ONTSPANNEN Middelburg opnieuw Vól-Koren Varen met Zeeuws Tall Ship Astrid Woensdag 13 april 2011 de Recreatiekrant Pagina 46 Middelburg Vól-Koren is het grootste koren festival van Zuid-West-Nederland. Zaterdag en zondag 4 en 5 juni zetten de duizenden zangers van maar liefst 120 koren hun beste beentje voor in een groots opgezet muziekpro gramma door heel de Middelburgse binnen stad. Door onze redactie Middelburg De optredens zijn beide middagen op minimaal acht podia in de oude Middelburgse binnenstad. De muzikanten treden belangeloos op, de toe gang tot alle optredens is daardoor gratis. In de intieme en kleinschalige Middelburgse ^binnenstad zijn alle podia op loopafstand van elkaar, met er tussenin een keur aan gezellige horeca, pleinen en terrassen. Het centrale podium tijdens Middelburg Vól-Koren is het beroemde Abdijplein. Abdijplein Een betere plaats voor openluchtconcerten is in Nederland moeilijk te vinden: een akoestiek die klinkt als een klok, prachtig ommuurd door de Middeleeuwse abdijgebouwen, van boven af welwillend beschouwd door de statige top van de Lange Jan en in de sfeervolle schaduw van de statige, oude bomen. Ook de horecavoor- zieningen op het abdijplein zijn prima op peil. Andere markante podia zijn natuurlijk dat onder de bogen van de eeuwenoude Vismarkt, het podium aan de andere kant van de Abdijmuren in het Hofje Onder De Lange Jan en het oer-mid- delburgse mobiele podium: de rondvaartboot van kapitein Rob. Middelburg Vol-Koren begion in 1999. We zijn nu alweer twaalf jaar verder, en het festival is een begrip geworden in Zingend nederland. Traditio neel is het niet alleen een komen- en gaan van koren op alle podia, ook het veelkoppige publiek verstopt de straten van Middelburg, op weg naar weer een volgend optreden, leder deelnemend koor treedt minmaal tweemaal op met steeds een ander repertoire en is daarbij geheel vrij in zijn muziekkeuze. Tijdens Middelburg Vól-Koren zijn dan ook de meest diverse muziekstijlen te beluisteren, van religieus tot klassiek en van Shanty tot hard-rock. Happening Er zijn geen verplichte nummers, er is geen jury: het festival draait om veel plezier en luisterge not. Het festival wordt tussen 16.45 en 17.30 uur afgesloten op het Abdijplein, leder koor kan dan nog één nummer zingen. Alle zangers sluiten samen af met het Middelburgs Vólkorenlied. Vlissingen Op 5 mei viert Nederland feest. Op die dag vieren we dat we sinds 1945 in vrijheid leven. In Festivalstad Vlissingen wordt deze viering spreekwoordelijk groots aangepakt. Liefst drie podia vormen de basis voor het Bevrijdingsfes tival. Deze podia zijn het Hoofdpodium op het Bel- lamypark en drie sub-podia op respectievelijk de Zeilmarkt, het Arsenaalplein en Dijktheater en in de Piek. De line-up voor het festival is sinds kort 1 compleet. Op het Drie-voor-Twaalf-podium staan vanaf 14 uurachtereen volgens de Zeeuwse singer songwriter Maarten Swaan met mooie jaren '70 achtige liedjes. Vanaf 16 uur brengt Groover een mix van reggae, ska en rock die doet verlangen naar een endless summer. De avond van 5 mei begint om 18 uur met De Formatie uit Goes, die het Bellamypark zal op zwepen met rauwe hiphop. Later diezelfde avond betreedt The Chimney het podium, dan is het ongeveer acht uur. The Chimney is een pop/rockband met invloe den van The Doors, Oasis en Kasabian. In de late avond wordt het publiek op het Bellamypark vergast op een optreden van The Score. Een twaalf-koppige funky-groove-band met Zeeuwse artiesten die hun sporen inmiddels hebben verdiend. De extra act op het Hoofdpodium is om 13.30 uur BDM Entertainment met friends. De binnenstad is grotendeels afgesloten voor verkeer. Kom dus waar mogelijk met het open baar vervoer. De parkeerterreinen van Koningsweg en sta- tion/veerplein zijn wel bereikbaar. bevrijdingsfestivalzeeland.nl Noord-Beveland Zeeland is een provincie met een rijk verleden en herbergt een schat aan verhalen. Het eiland Noord Beveland is hierop geen uitzondering: rijke cultuur historie, verdronken dorpen, prachtige natuurgebieden, inlagen, karrevelden. Kortom: een eindeloos eiland