Bevrijdingsfestival Zeeland met The Opposites The Partysquad Blijft het voorjaar zo prachtig ais het tot nu toe is? Lezing van Kader Abdolah Een menselijke dierentuin Piet Paulusma Met een mix van muziek, informatie, acties, debat, lezing en projecten wordt iedereen betrokken Een gratis toegankelijk festival Activiteiten in de Maand van de Vrijheid De Vrijheidsquiz Vooroordelen MensenZOO Een workshop freerunning Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 4 mei 2011 De Faam pagina 37 www.de-faam.nl Op het Bevrijdingsfestival Zeeland is donder dag een bijzondere expositie: de mensenZOO. In tegenstelling tot de dieren in de dieren tuin praten de mensen in de hokjes gewoon terug over vrijheid en alles daar omheen www.de-faam.nl Onze vrijheid wordt gevierd tijdens het Bevrijdingsfestival Zeeland, op 5 mei. Het begrip vrijheid is het uitgangspunt van het programma van het festival. Met een mix van muziek, informatie, acties, debat, lezing en projecten wordt op speelse wijze het publiek geïnformeerd en be trokken bij het begrip vrijheid. Tara De Vriend Vlissingen Vanuit Wageningen, als symbo lisch centrum van de bevrijding van Nederland, wordt jaarlijks in de nacht van 4 op 5 mei om middernacht het Bevrijdings vuur ontstoken en in estafet tevorm naar alle uithoeken van het land gebracht. Op 5 mei 's middags zal de estafette aan komen in Vlissingen en wordt de grote fakkel op het Hoofd podium aangestoken met het Bevrijdingsvuur. Het Bevrijdingsfestival Zeeland is een van de veertien landelijke Bevrijdingsfestivals die, onder de koepel van het Nationaal Comité 4 en 5 mei, het grootste eendaagse culturele evenement van Nederland vormen. In Zeeland is het festival het grootste gratis toegankelijke festival en is het de start van de provinciale Maand van de Vrij heid. Het Bevrijdingsfestival Zeeland wordt georganiseerd door de Cultuurwerf Vlissin gen. Gratis Het Bevrijdingsfestival Zeeland is een gratis toegankelijk festival in het centrum van Vlissingen. Op het terrein dat als evene mententerrein is aangewezen, en in principe vrij toegankelijk is, gelden regels voor veiligheid, orde en gezondheid. Het toezicht daarop is in han den van politie en beveiligers van het festival. Ambassadeurs The Opposites The Par tysquad treden samen op als ambassadeur van de vrijheid. De ambassadeurs van de vrij heid openen het festival op het hoofdpodium. Daarna volgen optredens van BDM Entertainment, The Hype, Patrick le Due, Antwerp Gipsy Ska Orkestra, Moss en Gabriel Rios. Op het 3voorl2/ Zeeland podium presenteert Zeeuws talent zich aan het grote publiek. Maarten Swaan, Groover, De Formatie, The Chimney en The Score. De dance liefhebbers komen mas saal haar het Liberty Dance po dium met DJ Steef, DJ Suranga, Starfunker, Sidney Samson en Bassjackers. Liberty Locals in de Piek biedt 's middags het hardere werk van DJ Chrisson, DJ El Etude en Hustnau. Voor de kinderen is er op het Arsenaalplein op de middag een kinderprogramma van 13.30 uur tot 17.00 uur. Kinderen kunnen geschminkt worden, er is de voorstelling Gekke Grap pen, circus Knal, en workshops theater en circus met eenwiele- ren en jongleren. Actie Om vijf minuten voor vijf ko men alle bezoekers van alle Bevrijdingsfestivals in Neder land tegelijkertijd in actie voor de vrijheid. Daarmee laten de bezoekers zien dat zij geloven in en zich willen inzetten voor vrijheid wereldwijd. Het Bellamypark zit midden in een grootse renovatie. Des ondanks is het festival op deze locatie. Het terrein wordt in een zo veilig mogelijke staat door de gemeente opgeleverd. Dit betekent dat er gebruik moet worden gemaakt van rijplaten en andere tijdelijke bodembe dekkingen. Dit komt helaas het festivalgevoel niet ten goede, de organisatie komt voor zover mo gelijk met gebruiksvriendelijke aanpassingen. Meer informatie en het volledige programma staat op de website van het Bevrijdingsfestival. www.bevrijdingsfestiva.lzee- land.nl Vlissingen Een maand in het teken van vrijheid, verdraagzaamheid en respect: dat is de Maand van