Walcheren Dialect is belangrijk: het is onze moedertaai Mossels, vis en vlees voor zowel jong als oud Uit het Zakenhart van... Essenza voor lijf en leven Al één Zijn: ontwikkeling ft De elfde editie van de Nederlandse Dialectendag is zaterdag in Delft "A je nie deur een poepuul uut'ebroed bin..." ft Rabobank Walcheren stelt 125.000 euro beschikbaar ft ft ft Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 23Kmaart 2011 De Faam pagina 12 Vlissingen Tasja Hut werd zaterdag be ëdigd als Psychosociaal the rapeut. "Het hebben van een persoonlijke coach of therapeut wordt steeds meer maatschap pelijk aanvaard. Het hebben van een coach is heel gewoon," zegt Tasja. Zij kan begeleiden bij al lerlei soorten spanningsklachten, emotionele veranderingen of geestelijke onzekerheden. Zoals bij een burn-out, een scheiding of de behoefte om alles eens op een rijtje te zetten. Met als doel het oplossen van de problemen of het vinden van antwoorden waardoor je met minder stress en meer plezier op het werk, in de relatie of in het leven komt te staan. Haar methodieken zijn steeds afgestemd op de cliënt, de specifieke klacht en de doel stellingen. Haar werkwijze is integer, persoonlijk, deskundig, liefdevol en met humor."Ik vind het belangrijk om te horen hoe je iets ervaart in plaats van hoe je er over denkt. Natuurlijk ga ik er van uit dat je alle wijsheid in je hebt, maar soms kun nen we wel wat hulp gebrui ken om de juiste antwoorden te vinden. Daar help ik bij." Zij werkt voor particulieren en bedrijven, instellingen en reïntegratie-bedrijven. Veel zorgverzekeraars vergoeden volledig of gedeeltelijk. Con sulten zijn vrij toegankelijk of via verwijzing van huisarts. Behandeling op afspraak. Daarnaast is Tasja Hut Stresscounselor, Heart Man professional, kinderyoga- docent en Sherborne bewe gingspedagoge. Ze verzorgt ondermeer Tienermeditatie wat een gunstig effect heeft bij examens, presentaties en leerresultaten! Regelmatig werkt Tanja mee aan projec ten van scholen of gemeentes en verzorgt zij workshops. Al één Zijn, Falckstraat 2, Vlis singen, 0118-470472 www.aleenzijn.nl .Goes Praktijk Essenza is een praktijk voor lichaamsgerichte therapie. Nieuw in het aanbod is Rebalan cing lichaamswerk. Willem van der Plas, Rebalancer/Counselor en Esther Wijs, Massagethera peut en Focustrainer, kozen voor de specialisaties Rebalancing en Focusing: "Niet om weer iets nieuws op de kaart te zetten, maar door eigen positieve erva ring die wij willen overdragen." Kenmerkend voor de manier van werken is de zijnsgeoriën- teerde benadering. Je bent niet je gevoelens en gedachtes, je hebt ze. Lichaamssignalen gaan her kennen en erkennen, daar gaat het om. "Vroeger dacht ik dat als ik maar hard genoeg werkte aan het bewust worden van die moeilijke gevoelens of lichame lijke klacht, dat het wegging", legt Esther uit, "Onze werkvor men bieden mogelijkheden zon der te graven naar een oorzaak. Door aanraking is het mogelijk om blokkades die zich veelal ook lichamelijk laten voelen, bewust te maken. Dit nieu we bewustzijn kan leiden tot verandering. Onze ervaring is dat respectvolle aandacht voor iets in jezelf wat je als lastig, beperkend of pijnlijk ervaart, juist ruimte en ont spanning kan geven. Vanuit ontspanning is het mogelijk om te gaan verkennen wat er zich in je afspeelt en hoe jij er mee omgaat. Heel menselijk is dat je het anders zou willen, maar door het te negeren of erdoor te worden overspoeld, blijft het probleem bestaan." Praktijk Essenza biedt onder steuning bij lichamelijke- of psychische klachten. Ook als aanvulling naast behande ling van arts, fysiotherapeut of psycholoog. Praktijk Essenza, 0113- 232585. De 'Nederlandse Dialecten dag' is een tweejaarlijks evenement rondom streek taal en dialect. Zaterdag 26 maart is de elfde editie, in het Unesco-IHE Institute for Water Education in Delft. John de Kok Middelburg Sinds 1990 houdt de Stichting Nederlandse Dialecten een Ne derlandse Dialectendag. Doel is om de dialectliefhebber op de hoogte te brengen van wat er op wetenschappelijk gebied aan dialectprojecten loopt. De dag is zowel educatief als recreatief. In de morgen zijn er vier lezin gen met als thema 'het typeren van mensen en hoe dat gebeurt aan de hand van taaluitingen in de verschillende dialecten'. In het Zeeuws moeten we daarbij denken aan uitspraken als 'A je nie deur een poepuul uut'ebroed bin', dan ben je niet achterlijk. Het middagprogramma biedt ook de informatiemarkt en een dialectencarroussel. De Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland staat hier met De Zeeuwse Klap- bank. Ook is er een dialectquiz met bekende en minder bekende dialectliefhebbers, zijn er optre dens en staat er een stadswande ling op het programma. "Dialect is belangrijk omdat het onze moedertaal is", zegt Vero- nique de Tier, voorzitter van de SND en adviseur streektalen