waarover veel te vertellen valt. In de zomermaanden, van mei tot en met sep tember zijn er fietsexcursies met een gids van de Stichting Verhalen in het Land. Tijdens deze rondleidingen ontdekken de deelnemers de bijzondere verhalen en geheimen van dit karak teristieke stuk Zeeland. De gidsen nemen hun gasten mee naar plekken waar de geschiedenis en cultuur van dit voormalige eiland tot leven komen. Dit doen ze aan de hand van de unieke verhalenborden die verspreid over het eiland Noord-Beveland staan. Er zijn vier verschillende tochten, waarbij het accent-steeds op een ander deel van de historie van Noord Beveland ligt. De nadruk ligt achtereenvolgens op de Camper- velden (startplaats Veerweg 40A, kamperland), De verdronken Polders (startplaats Molen De onderneming, Wissenkerke), Oud Noord- Beveland (Startplaats Oude landbouwhaven Colijnspklaat) en De Oosterschelde (Startplaats het kerkplein in Kortgene). Alle fietstochten beginnen om 13.00 uur. Liefhebbers kunnen zich iedere donderdag tot 11.00 uur aanmelden bij VVV Kamperland, Veer weg 40a of via telefoonnummer 0113-371595. Deelname kost vijf euro per deelnemer. Kinde ren tot en met 12 jaar mogen gratis meerijden. Tara De Vriend Vlissingen Tall Ship Astrid koos één jaar geleden Vlissingen als vaste ligplaats. Het imposante dwarsgetuigde zeilschip luistert sindsdien de stad en de Westerschelde op. Astrid is eigen dom van Pieter en Ineke de Kam uit Kamperland. Pieter en Ineke zeilen in de buurt van Vlissingen, maar ook naar Ierland, België en Groot Brittannié. "We varen één of meer dere dagen en verzorgen ook trainingen", vertelt Pieter. Astrid is voor uiteenlopende reissoorten te boeken: een vriendengroep, club of vereniging. Maar ook als trainingslo catie of vergaderruimte. Een volledig verzorgde dag op het water is mogelijk, maar gasten kunnen ook zelf koken. Bij meerdaagse reizen staat het leren zeezeilen voorop. "Het schip vaart dan van haven naaf haven en de bemanning en de gasten zeilen dan samen het schip. Zeilen hijsen, schoten bedienen en het wand beklimmen zijn onderdelen van het dagelijkse werk", legt Pieter uit. Uiteraard veilig en onder begeleiding. Instructies Gastbemanningsleden krijgen volledige instructies voor zij mee gaan helpen. "We laten onze gasten ervaren hoe het is om op een écht traditioneel zeilschip te varen. Het zeilen is bij ons nog puur handwerk." Pieter en Ineke zijn trots op hun schip en laten bezoekers graag alles zien. We beginnen in de salon. Daar staat ook een mooie bar en er hangen oude en nieuwe foto's van het schip. Daarna lopen we naar de hutten. Bij meerdaagse reizen kunnen maximaal 24 mensen mee, omdat er twaalf tweepersoonshutten zijn. Verder zijn er vijf douches en vijf toiletten aan boord. In het kombuis staat een gasfornuis met zes pitten, een koelkast van 1000 liter en een vriezer van eveneens 1000 liter inhoud. Caraïben De leukste herinnering van Pieter aan alle zeiltochten is die van 6 oktober 2008. Toen vertrok de Astrid met acht tien leerlingen van de derde, vierde en vijfde klas van een gymnasium in Duitsland voor een halfjaar richting de Carib bean. "Vooral Cuba is mij bijgebleven. Ons verblijf was van tevoren goed gepland zodat we geen moeilijkheden zouden krijgen met de autoriteiten. Na een lange reis motoren tegen de passaat in kwamen we aan bij onze ligplaats in de oude binnenstad van Havanna, met muziek en natuurlijk sigaren. We hebben toen een auto gehuurd om het eiland te verkennen. De scholieren hebben een aantal uitstapjes gemaakt naar onder andere een school. Dit maakte zeer veel indruk", vertelt Pieter. Wereldzeeën "Mijn leukste herinnering was de Garibaldi Tall Ships Regatta, een wedstrijd voor Tall Ships in Italië. We zijn toen eerste geworden met onze eigen klasse én van alle schepen", zegt Ineke. Over de Astrid weet ze een hele ris details te noemen: „Tall Ship Astrid werd in 1918 gebouwd als brik, een vrachtschip waarvan er destijds velen de wereldzeeën bevoeren. In 1998 werd de imposante 'dame' terug om verbouwd te worden tot luxe zeilschip. www.ta.Ushipastrid.nl

de Faam | 2011 | | pagina 46