Eindelijk veilig na verschrikkingen De Belastingdienst vult dit jaar de aangifte alvast voor u in Achter de Portretten Armoede en maar ook kracht en hoop De voordelen van digitale aangifte Let op: insturen voor i april! Als u vóór i april aangifte hebt gedaan, krijgt u vóór i juli bericht van de Belastingdienst Altijd uw DigiD nodig Heeft u nog vragen? De belastingaangifte is nu nog makkelijker. Want de Belastingdienst vult de aangifte alvast voor u in. Deze Vooraf Ingevulde Aangifte is een service waarbij de Belastingdienst zo veel mogelijk gegevens alvast invult in uw digitale aangifte. En dat scheelt u weer tijd. Hoe werkt het precies? Altijd actueelde-faam.nl woensdag 16 maart 2011 De Faam pagina 28 Ge schreven portret ten. Daar: gaat het tijdens de Boe kenweek meer om dan anders. Boeken waarin het levensverhaal centraal staat, krijgen extra aan dacht. En wie zo'n boek (of een ander boek van mini maal 12,50) koopt, krijgt het Boekenweekgeschenk van kader Adbolah erbij. De kraai is in een oplage van ruim 951.000 exemplaren gedrukt. Daarnaast is het boek het eerste geschenk dat ook als e-Boekenweek- geschenk beschikbaar is. "In de Perzische literatuur wordt een mooie functie aan de kraai toegedicht," vertelt Abdolah. "De kraai kondigt altijd een belang rijke gebeurtenis aan. In dit geval is dat de komst van de koning." Daarmee doelt Abdolah op zijn nieuwe roman De koning, die kort voor het begin van de Boekenweek zijn weg vond naar de boekhandels. "Ja, alweer een boek van Kader Abdolah. Ik moet schrijven wat de Iraanse schrijvers niet schrijven kunnen. Voor mij is schrijven een overwinning op de dicta tuur en de vreselijke Iraanse onderdrukking." GESciHREVEN PORTRETTEN Heftig. Dat is wel het minste wat gezegd kan worden van het levensverhaal van Amina Ingabire. "Maar het is niet iets waar ik me voor schaam. Ik vond het niet erg om mijn verhaal te vertellen. Het is nu verleden tijd." Dick Snijders De verschrikkingen die Rwandese burgeroorlog heeft gebracht, staat bijna iedereen nog wel bij. Maar hoe erg de slachtpartijen tussen Hutu's en Tutsi's ook geweest mogen zijn, het blijft ver weg. Met het verhaal van Amina Inga bire komt die oorlog angstig dichtbij. Maar Achter de bergen is veel meer dan een boek over die oorlog. Armoede, verkrachting, verlies, vlucht. Maar uiteindelijk ook kracht en hoop. Kracht en hoop, waarvan Ingabire hoopt dat ze ook andere Afrikaanse vrou wen tot inspiratie kunnen zijn. In 2006 was Amina voor de eerste keer na haar vlucht terug in Rwanda. Daar werd ze als het ware opnieuw met haar eigen jeugd geconfron teerd. "Veel meisjes zaten in dezelfde situatie als ik ooit had meegemaakt. Dus vond ik dat ik moest proberen daar iets aan te doen. Ik heb toen een stichting opgericht om een aantal van die meisjes te kun nen helpen." Verhaal Maar bij die stichting bleef het niet. Een vriendin reageerde namens haar op een oproep van Margriet en dat was weer Ook na de eerste sneeuw blijft Amina genieten van het leven in Nederland. de aanleiding om gevraagd te worden voor een interview voor de Jan. "Op die manier kwam ik in contact met Saskia Smit," blikt Ingabire terug. En dat contact werd erg inten- sief. "Ik had nogal een heftig verhaal te vertellen. Dat is niet iets om de hele dag achter elkaar te doen. Dus hebben we een planning gemaakt; een jaar lang heeft Saskia mij ongeveer elke donderdag drie uur lang geïnterviewd."Wie het boek leest wordt ernstig op de proef gesteld waar het gaat om het vertrouwen in de mensheid. In haar jonge leven ontmoet Amina zelden iemand die