Beter hoofdrekenen 'Wie kan werken, moet werken' Eén dag in de week werken voor status of voor onafhankelijkheid Contant betalen versus digitaal afrekenen bvngeu&skk Huismerken zijn helemaal niet slecht voor de markt Gemiddelde werkweek wordt steeds korter Consumenten hebben favoriete speciaalzaak Meer mensen Supermarktstrijti Meer vacatures Werken Plus Altijd actueel: de-faam.nl www.deweekkrant.nl/banen De Nederlandse bevolking groeit door naar bijna 18 miljoen. En daarmee groeit ook het aantal huishoudens. Naar verwachting telt ons land er 8,5 miljoen in 2045. www.deweekkrant.nl/ banen De auto is economisch gezien van groot belang. Er gaat veel geld om in de autobranche en de mensen zijn bereid fors te betalen voor hun boldie. Een auto is zelfs zo vanzelfsprekend geworden, dat we ons vaak niet realiseren dat we zomaar één dag in de week werken om een auto te kun nen rijden. Waarom hebben we er zoveel geld voor over? Is het de status die eraan ontleend kan worden? Is het rijplezier? Of misschien het gevoel van vrijheid? Maar het kan juist ook de afhankelijkheid zijn. "Nederlanders worden steeds afhankelijker van de auto," concludeert Hans Jeekel van Rijkswaterstaat en voormalig lid van de Tweede Kamer. Hij pro moveerde onlangs op dit onderwerp aan de Eras- Statussymbool of noodzaak? mus Universiteit. Hij stelt dat afhankelijkheid van de auto ontstaat als er geen redelijk alternatief. Nu is dat in 40 pro cent van de gevallen zo, maar over tien jaar zal dat al in het helft van de gevallen zo zijn. Maar, één op de vijf huishou dens in ons land heeft geen auto. De vraag is hoe zij zich Vorige jaar behoorden bijna 7,4 miljoen Nederlanders tot de werkzame beroeps bevolking. Gemiddeld werkten zij 34,4 uur per week. In 1996 was dat nog 36,7 uur. Zowel mannen als vrouwen zijn gemiddeld minder gaan werken. De daling van de arbeidsduur vond vrijwel volledig plaats in de periode tot 2003. Bij vrouwen was de afname 1,9 uur, tegenover 1,4 uur bij man nen. De gemiddelde werkweek van vrouwen is met 28,4 uur beduidend korter dan de 39,2 uur bij mannen. In sommige sectoren nam de contractuele arbeidsduur van voltijdwerkne mers af, zoals in de gezond heidszorg, een sector waar veel vrouwen werkzaam zijn. En hoe lager het beroepsniveau van vrouwen, hoe korter hun gemiddelde werkweek. zonder de auto gaan verplaat- sem of dat ze daardoor kansen gaan missen. Jeekel stelt dat voor de armere, de oudere en de autoloze huishoudens be reikbaarheid niet over files en snelle en betrouwbare reistijd gaat, maar over het betaal baar kunnen meedoen aan de samenleving. Het aantal vacatures is vorig jaar licht gestegen; eind december waren er ongeveer 130 duizend vacatures. Dat waren er vierduizend meer dan eind september. Het waren vooral de particuliere bedrijven die meer personeel zochten. Daar stonden eind december zo'n 6 duizend vacatures meer open dan een kwartaal eerder. Bij de overheid daalde het aantal vacatures in deze periode. 'Je weet dat wat je er koopt goed is.' Veel consumenten hebben een .favoriete levensmiddelenspeci aalzaak, zoals een bakker, sla ger of groentewinkel. Zij kopen daar het meest. Voor negen van de tien mensen die hun vlees het vaakst bij een slager kopen is de hoge kwaliteit een reden. Ook bij de bakkers winkel en de groentezaak is de hoge kwaliteit van het assortiment verrewég de belangrijkste reden om daar te kopen, gevolgd door het persoonlijke aspect en de grote keuze. plaats. Vooral betalingen tussen particulieren gaan nog met gewoon geld. De werkster wordt veelal zwart betaald en dat doe je niet per giro. De anonimiteit is voor veel mensen sowieso een reden om met echt geld te blijven betalen. Ook zijn er nog veel mensen die willen zien wat ze in hun portemonnee hebben; met pinnen heb je geen direct zicht op je rekening. Het Nibud stelt bovendien dat alleen met contanten kin deren goed leren omgaan met geld. En zolang de consument contant wil betalen, zullen de winke liers dat niet tegengaan. Winkels waar je alleen nog kon pinnen, zagen hun omzet kelderen en hebben als een speer de gewone kassa weer teruggezet. Zes keer zes is Volgens de onderwijsinspectie besteden alle scholen voldoen de aandacht aan het van buiten leren van optellen en aftrekken tot 20 en de ta fels. Ongeveer driekwart van de scholen besteedt elke dag minimaal 10 minuten hieraan. Vooral de kinderen op de scholen die extra materiaal inzetten om deze basisbewerkingen uit het hoofd te leren, halen betere rekenresultaten. Een laatste vangnet, dat moet de bijstand volgens het kabinet zijn. Uitgangspunt is: 'wie kan werken moet ook werken'. Het kabinet ziet zich tot een hervorming van de bijstand gedwongen door de econo mische crisis en oplopende begrotingstekorten. Veel mensen die (gedeeltelijk) kunnen werken ontvangen soms jarenlang een uitke ring en zijn niet actief op de arbeidsmarkt. Daar moet een eind aan komen. Ook worden maatregelen genomen om te voorkomen dat de bijstand hoger wordt dan het minimumloon, want werken moet wel lonen. In de opvatting van het kabinet kan het niet zo zijn dat iemand een beroep doet op de 'solida riteit van de samenleving' en een uitkering ontvangt, maar niet bereid is een tegenpres tatie te leveren. Gemeenten krijgen daarom ruimere moge lijkheden op dit gebied. De tegen prestatie mag kansen op 'echt' werk overigens niet in de weg staan. Een andere maatregel is dat jongeren tot 27 jaar eerst vier weken zelf actief op zoek gaan naar werk en een opleiding voordat een uitkering of ondersteuning kan worden aangevraagd; jongeren zijn in de eerste plaats zelf verant woordelijk voor het vinden van een baan of opleiding. Het kabinet wil hen aan het werk of op school zien. Naast nog andere maatregelen gaat meer dan ooit het totale gezinsinkomen gelden bij de beoordeling van een aanvraag. "Klein bedrag, pinnen mag." Mede als gevolg van deze succesvolle cam pagne van de detailhan del, is het aantal pinbeta lingen fors toegenomen. Daardoor is er minder contact geld in huis en dat wordt veiliger geacht. In sommige steden kun je alleen een parkeerkaartje kopen met een pinpas of chipknip; een parkeerau tomaat kraken heeft zo geen zin meer. g Veiligheid is een veel ge- ft flHÉ^pr hoord argument, maar ook wordt vaak aangevoerd dat elektronisch betalen goedkoper is dan contact geld afrekenen. De opstel- De betaalpas gaat het niet winnen van de briefjes en de muntjes. Iers van het Cash Report, geldtransportbedrijf G4s Cash Solutions, zien daarvoor geen hard bewijs. Zij signaleren bovendien dat er weliswaar een sterke toename is van het elek tronisch geldverkeer, maar dat ook het betalen met contact geld niet aan het verdwijnen is. Internetbankieren kan dan wel heel populair zijn, maar nog altijd vindt tweederde van alle betalingen met contact geld

de Faam | 2011 | | pagina 14