hij een spoedcursus duiktheorie. De glimmende, iets te vrolijke VHS-blondine uit het Amerikaanse instructiefilmpje, die laat zien hoe je de adem- automaat moet gebruiken, straalt een hoog oh-dit-doen-we-even-gehalte uit. Van lelens geruststellende woorden - "Ik blijf straks de hele tijd vlak bij je" - zijn dan ook nergens voor nodig. Denk je. Vervolgens neemt van leien de bezoe.kers mee naar het.'duikpakkenhok' voor een passend tenue en bijbehorende apparatuur. De Ooster- schelde-geur die je tegemoetkomt nog voor je het deurportaal doorgaat, geeft de aankomende duikers een licht kriebelend gevoel in de buik. Spannend, leuk, tof, denk je. Maar dan. In de periode die verstrijkt tussen het dichtritsen van dat duiktenue tot aan de eerste vier armslagen onderwater, word je drie ervarin gen rijker. En drie illusies armer. Eén: elegant zijn in een duikpak is een prima nastreefbaar doel. Niet dus. Eenmaal behangen metzo'n 35 kilo aan apparatuur, verandert zowel man als vrouw in een wankele figurant uit een nieuwe Ter minator-sequel. Elegant het pad naar het water ■,émlk aflopen? Nou, vergeet het maar. Twee: duiken is een eitje. Het gevoel dat de charmante dame uit de instructievideo je gaf, blijkt een Ameri can Dream die hard onderuit gaat. Bezoekers trouwens zelf ook bijna. Op de spiegelgladde stenen, als ze niet uitkijken. Maar dat terzijde. Zodra je je hoofd onder water steekt en je je eer ste (begeleide) ademteug onder het oppervlak neemt, blijkt het nog een hele opgave om recht te blijven drijven, laat staan zwemmen. Dan pas herinner je Van lelens woorden weer: "Het las tigste in het begin, is je evenwicht houden. Dat zul je straks zelf ook wel merken." Tsja. Deukje in het ego is een feit. Als de instructeur je echter aan je arm meeneemt over de bodem van de Grevelingen, vergeet je heel dat ego direct weer. Het is illusie nummer drie die dit keer voor je ogen in elkaar duvelt. In het Nederlandse water is niets te zien? Oh echt wel, blijkt. Kreeften, visjes, krabben, anemonen. Toegegeven: de eerste tien minuten zie je niet veel van wat er om je heen gebeurt. Sterker nog, als Van leien tijdens de eerste duik her en der wat aan lijkt te wijzen, heb je negen van de tien keer geen flauw "3 www.thescubaexperience.com Oostkapelle In Zeeland zijn nog tientallen vliedbergen te vinden in het landschap: kunstmatige aarden heuvels van zo'n vijf meter hoog en ruim tien me ter doorsnede. Ze doen sterk denken aan de ter pen elders in het land, maar zijn dat zeker niet. Waar terpen bedoeld waren als vluchtplaats bij een overstroming, zijn de Zeeuwse vliedbergen van oorsprong de basis geweest van forten. In de landschapstuin van museum Terra Maris in Oostkapelle is zo'n 'mottekasteel' nagebouwd. Dezer dagen telt Zeeland nog zo'n veertig vliedbergen, vooral op Walcheren. In de Middel eeuwen waren dat er veel meer, waarschijnlijk honderden. Mottekastelen waren in de 11e en 12e eeuw wijd verspreid. Ondanks dat ze op een aarden heuveltje staan, en ondanks de Zeeuwse naam 'vlied'-berg zijn ze niet bedoeld als vluchtplaats bij hoogwater. De mottekaste len waren versterkte forten met een palissade en een gracht er omheen. De landheer en zijn familie of zelfs de bevolking van zijn gebied kon er in vluchten bij een aanval. Zeker aan de Zeeuwse kust hadden de mottekastelen een be langrijke taak bij de aanvallen van de Noorman nen op deze kust. Terra Maris is het museum voor natuur en landschap van Zeeland en is gevestigd in de voormalige orangerie van kasteel Westhove in De Manteling van Walcheren, tussen Oostka pelle en Domburg. Tot 31 oktober is het museum dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur geopend. "0 http://www.terramaris.nl Vrouwenpolder Wie Zeeland zegt, zegt Zeeuwse klederdracht De vrouwen met de grote witte kappen en de mannen in strak zwart boeren werkpak. Mét 'Paremes' en Zeeuwse knopen. In dit geval staan de Zeeuwse Knopen niet voor de gelijkna mig plant Astrantia major, maar voor de zilveren knopen die zo mooi afsteken tegen het zwarte boerenkostuum. Al sinds de achttiende eeuw is dit functionele sierraad onderdeel van de de Zeeuwse kleder dracht. In de hang naar de 'goede oude tijd' stijgt de vraag naar authentieke producten, zo ook de vraag naar authentieke Zeeuwse spullen Als origineel souvenir is er sinds kort de Zeeuwse Knoop, maar dan uitgevoerd in heer lijke fair-trade chocolade of in zeep. Sjaak en Lilian de Bruijn van Origineel Zeeuws uit Vrouwenpolder maken ze. "De zeepjes zijn in verschillende kleuren te koop. In het zilvergrijs, zwart en wit met oceaangeur en in het roze en blauw met een heerlijke babygeur. Deze laatste zijn natuurlijk vooral leuk als kraamcadeautje", vertelt Lilian. De zeep is te koop als mini- of gas- tenzeepje in een klein doosje en met een koord er aan in een luxe geschenkverpakking. idee waarnaar. Je bent bezig met alles, behalve waar het om gaat: genieten. De tweede duik brengt verbetering. De