de Vrijheid. In mei dit jaar wordt in Zeeland alweer de twaalfde editie gehou den. De activiteiten van de maand zijn vooral gericht op jongeren. Alles staat in het teken van de vier vrijheden, zoals die ooit zijn geformu leerd door de Amerikaanse president Roosevelt: vrijheid van meningsuiting, vrijheid van godsdienst, vrijwaring van gebrek en vrijwaring van vrees. De Maand van de Vrijheid begint op don derdag 5 mei op het Be vrijdingsfestival Zeeland in Vlissingen. Op 21 mei presen teert Cinema Middelburg Up load Cinema; Saved by You- Tube. De beste internetvideo's worden naar het witte doek gebracht. De Zeeuwse Biblio theek, PZC en Scoop houden op donderdagmiddag 12 mei een Tweet-Up debat over de macht en kracht van sociale me dia. Schrijfster en actrice Saskia Goldschmidt is vrijdagmiddag 6 mei te gast in de Drvkkery in Middelburg. Tijdens de maan delijkse talkshow gaat ze in op haar boek Verplicht gelukkig. Hierin beschrijft Goldschmidt haar zoektocht naar de oor logservaringen van haar Joodse vader. Op dinsdagavond 10 mei wordt in het literair jazz café Porgy en Bess tekst- en muziekprogramma Balti- sche Zielenten ten gehore gebracht. In samenwerking met de Zeeuwse Bibliotheek organiseert COS Zeeland in de periode 16 tot en met 19 mei de literaire tocht op scholen voor voortgezet- en beroepsonderwijs. In Mid delburg houdt de Stichting Monument Middelburg op 11 mei in de Zeeuwse Bi bliotheek een lezing door hoogleraar Stephen Small met als titel De Erfenis van de Slavernijen. Het volledige programma is te lezen op de website. maandvandevrijheid.nl Kader Abdolah houdt op 5 mei vanaf 10.30 uur in de Sint Jacobskerk in Vlissingen de twaalfde Van Randwijklezing. Sinds 2005 is de toespraak, genoemd naar de schrijver en verzetsheld H. van Randwijk (1909-1966) onderdeel van het Bevrijdingsfestival Zeeland. In de lezing staan de begrip pen vrijheid en verdraagzaamheid centraal. Vlissingen Op het Bevrijdingsfestival Zeeland op donderdag 5 mei is er een debat onder de naam Vrijheidsquiz. In een spannende quiz met jonge politici en artiesten war den de meningen van twee panels getest op het begrip vrijheid in allerlei situaties en wat Zeeland daar van vindt. Op basis van onder zoek door Scoop onder jon geren in Zeeland zijn cijfers bekend over hoe jongeren omgaan met aspecten van vrijheid. Met behulp van filmpjes en stellingen wordt onder leiding van een pre sentatrice ook het publiek gevraagd een mening te lie ven en een keuze te maken. De quiz is in de zaal van het Arsenaaltheater tussen 14.00 en 16.00 uur. Er zijn twee rondes met een korte pauze. Entree is gratis. www.bevrijdingsfestival- zeeland.nl Vlissingen Op het Bevrijdingsfestival Zeeland op 5 mei strijkt er op het Arsenaalplein in Vlis singen een bijzondere expo sitie neer, de mensenZOO. Bezoekers kunnen in con tact komen met individuen uit groepen die zo vaak in hokjes worden geplaatst. Zo worden zij zich op een speel se manier bewust van hun vooroordelen. Door mens soorten letterlijk in hokjes te zetten wordt het hokjesden- ken geïllustreerd en ontstaat er een variant op de dieren tuin: een mensenZOO. In tegenstelling tot de dieren in de dierentuin praten de mensen in de hokjes gewoon terug en gaan zij graag met de kijkers in gesprek over vooroordelen en andere za ken rondom vrijheid. Het is van 13.00 tot 16.30 uur en entree is gratis. www.bevrijdingsfestival- zeeland.nl Vlissingen Freerunnen is te omschrij ven als een snelle, soepele en acrobatische manier van bewegen. Het is gebaseerd op een ontsnappingstech niek: the parkour. Het is £le bedoeling om hindernissen zo snel en soepel mogelijk te nemen met vaak heftig uit ziende sprongen. Freerun ning gebeurt op straat tussen de andere weggebruikers in. Dancemax geeft op don derdag 5 mei van 13.00 tot 16.00 uur een spectaculaire demonstratie en workshop Freerunning. De organisa tie is in handen van Stichting Palladium en deelname aan de workshop is gratis. Aan melden kan bij de container van Stichting Palladium.

de Faam | 2011 | | pagina 37