Rijbewijs in zicht voor slechtzienden Hoe staat u ervoor? Kijk op mijnpensioenoverzicht.nl Of Doe mee! Leer spelen als een professional met deze fraaie gitaar "Nu ben ik niet meer afhankelijk van anderen..." Pensioen en AOW is voor velen 'ver-van- mijn-bed'. Op zich begrijpelijk. Toch is een pensioenregeling niet alleen 'voor later' of 'voor u'. Het regelt bijvoorbeeld ook een inkomen voor uw partner als u plots zou komen te overlijden. Hoeveel? Is dat genoeg om van te kunnen leven? En wat mag u zelf straks verwachten? Toch goed om te weten hoe het zit. Dat kan sinds kort héél eenvou dig op mijnpensioenoverzicht.nl. Het werkt heel simpel Alles op een rij mijnpensioenoverzicht.nl Veilig en vertrouwelijk Met USB aansluiting Wat zeggen bezoekers over mijnpensioenoverzicht.nl? 82% vindt de site handig 86% vindt de site eenvoudig 84% vindt de site overzichtelijk Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 11 mei 2011 De Faam pagina 31 Ook een leuke trouwfoto? Stuur deze dan, net als Linda Schuppert uit Middelburg in. "Mijn man klom spontaan voor mij in een lantaarnpaal." Kijk op: www.de-faam.nl Autorijden terwijl je echt slechtziend bent? Het kan. Koninklijk Visio in Goes, expertisecentrum voor slechtziende en blinde mensen, biedt een beperkte groep slechtzien den nieuwe perspectieven door ze te helpen met het behalen van een rijbewijs. John de Kók Goes "Je wereld wordt zó vergroot! Niet alleen autorijden, alles wat Visio doet, is geweldig. Ze heb ben ook veel hulpmiddelen voor lezen, schrijven, ze kunnen je pc aanpassen en nog meer." Saskia Schoon uit Goes is dol enthousiast en hoopt andere mensen met een gezichtsbeper king de weg te wijzen naar vrij heid en onafhankelijkheid. Een weg die de slechtziende veelal op eigen initiatief moet inslaan, maar de afslag naar een in loopspreekuur of een afspraak is gemakkelijk te vinden via www.visio.org. De organisatie biedt advies en informatie en is werkzaam in onderzoek, bege leiding, revalidatie, onderwijs en wonen. Helpen het rijbewijs (opnieuw) te behalen is één van de vele manieren waarop Visio slechtzienden van dienst kan zijn. Vernieuwend is het ze ker, Visio won er vorig jaar de Oogfonds Innovatieprijs mee. Het wordt allemaal mogelijk gemaakt door een bioptisch telescoopsysteem, gecombi neerd met een intensieve 'kijk- training'. Monique van de Velde uit Tho- len maakt gebruik van dit klei ne verrekijkertje op haar bril. "Door een knikbeweging te maken, kan ik door het kijker tje snel de verkeersborden lezen en op afstand de verkeerssitu atie inschatten." Dankzij deze 'bioptic' en vier trainingen van drie uur mag Monique weer autorijden. De verplichte trai ning komt met een behoorlijk stukje huiswerk in de vorm van oefeningen waarbij de accenten aangepast zijn aan de aandoe ning waarmee de klant kampt. Zo moest Monique de knikbe weging perfectioneren, terwijl Saskia heeft geleerd om met haar ogen een sprongetje naar links te maken. "Eigenlijk is het een stukje revalidatie, je moet zelf hard werken om te leren compenseren. Nadat ik blind werd aan de linkerkant van beide ogen vond ik lopen al doodeng. Ik liep tegen mu ren en lantarenpalen op, heb om een reclamebord gekruld gelegen, maar Visio heeft me zo geholpen. Heel mijn zichtpatroon is Monique kan door hulp van Visio weer de weg op. FOTO: JOHN DE KOK veranderd, ik ben zelfs gaan snowboarden", zegt Saskia. Het rijbewijs van de dames is wel aan restricties onderwor pen. Ze mogen de auto enkel privé en bij daglicht gebruiken en het moet een automaat zijn. Monique: "Wat ik miste was autorijden, nu mag ik dat weer en ben ik niet meer afhankelijk van anderen. Koninklijke Visio biedt veel diensten Aan de meeste diensten van Visio zijn geen kosten verbonden. Deze worden gefinancierd uit de AWBZ. Aanmelding bij Visio loopt via het Centrum Indicatie stelling Zorg, dat onderzoekt of je voor zorg in aanmerking komt. Visio: 088-5858585. Het kantoor aan het Stati onspark in Goes is open van 10.00-15.00 uur. Op mijnpensioenoverzicht.nl heeft u met één druk op de knop een totaaloverzicht van uw pensioen en AOW. Handig voor als u regelmatig van werkgever gewisseld bent. Inmiddels hebben zo'n twee miljoen mensen de site bezocht. Heeft u al gecheckt hoe u ervoor staat? Nee? Doe het nu. Ga naar mijnpensioenoverzicht.nl. Daar klikt u op de knop Log in met DigiD. Na het inloggen krijgt u direct het pen sioen dat u tot nu toe heeft opgebouwd in beeld, en ook uw AOW. Helder, eenvoudig en vertrouwelijk. Heeft u geen DigiD? Vraag er een aan via www.digid.nl. Op mijnpensioenoverzicht.nl zie je de stand van je pensioen en AOW. Binnenkort valt ook het Uniform Pensioen Overzicht weer op de mat. Hierop ziet u wat u bij uw huidige werkgever heeft opgebouwd aan pensioen. Maar u heeft misschien ook nog pensioen opgebouwd bij een of meer andere werkge vers. Op mijnpensioenoverzi.cht.nl ziet u alles overzichtelijk bij elkaar inclusief de AOW. Het enige wat u niet op mijn- pensioenoverzicht.nl vindt, is wat u zelf voor uw oude dag heeft geregeld zoals bijvoorbeeld een koopsompolis. Mijnpensioenoverzicht.nl kwam er op verzoek van de over heid. Alle circa 500 Nederlandse pensioenfondsen, verzeke raars en de Sociale Verzekeringsbank (SVB) werken er aan mee. Als u inlogt, haalt de site de pensioengegevens op uit de computers van deze instanties. Als u uitlogt, zijn uw gegevens weer weg. Ze worden dus niet op mijnpensioen- overzicht.nl opgeslagen. Alleen u kunt erbij. 1 Weet hoe u ervoor staat. Check het op mijnpensioenoverzicht.nl. Helder, eenvoudig, vertrouwelijk. www.deweekkrant.nl/webwinkel Bron: onderzoek Intomart GfK, maart 2011

de Faam | 2011 | | pagina 31