formule? Rust. Maaien met je armen? Dat werkt niet. Laat je meetronen aan de arm van de instructeur en ontspan. Pas dan genietje vol overgave van de Grevelingennatuur. Zelfs van de kwallen. De eer ste paar keer schrik je je een ongeluk van een plotseling opdoemende kwallenkólonie, maar ontspan en je ziet hoe mooi ze eigenlijk zijn. Hun prachtig oplichtende lichamen in combinatie met het hypnotiserende geluid van je ademha ling in het mondstuk, het is fantastisch. Als je na een klein uur het water uitstapt, verkeer je nog in een roes. Hoe on-elegant je vervolgens terugklotst naar het duikcentrum, merkje dan niet eens meer. Een introductieduik kost 45 euro. De school biedt ook volledige cursussen aan, zowel voor beginners als voor gevorderden. Materiaalhuur is mogelijk. The Scuba Experience, Haven Kloos ternol 3, Scharendijke, 06-51520086. Chocolade De Zeeuwse knoop bonbons zijn gemaakt van fair trade chocolade en gevuld met een roomvulli'ng. Ze zijn verkrijgbaar in puur, melk en wit. De bonbons zijn per stuk verkrijgbaar en in een geschenkverpakking. Beide geschenkverpak kingen hebben een streep Zeeuwse boerenbont op de verpakking. Informatie en de verkooppunten zijn te vinden op de website van Origineel Zeeuws. Schouwen Er is dit jaar weer een nieuwe fietsroute gemaakt over de dijken en binnenwegen en door de bossen van Schouwen. Schouwen is een eiland waar natuur en historie dicht met elkaar verweven zijn. De inlagen, dijken en oude landbouw- haventjes langs de Oosterschelde vertellen het verhaal van de eeuwenlange strijd tegen het water. Tijdens deze route ontdek je hoe Zeeland langzaam opklom uit de golven. Fietsen over strakke dijken en slingerende bospaden, langs het glinsterende water van de Oosterschelde en de zilte velden vol zeekraal. Zeeland leent zich met een uitgebreid netwerk aan fiets paden en een mooi vlak landschap perfect voor een fiets tocht. De route is samengesteld op basis van de knooppun ten van het fietsroutenetwerk. Het fietsroutenetwerk werkt heel eenvoudig. Waar de fietspaden elkaar kruisen, bevindt zich een genummerd knooppunt. Tussen de knooppunten staan borden met richtingspijlen, die je van het ene naar het andere knooppunt brengen. Schrijf de knooppunten op en de aanwijzingen op de borden doen de rest. Op de routekaart staan 10 audiopunten aangegeven met een luidspreker. Op deze plaatsen kun je een geluidsfrag ment beluisteren dat verrassende informatie biedt over de omgeving. Bijvoorbeeld het fragment op de Plompe Toren, bovenop de toren kun je de levende atlas van de zuid kust bestuderen en jezelf oriënteren met behulp van het geluidsfragment. Op die manier krijgt fietsen nog een extra dimensie. De themaroute is in totaal 52,5 kilometer lang en voor 2,50 euro verkrijgbaar bij alle VVV's in Zeeland of via www.zeelandshop.com Poppendamme Midden op Walcheren, aan één van die mooie binnenwe gen, ligt imkerij Poppendamme. Bezoekers kunnen hier op een heerlijk beschut terras terecht voor een drankje of voor één van de honingproducten van de imkerij, zoals het onovertroffen schepijs, of een biertje op het windbeschutte terras. Het bezoekerscentrum van de imkerij is goed voor een leerzaam bezoek van al snel een uur of meer, terwijl de win kel garant staat voor een fietstas vol met leuke Zeeuwse souvenirs en praktische cadeautjes. Veilig achter het glas ziet u de bijen aan het werk: het voeden van de larven, de verzorging van de koningin en het onderling communiceren door middel van de mysterieuze bijendans. Het bezoekerscentrum biedt ook veel informatie over de bijenteelt en de toepassingen van bijenproducten als stuifmeel, Propolis en Gelée Royale. 'Poppendamme' heeft zich de laatste jaren ook ontwikkeld als trekpaardencentrum. Het ringrijden op Walcheren is springlevend en immens populair. Op de bovenverdieping van het bezoekerscentrum ziet u een vaste tentoonstelling van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging. Verleden, heden en informatie over de komende wedstrijden. De imkerij heeft een grote Walcherse boerenschuur omge bouwd tot fantastische kinderspeelplaatsen. De Bijen speelplaats is voor kinderen tot acht jaar. Het boeiende bijenleven biedt volop mogelijkheden om te spelen, dingen te ontdekken, te snoezelen of helemaal op te gaan in de rol van de bijenkoningin. Met de oplossing van de drama's kunnen ze ook prijzen winnen. Kinderen tot dertien jaar kunnen in de Energiespeelplaats kennis maken met diverse hedendaagse vormen van duurzame energie Het bezoekerscentrum is open van dinsdag tot en met za terdag van 10.00 tot 17.00 uur en de toegang tot is gratis. De kinderspeelplaats is voor kinderen van 0-1 jaar gratis, voor kinderen van 2 t/m 7 jaar 4,00 euro en voor kinderen van 8 t/m 12 jaar 5.00 euro. Volwassenen mogen, onder begeleiding van een kind, gratis naar binnen. Dinsdag tot en met zaterdag 10.00 -17.00 uur. http://imkerij~poppendamme.nl www.origineelzeeuws.nl

de Faam | 2011 | | pagina 43