Prijs grote Hyundai Veel ruimte in nieuwe Lancia Ypsilon Mini Coupé Elektro Nissan Leaf 100% veilig Stoere Fiat 500 Twinair in twee varianten Seat toont speciale Ibiza en Leon Kilometers worden gecheckt bij Autovide Het dak gaat eraf bij Mercedes SLS AMG Einde schuld Chrysler Saab herstart productie Mazda Skyactiv 2 Binnenkort verschijnt de Hyundai i40 in de showroom, om te beginnen als de ruimtelijke Crosswagon. De prijslijst start bij 24.995 euro (1.6 GDI met 135 pk). Ui teraard kan de klant uit vier uitrustingsniveaus kiezen tot 29.495 euro. De 2 liter benzine (vanaf 29.495 euro) is er ook met automaat. De 115 pk CRDi start vanaf 27.995 euro. Deze komt samen met de 1.6 GDI in aanmerking voor 20% bijtelling. Was Chrysler nog maar exact twee jaar geleden op sterven na dood, het bedrijf heeft inmiddels haar schuld van 7,6 miljard dollar aan de Amerikaanse en Cana dese overheid terugbetaald. Partner Fiat heeft nu de mogelijkheid om haar aandeel uit te breiden tot 76 procent. Saab heeft de productie in haar fabriek weer op gang gebracht. De medewerkers die weken thuis hebben gezeten, zullen overuren moeten maken om de or derportefeuille weer op een normaal niveau te krijgen. Als de productie op volle toeren draait, worden er 230 stuks per dag gebouwd. Onder de naam Skyactiv ontwikkelt Mazda diverse nieuwe technische compo nenten waarmee het milieu minder moet worden belast. De eerste auto die een zo genaamde Skyactiv motor krijgt, is de Japanse versie van de Mazda2. De 84 pk 1.3 liter zou een gemiddeld verbruik halen van 1 op 30. Dat resultaat wordt onder meer behaald door een CVT en start/stop systeem. Het Europese Skyactiv debuut is gepland voor de CX-5. De telgen van Mini volgen elkaar in hoog tempo op. Nu dient zich een Mini Coupé aan. De tweezitter beleeft zijn première op de autoshow in Frankfurt en komt eind van het jaar op de markt. Mini levert de Coupé met de sterkste motoren uit het gamma. De krachtigste is de 1.6 liter John Cooper Works, goed voor 211 pk en een sprintje van 0 naar 100 km/u in 6,4 seconden. De Mini Cooper S Coupé is 184 pk sterk en van die versie wordt ook turboloos geleverd. Ook bereidt Mini een Coupé met een tweeliter dieselmotor voor. Die heeft 143 pk onder de leden en een trekkracht van 305 Nm en doet niet onder voor zijn benzinebroertjes. De vormgeving van de nieuw komer in de lijn is katachtig en de actieve achterspoiler meldt zich bij 80 km/u. De Mini Coupé is 3.728 meter lang, 1.638 breed en 1.378 hoog. Dat is bijna drie centi meter lager dan de 'gewone' MINI. Stoer en compact gaan samen in de Fiat 500 Twinair. De Fiat 500 met de zuinige en tegelijk behoorlijk vlotte 2 cilinder turbomotor is al weer even bekend. De 85 pk machine ligt nu in een stoere uitvoering die simpelweg Twinair wordt genoemd. Aan de buiten kant zijn al meteen de zwarte 15 inch wielen (16 inch optie) te zien net zoals de achterspoi ler. Het interieur is half met leer bekleed en rijk uitgerust. Het model is er vanaf 14.495 euro en voor 17.295 euro als 500 C. Seat liet tijdens een eve nement in Oostenrijk zes getunede exemplaren zien van de Ibiza en de Leon. De krachtigste Ibiza is goed voor 180 pk, terwijl de meest potente Leon 265 pk in huis heeft. Een witte Ibiza 3-deurs SC Cupra was voorzien van een aerody- namicakit en een bijpassend wit interieur. De aansprekende Leon was Candy-wit. Voor twee andere modellen op de Seat-stand is een circuitli centie noodzakelijk: de Leon Supercopa en de nieuwe Ibiza SC Trophy. Alternatieve aandrijfvormen vragen aan Euro NCAP ande re standaards voor de bekende botsproef. De eerste elektri sche auto die werd getest, was de Mitsubishi i-MiEV die een score van vier sterren wist te behalen. Het tweede voertuig was recent de Nissan Leaf, de Auto van het Jaar 2011. Deze vijfdeurs middenklasser kwam met een volledige vijf ster ren notering uit de strijd met het 'offerblok'. De organisa tie meldt dat met de Leaf is gebleken dat