het goed met haar voor lijkt te hebben. Uitbuiting, verne dering en verkrachting zijn aan de orde van de dag. Soms moeilijk om op terug te kijken maar zeker niet met een gevoel van schaamte. "De Amina uit het boek is die van vijftien of twintig jaar geleden. Het gaat over dingen die mij overkomen zijn, niet over dingen waar ik voor gekozen heb." Die keuzes maakte zij later na drukkelijk wel. "Met het boek Saskia Smith Amina Ingabire wil ik ook andere vrouwen inspireren om iets van hun leven te maken. Toen ik net in Nederland was, heb ik gemerkt dat veel vrouwen niet over hun verleden durven te praten. Hopelijk draagt mijn verhaal ertoe bij dat zij hun kansen gaan pakken. Ik heb heel wat mensen gezien die apathisch op de bank voor de tv bleven hangen. Dezer mensen, vooral vrouwen, geloofden niet in zichzelf; dat is zo zonde. Ik zou willen roepen: je bent hier, pak de kansen die er zijn!" Een deel van de opbrengst van het boek gaat naar de stichting die Amina Ingabire in het leven riep voor het opvang huis voor tienermoeders in S-S h; Rwanda. "Helaas is het voor mij op het moment, in verband met de politieke situatie, onmogelijk nieuwe activiteiten te ondernemen. De mensen hebben daar twee gezichten en ik moet voor mijn veilig heid kiezen. Ik geniet van mijn leven in Nederland maar blijf ondertussen het opvanghuis wel steunen." Win een boek Alleen al omdat met de aankoop het project in Rwanda gesteund wordt, is het boek z'n geld waard. De onwaar schijnlijke menselijke veerkracht is een andere. Maar we geven er ook tien weg. Ga naar www. deweekkrant.nl/actie! Saskia Smit en Amina Ingabire, Achter de ber gen, the House of Books, 15,-. Digitaal aangifte doen heeft een aantal voordelen. De Belastingdienst bespaart u heel wat uitzoekwerk en vult een aantal gegevens alvast voor u in, zoals uw loon, uitkering of de WOZ-waarde van uw eigen woning. Daardoor is de kans op fouten kleiner, ook omdat het programma automatisch al uw berekeningen doet. U ziet na het invullen direct hoeveel u moet betalen of terug krijgt. Verder geeft het aangifteprogramma u uitleg over de inkomsten en aftrekposten die u moet invullen. Doet u zelf digitaal aangifte? Dan heeft u een DigiD nodig om uw aangifte te versturen. Vult iemand anders, bijvoor beeld een buurman, uw aangifte in en doet hij dat digitaal? Geef dan uw eigen DigiD niet af maar gebruik een DigiD- machtiging. Met een DigiD-machtiging kunt u een ander digitaal machtigen om uwaangifte inkomstenbelasting over 2010 te doen. Met een DigiD-machtiging kan deze persoon de Belastingdienst laten weten dat hij uw toestemming heeft. Kijk dan op belastingdienst.nl/aangifie Of bel de BelastingTelefoon: 0800 - 0543. Deze is bereikbaar van maandag tot en met donderdag van 8.00 tot 20.00 uur en op vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. In maart is de BelastingTelefoon extra bereikbaar op vrijdag tot 20.00 uur en op zaterdag vang.00 tot 17.00 uur. Op belastingdienst.nl/aangifte is het online aangifteprogramma te downloaden en zijn invultips, uitleg bij de aangifte en veel gestelde vragen te vinden. U kunt er dan voor kiezen om uw gegevens vooraf door de Belastingdienst in te laten vullen. De Belastingdienst voert dan alvast veel gegevens in. Deze gegevens, zoals uw loon en de WOZ-waarde van uw huis, gaan over 2010 en worden verstrektdoor werk gever, uitkeringsinstantie of gemeente. U moet uw aangifte nog wel goed controleren en zo nodig aanvullen. U bent er zelf verant woordelijk voor dat uw aangifte juist en volledig is ingevuld.

de Faam | 2011 | | pagina 44