Gezond en veilig werken Sparen voor slechte tijden Minder werk voor mannen Vind een baan die bij je past Schoolgeld OR-leden innen Langere diplomalijst voor gastouders Het nieuwe pinnen: andere polsbeweging en veel veiliger Stagefonds voor de zorg goed gevuld Een frisse wind en alle ramen open Min 29.950 Arbo-wet Spaarzaam volkje Werkloosheid Vacatures Altijd actueel: de-faam.nl )e adviseurs van de regering n de Sociaal Economische laad (SER) willen het recht >p scholing en vorming van indernemingsraadsleden (OR- eden), alsmede de kwaliteit n de financiering daarvan op ndere wijze waarborgen. Medezeggenschap is in Nederlandse bedrijfsleven le gewoonste zaak van de wereld. Een bedrijf met 50 nedewerkers of meer moet en ondernemingsraad (OR) tebben en 'kleinere bedrij- en kunnen dat via de ao opgelegd krijgen. De leden van de OR worden uit het personeel gekozen en praten mee over het beleid als dat direct de belangen van het personeel raakt. Het is daarbij van belang - voor zowel het personeel als de werkgever - dat de OR-le- den goed weten jioe het er in hun bedrijf toegaat en welke rechten en plichten ze hebben. Aan het lidmaatschap van de OR zit dus altijd een oplei ding vast. Sinds de invoering van de huidige wet op de Onderne mingsraden in 1975 wordt door de werkgevers een heffing betaald om zo te stimuleren dat de deskundigheid van OR- leden door middel van scho ling en vorming toeneemt. De SER stelt nu voor sociale partners in een nieuwe opzet te (blijven) betrekken bij het be waken van de kwaliteit van de opleidingen, via een speciaal daartoe op te richten stichting. In deze stichting zouden ook de overheidswerkgevers en de branchevereniging voor scholingsinstituten vertegen woordigd moeten zijn. Pasen staat weer voor de deur. Pasen is toch eigenlijk het begin van het voorjaar. Dat tot groot genoegen van de middenstand. De paasomzet van de supermarkten was vorig jaar ruim 700 miljoen euro en dan hebben we het nog niet over de meubelboulevards en de tuincentra. En voor de kinderen: erop uit en eieren zoeken. FOTO: ED DEWAERHEIJT www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant.nl/banen www.deweekkrant.nl/banen De eisen aan gastouders in de kinderopvang zijn stevig. Ze moeten onder andere beschikken over de juiste diploma's. Toch zijn er opvangouders die bekwaam zijn om op te passen, maar niet over de juiste diploma's beschikken. Daarom wordt de diploma- lijst voor gastouders in de kinderopvang uitgebreid. Daarmee kunnen mensen met een diploma dat niet op de lijst staat, maar volgens hen wel vergelijkbaar is, terecht bij de Dienst Uitvoering Onder wijs om dat diploma te laten beoordelen. Die dienst stelt dan vast of iemand met dat di ploma voldoet aan de deskun- digheidseisen voor gastouders. Nieuwe gastouders kunnen zich vanaf 1 januari niet meer laten registreren met alleen een ervaringscertificaat. Deze maand zijn de 30 duizend verschillende functiebeschrijvingen die alle ministeries bij elkaar hebben, in overleg met de vakbonden teruggebracht tot 52 functieprofielen. Deze profielen geven de kern van een functie weer en maken functies onder ling beter vergelijkbaar. De rijksoverheid werkt zo meer als eenheid en voor ambte naren wordt het gemakkelij ker om over te stappen. Doorhalen of insteken? Het nieuwe pinnen is van start gegaan. De banken ervaren de overgang naar het nieuwe pinnen als een ingrijpende verandering, maar voor de consument is het niet meer dan de betaalpas voortaan met de chip naar voren in het pinapparaat steken, in plaats van de magneetstrip door de sleuf halen. Inmid dels hebben nagenoeg alle consumenten een betaalpas die geschikt is voor het nieuwe pinnen, dus met chip. Van alle 260 duizend betaalautomaten in winkels, restaurant, benzinestations en waar dan ook is ruim 90 procent aangepast; de rest volgt dit jaar, want vanaf 1 januari kan het niet anders. Is het nieuwe pinnen voor de consument niet meer dan een andere polsbeweging, voor de winkeliers is het wel een ingreep. Zij moeten Insteken en niet meer doorhalen. hun pinapparaat vervangen. Bovendien gaan de nieuwe apparaten gebruik maken van het internet in plaats van de huidige beveiligde telefoonlijn. De belangrijkste redenen voor de verandering zijn de bevei liging en de kosten. Door de voortschrijdende techniek was de magneetstrip gevoelig voor het zogenaamde skimming; een chip is niet te kopiëren. En door gebruik te maken van het internet wordt voor de ondernemers ook goedkoper. Bovendien is volgend jaar het nieuwe pinnen in heel Europa ingevoerd. u; u; lu. hetnieuLuepinnen. nl ien vak leer je op school, maar och vooral in de praktijk. Het >eroepsonderwijs heeft dan iok behoefte aan veel stage- 'laatsen. Maar door fusies, eorganisaties en bezuinigin- ;en is er een groot gebrek aan tageplaatsen. In de zorg wordt daar wat aan gedaan door het stagefonds te vullen met 99 miljoen euro. Dankzij het stagefonds hebben vorige jaar zo'n 1.400 zorg- concerns een stageplaats kunnen regelen voor bijna 100 duizend studenten. Iet vak leer je in de praktijk, werd aangbpakt. Meubelen eruit en kleden geklopt, de kasten leeggehaald en het kastpapier op de planken vervangen. Maar omdat de voorjaars schoonmaak ook handel is voor de stomerijen, de drogisterijen en vooral voor de supermarkten, proberen de gezamenlijke super markten bij hun klanten met het voorjaarsgevoel ook de grote schoonmaak ook weer actueel te maken: "Zodra de zon echt gaat schijnen, voelen veel men sen een schoonmaakbui opkomen. Ook zin in zo'n stevige voorjaarsschoon- FOTO: ED DEWAERHEIJT maak, die je huis fris en blinkend maakt? Snel kolen verwarmd en alles bleef en makkelijk? Kijk eens in je 's winters potdicht. In het supermarkt, er zijn tegenwoor- voorjaar gingen de ramen wijd dig makkelijke kant-en-klare open, en kamer voor kamer schoonmaakdoekjes te koop." De mattenklopper zie je niet meer. "Een frisse wind en de ramen open", is een veel gebruikt metafoor als ma nagers gaan reorganise ren. Ze doelen dan op de grote schoonmaak. In het gewone leven is de echte grote schoonmaak echter vooral iets van vroeger. Waar zie je nog dat bij de eerste mooie lentedagen alle meubelen naar buiten worden gedragen, de gor dijnen worden afgehaald en de vloerkleden en traplopers er buiten - vaak op straat - met de mappen- klopper van langs krijgen? De meeste mensen heb ben er ook geen tijd meer voor. Zij houden het hele jaar door schoonmaak, maar bij kleine beetjes. De omzet van schoonmaakmid delen, swiffers, hygiënedoekjes en dergelijke spreidt zich uit over het hele jaar. Vroeger was dat anders. Na de winter waren de oude huizen wel toe aan frisse lucht. Er werd met Werken Plus '•y Paasomzet FOTO: ED DEWAERHEIJT FOTO: ED DEWAERHEIJT

de Faam | 2011 | | pagina 15