Allerliefste moeders Meer mensen, meer ouderen en veel meer alleenstaanden Probeer ook eens een andere werkgever Krapte in het vooruitzicht Legale aanbod aan kansspelen gaat met z'n tijd mee Geldvoorelkaar: geld lenen zonder bank Huismerken zijn niet slecht voor de markt ICT politie kan beter Online pokeren Bodemenergie Altijd actueel: de-faam.nl De overheid moet beseffen dat zij een iOverheid geworden is en het beleid daarop aanpassen. Aldus de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant.nl/banen Het is intussen wel dui delijk: de bevolking van Nederland is over dertig jaar gegroeid tot bijna 18 miljoen mensen. Met die groei wordt ook de gemid delde leeftijd steeds hoger. Maar het is niet alleen de vergrijzing die voor pro blemen zorgt; er zijn meer effecten die om aandacht van de regering vragen. Zo krijgt ons land de ko mende decennia te maken met een forse groei van het aantal huishoudens. Ook de samenstelling van de huishoudens ziet er in de toekomst heel anders uit. Het aantal huishoudens stijgt volgens de nieuwe prognose van ruim 7,4 miljoen nu tot 8,5 miljoen rond 2045. Daarna zet een lichte daling in, tot 8,4 mil joen in 2060. Met ruim een miljoen betreft die toename vooral eenpersoonshuis- In 2045 telt Nederland ruim 8,5 miljoen huishoudens. houdens. In 2060 bestaat 44 procent van de huishoudens uit één persoon. Nu is dat nog 36 procent. Dat komt vooral door de vergrijzing. Als gevolg daarvan neemt het aantal men sen dat alleen komt te staan doordat hun partner overlijdt of naar een verpleeg- of ver zorgingshuis gaat de komende Wel eens van 'crowd financing' gehoord? Daarbij lenen particulieren relatief kleine bedragen aan mensen die geld nodig heb ben voor het opzetten van bijvoorbeeld een bedrijfje. De uitleners zijn alleen particulieren; er komt dus geen bank aan te pas. De looptijd van zo'n lening is meestal twee tot vijf jaar en de rente kan oplopen tot wel 10 procent. Deze vorm van financiering is aantrekkelijk vanwege de hoge rente, maar is niet geheel zonder risico's. Eind vorig jaar is de website 'Geldvoorelkaar' in de lucht gegaan. Op het digitale plat form kunnen mensen die geld willen lenen in contact komen met de 'gewone medemensen' die geld willen uitlenen. www.geldvoorelkaar.ril decennia sterk toe. Bijna de helft van de eenpersoonshuis houdens zal dan uit ouderen gaan bestaan; nu is dat nog eenderde. Scheidingen komen ook relatief vaker voor dan in het verleden, waardoor meer en kleinere huishoudens ont staan. En die hebben allemaal een eigen woning nodig. De aanleg van warmte- koude-opslaginstallaties heeft een grote vlucht geno men. Dit is een duurzame en rendabele manier om gebouwen te verwarmen in de winter en te koelen in de zomer door het gebruik van de in de zomer opgeslagen warmte en de in de winter opgeslagen kou. Omdat daarmee grote energiebesparingen worden gerealiseerd, gaat de over heid dit stimuleren. Al een tijdje is er een strijd gaande tussen de A-merken en de huismerken van de su permarkten. Dat is ook de Eu ropese Commissie opgevallen en die heeft laten onderzoeken of huismerken een negatieve impact hebben op de waarde- creatie en innovatie in de Europese voedselproductie- ketenen. Ook is bekeken of huismerken ten koste gaan van de levensvatbaarheid van ondernemingen in het MKB. Dit blijkt niet het geval te zijn. Veertig jaar bij één baas werken, komt niet zo vaak meer voor. Maar makkelijk van baan veran deren is voor de meeste werknemers nog 'een brug te ver'. Het zijn vooral de regels en gebruiken die een belemmering vormen voor een overstap: bijvoorbeeld het verlies aan opgebouwde rechten en bij een nieuwe baas het principe dat de laatst aangenomen medewerker er bij problemen het eerste uitgaat. De Sociaal Economische Raad gaat in een recent advies niet in op deze belemmeringen, maar wel op de rol van de werkgevers en werknemers. "Het moet voor werkenden normaler en gemakkelijker worden om vaker vrijwillig van baan te veranderen of om een overstap te maken naar een andere sector. Werkge vers, werknemers en overheid moeten daarvoor investeren in scholing en inzetbaarheid van werknemers", stelt de SER. Dat heeft namelijk vele voor delen, zoals het bevorderen van kennis en ontwikkeling van werknemers waardoor zij langer, productiever en gezonder aan het werk kunnen blijven. Ook de doorstroming naar een beter passende functie, een verhoging van de dynamiek en meer kennisuitwisseling in de organisatie wordt hierdoor beter. Bovendien kan het bijdragen aan (sociale) in novatie en het voorkomen van (dreigende) arbeids- - marktknelpunten. SER: "Baanmobiliteit moet nu meer dan ooit een rol spelen in het perso neelsbeleid van organi saties, bijvoorbeeld door het bieden van doorstroom mogelijkheden en het ontwik kelen van loopbaanpaden voor werknemers." Moederdag valt dit jaar vroeg: zondag 8 mei. Ruim de helft van de moeders wordt dan in het zonnetje gezet. Vooral met bloemen. De bloemisten, tuincentra en bloemverkopers op de markt profiteren daar het meest van. Gemiddeld wordt er voor zo'n 13 euro gekocht. Naast bloemen - eenderde van de moeders krijgt een geurig boeket - u;orden ook bon bons, geurtjes en cd's gegeven. De werkloosheid valt in ons land met 4,5 procent mee en naar verwachting is het volgend jaar gedaald tot 'maar' 4 procent. Dat is berekend vol gens de nieuwe internationale definitie: iedereen die min stens één uur per week werkt of wil werken telt mee voor de beroepsbevolking. In Neder land wordt uitgegaan van een grens van nationale definitie leidt er dus toe dat mensen met kleine baantjes voortaan meetellen in de beroepsbevolking. Het Economisch Planbureau zal voortaan de internationale definitie volgen, maar de oude meting ook blijven vermelden. Deze cijfers zijn dus niet ongunstig en dat geldt ook voor de economische groei en de verwachte toename van de consumenten bestedin gen en bedrijfsinveste- 1 ringen. Eigenlijk gaat I het op alle fronten heel voorzichtig weer wat beter. Met uit- zondering van de bouw. De economie zal de komende jaren met 1,5 procent of iets meer stijgen en naar verwachting in 2012 weer op het peil komen van voor de crisis. De bezuinigin gen van de regering - minder overheidsbestedingen en een krimp van de werkgelegen heid bij de overheid - hebben wel een dempende werking op de groei. Bijna allemaal fijne berichten, maar er is een keer zijde. Met de pensionering van de babyboomers, zal er snel weer sprake zijn van krapte op de arbeidsmarkt: bedrijven kunnen onvoldoende perso neel aantrekken. 12 uur. over gang naar inter- De keuze is aan de consument.

de Faam | 2011 | | pagina 15