een elektrische auto net zo veilig kan zijn als een traditioneel model. Er is tijdens de botsproeven goed gekeken naar mogelijk risico's als de beschadiging van de accu's of hoog voltage stromen die weglekken. Daarvan is niets gebleken, vooral dankzij de plaatsing van de accu's onder de achterbank. Andere auto's waarvan de botsresultaten door Euro NCAP bekend werden ge maakt, zijn de Lexus CT200h, de nieuwe Ford Focus, Peu geot 508, Citroën DS4 en de Volvo V60. Al deze modellen voldoende aan de zware eisen voor vijf sterren. Ford scoorde met de Focus nog extra waar dering vanwege de veiligheids- verhogende elektronica dat volop in het model beschikbaar is. Om de verbetering van voetg^ngerveiligheid bij moderne auto's te stimuleren gaat Euro NCAP vanaf 2012 het aandeel van dit onderdeel in de totaalscore verhogen wil len fabrikanten de maximale beoordeling willen halen. waard van het betalen van wegenbelasting. Met de TwinAir (85 pk en start/stop) op pad verbaast. De tweecilinder benzine motor heeft geen enkele moeite met de Ypsilon. Ondanks dat de verant woordelijke spreken over rijcomfört is de auto best strak geveerd. Het geheel vernieuwde onderstel laat er geen misverstand over I bestaan dat het merk Lan cia ook sportieve genen heeft. In het interieur is het heerlijk vertoeven en de hoogwaardige kwaliteit van de gebruikte materi alen is daar mede debet aan. Lancia verkoopt de nieuwe Ypsilon in ons land voor een prijs van vijftien mille en daarvoor wordt tot 18 juni de Gold-uitvoering geleverd. Seat onderstreept wat centraal staat bij het merk. woensdag 15 juni 2011 - pagina 34 Met de roadster vergroot Mercedes het SLS-spektakel. Maximaal spektakel, dat biedt de nieuwe Mercedes SLS AMG in roadster uitvoering. We zagen al diverse spionfoto's van het model, zodat de uiteindelij ke productieversie nauwe lijks meer geheimen heeft. Technisch is de roadster gelijk aan de coupé, dat wil zeggen een 6.2 liter V8 in het vooronder die komt tot 571 pk een koppel van 650 Nm. De achterwielen krijgen deze forse krachten doorgestuürd via een zeventraps automaat met dubbele koppeling die uiter aard aan het stuur kan worden bediend. De roadster is maar 40 kg zwaarder dan de coupé en sprint in 3,8-seconden naar de 100 km/u. verschijnt bij de advertentie het NAP-logo. Een geïnteres seerde koper kan ook zelf een NAP-Check laten doen voor een auto die hij of zij op oog heeft. De kosten daarvoor be dragen 2,95 euro per kenteken en is eenvoudig vanuit de site aan te klikken als een bepaalde auto is gevonden. De adver tenties van Autovide wordt doorgelinkt naar meer dan 10 andere sites. De nieuwe Ypsilon verschilt met de vorige niet alleen twee deuren maar ook op het gebied van techniek heeft Lancia forse stappen voorwaarts gezet. De vijfdeurs com pacte Italiaan is maar en kele centimeters gegroeid ten opzichte van zijn voor ganger maar toch boeken vooral de achterpassagiers winst. Het compartiment is beter toegankelijk en de zit is comfortabeler. Ook de bagageruimte is flink. Lancia oppert 'een van de grootste in het segment waarin de Ypsilon acteert'. Door de achterportiergre- pen 'weg te werken' oogt de Ypsilon als een coupé. De auto is 384 centimeter lang, 167 breed en 152 hoog en heeft designtrekjes van zijn grotere broer Delta. Normaal gesproken con troleert een garagebedrijf al dan niet op verzoek van de klant of de kilometerstand van een gebruikte auto op waarheid berust. Dat wordt gedaan in het bestand van de Nationale Autopas. Wie zijn auto via www.autovide. nl te koop zet, kan meteen een NAP-Check laten uitvoeren. Als de opgege ven kilometerstand juist is, De portiergrepen van de achterdeuren zijn weggewerkt. Lancia levert de Ypsilon in ons land met een keuze uit twee motoren: de TwinAir (tweeci linder) en een Bi-Fuel-versie. De keuze wordt ingegeven door de C02-uitstoot. Beide motoriseringen zijn goed voor 14 procent bijtelling en gevrij-

de Faam | 2011 | | pagina 34