bij de SCEZ. "Het is ouder dan het standaard Nederlands (voorheen ABN, red.), ze kunnen ons een hele taalgeschiedenis vertellen. Dialect is dus geen verbasterd Nederlands zoals velen denken." Toch neemt het dialectgebruik af. "Dat heeft te maken met het feit dat we mobieler geworden zijn en dus meer behoefte heb ben om te communiceren in het Standaard Nederlands of in het Engels. Het is ook niet de bedoeling van dialectdagen om het ge bruik weer aan te zwengelen, maar om informatie te geven, leuke projecten van anderen te tonen, gezellig bij elkaar te zijn en te merken dat dialectologie veel meer is dan hopen dat een dialect overleeft. Uiteraard is de populariteit nu te danken aan het feit dat dialect verdwijnt. Dat is typisch. Wat dreigt te verdwijnen, wordt meer en meer gekoesterd." Het koesteren van het immaterieel erfgoed is ook één van de doelstellingen van Unesco, legt De Tier uit. Overigens kent streektaal nog verrassende toepassingen. Zo wordt het steeds vaker in de zorg gebruikt, omdat het mensen ge ruststelt. Muziek in de streektaal spreekt ook jongeren aan. Daar mee laten ze zien dat ze trots zijn op hun roots en dialect. nederlandsedialecten.be Veere Rabobank Walcheren/ Noord-Beveland stelt een bedrag van 125.000 euro beschikbaar voor onder steuning aan verenigingen en stichtingen in haar werk gebied. Leden van de bank bepalen met de Rabobank Clubkas Campagne hoe dit geld wordt verdeeld. Na de succesvolle introductie van de Rabobank Clubkas Cam pagne in 2010 is dit jaar de tweede editie. Tijdens de campagneweek van 1 tot en met 10 april kunnen alle leden (ruim twintigduizend) van de Rabobank Walcheren/Noord- Beveland hun stem uitbrengen op verenigingen of stichtingen die zij een warm hart toedra gen. Hoe meer stemmen er op een deelnemende vereniging of stichting worden uitgebracht, des te groter is het deel dat die vereniging of stichting krijgt van het totale bedrag. Elk lid ontvangt een persoonlijke uit nodiging om te gaan stemmen, voorzien van een persoonlijke stemcode. De verenigingen en stichtingen hebben zich tot 1 maart kunnen aanmelden. Op dit moment zijn 264 verenigin gen en stichtingen bezig om hun club te promoten. In de week .van 1 tot en met 10 april zal blijken welke club de beste actie heeft gevoerd, dan kan iedereen op de website www.rabobank. nl/wnb het stemgedrag van de leden volgen. Na 10 april wordt de uitslag van de stemming be kend gemaakt en ontvangen de deelnemende clubs hun donatie. Voor verenigingen en stichtin gen doet Rabobank Walche ren/Noord-Beveland graag iets extra's. Per jaar wordt bepaald of en welk bedrag er voor de Rabobank Clubkas Campagne beschikbaar is. Nadat alle stemmen uitge bracht zijn, wordt het totaal bedrag gedeeld door het aantal stemmen en wordt de waarde per uitgebrachte stem duidelijk. De deelnemerslijst van dit jaar staat op: www.rabobank.nl/wnb www.praktijkessenza.nl Oostkapelle Mossels Meer is een familie restaurant én kamerverhuurbe drijf. Mossels zijn de specialiteit van het huis, dagelijks verse aan voer van Neeltje Jans, en in meer variëteiten dan alleen de mossel- pan. Voor'wie liever vlees, vis, vegetarisch, pizza of pasta wil is er de regelmatig wisselende me nukaart. Eigenaren Jac Uytdewilligen en Lars Aikema, jarenlang ervaring in de regionale horeca, namen het bedrijf in december 2010 over en openden begin maart: "Ooit was hier Zorro, even Bras serie Belgique, en nu Mossels Meer", zegt Jac. "Oostkapelle is een familiebadplaats voor jong en oud. Vandaar ons speciaal se niorenmenu met kleinere, bud- getvriendelijke porties. Ook voor Lars Aikema en rechts Jac Uytdewilligen in Mossels Meer kinderen is er veel aandacht. Die kunnen aan het kinder-ijsbuffet zelf hun ijsje maken en versie ren. Ons Familiediner, een roy ale schotel die wordt geserveerd met allerlei garnituur, slaat goed aan." Het restaurant werd aan de binnenzijde volledige ge stript en naar eigen inzicht op nieuw ingericht. Opvallend zijn de grote foto's die het geheel een zonnig aanzicht geven. Zeeuwse luchten, stranden en uitzichten geaccentueerd door bloembak ken met zand en helmgras. "Het is hier gezellig toeven voor lunch of diner en ons royale ter ras ligt pal op het zuiden", aldus Lars, "Er is een speelhoek voor kinderen en zelfs babyvoeding op voorraad". Mossels Meer is rolstoeltoe gankelijk en heeft een invaliden toilet. Er is draadloos internet, WiFi en een oplaadpunt voor elektrische fietsen. Twee ka mers zijn er voor verhuur met de ambitie dit in de toekomst uit te breiden. Mossels Meer, Domburgseweg 85, Oostkapelle, telefoon 0118-581733 ujiuiü. mosselsenmeer. nl Tasja Hut met vijftig goede eigenschappen van de mens. jaaSi Net als de streekdracht verdwijnt ook de streektaal. FOTO: D. WISSE/WWW.LAATZEELANDZIEN.NL A.mifaclj: Esther Wijs en Willem van der Plas FOTO LEON JANSSENS

de Faam | 2011 | | pagina 12