De bibliotheek komt naar u toe? Sprookjes van gebroeders Grimm Het laatste nieuws uit Veere Blauw Geruite Kiel nog eens lezen? De monden gaan op slot... Bekijk video van de dag Magische sfeer Nieuws In het nieuws Gemeentenieuws "Het iijkt aisof aileen oudere mensen papieren boeken lezen" Buren van bieb vrezen omzet Nemidso overlegt over sluiting bibliotheek Een verkeerde boodschap y) Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 2 maart 2011 De Faam pagina 23 www.de-faam.nl www.de-faam.nl Na het sluiten van de biblio theken komen in wijken en scholen kleine buurtbiblio- theken. Ook wordt ingezet op digitale dienstverlening. Op de artikelen in De Faam van vorige week kwamen veel reacties binnen. Daaruit blijkt dat de bibliotheek veel trouwe bezoekers heeft. Men sen die er dagelijks of enkele keren per week heen gaan. Ellen De Vriend Vlissingen Bibliotheken in Nederland staan onder druk. Het gebruik van boeken verandert drastisch door de digitalisering van de samen leving. Nu de bibliotheken in Vlissingen en Oost-Souburg een kwart moeten bezuinigen, heeft directeur Kees Hamann aange kondigd dat de bieb gaat sluiten. Dit veroorzaak een ware volks oproer. M. van der Plasse komt minstens één keer in de week in de bibliotheek om boeken, dvd's, en cd's te lenen en tijdschriften te lezen. Henny Thijssen leest drie keer in de week kranten in de bieb. "Ik ga er ook heen om gra tis te internetten. Nu dit gestopt is per 1 maart ga ik naar Mid delburg waar het nog wel gratis is. En als ik daar dan toch ben: daar is ook een C&A, HEMA en boekhandel. Dus hoef ik daarvoor ook niet meer naar de Vlissingse binnenstad." Con van de Waardt maakt van een dagje naar de bibliotheek altijd een uitje. "Ik loop graag langs de schappen om boeken uit te zoeken. Omdat ik vaak de titels en schrijvers vergeet, ga lekker zitten en lees wat in de boeken. Daarna ga ik op de Markt een bakje koffie drinken." Dat op het gemak een boek uitzoeken, de achterflap lezen voor je het boek leent is iets dat veel lezers noe men. "Ik weet niet op schrijver en titel of ik een boek wil lezen", stelt Hilly Bosch. "Boeken be stellen via internet is waardeloos! En een buurtbibliotheekje: hoe veel boeken zullen daar zijn?" Vlissinger Frank van Heinin gen vindt dat er weinig rekening gehouden wordt met de ouderen en kinderen tot 4 jaar. "Oude ren hebben over het algemeen geen computer en kunnen geen boeken bestellen via internet. En ouders met jonge kinderen gaan samen boeken uitzoeken: vast pakken en doorheen bladeren. Dat kan niet via internet." Hij benadrukt dat de bibliotheek ook een sociale functie heeft. Nico en Diny Bindervoet vinden ook dat teveel nadruk wordt gelegd op digitalisering en op de jeugd. "Het lijkt alsof alleen nog maar oudere mensen papieren boeken lezen." Het echtpaar vindt dat, tijdens de informatieavond, de kapitaalvernietiging bij het slui ten van het prachtige gebouw werd gebagatelliseerd. André Houwening vindt het eveneens zonde van de bijzondere biblio theek. "De verschillende the makamers met hun eigen sfeer, heel origineel. En de leesruimte beneden is een fijne ontmoe tingsplaats." Facebookactie voor behoud Vlissingen Auteur José Hennekam is op Facebook een actie ge start om de bibliotheken te behouden. Kijk op www.de- faam.nl voor de link. Luana van bibliotheken schrijft daarop dat de mens achter een digitaal loket ver dwijnt. We stevenen af op een asocialere maatschappij. Di gitaliseren en automatisering laat mensen vereenzamen. Vlissingen "Het is jammer als de bibli otheek van Vlissingen dicht zou gaan. 's Zomers zal ik waarschijnlijk minder klan dizie krijgen", bekent eige naresse Karin Kievit van L- Arcobaleno Ijs Bonbons, aan de Spuistraat. "Ik ben hier begonnen omdat er redelijk veel in de buurt is. Daar betaal ik voor. En nu dreigt er weer leegstand", laat ze weten. "Ik denk dat ik, als de bibli otheek dicht is, tien procent minder omzet krijg", zegt S. Ates van lunchroom Mado aan de Oude Markt. En ver volgt: "Ik vind een sluiting niet prettig. Het plein raakt helemaal leeg." Hij beaamt dat er bibliotheekbezoekers zijn die daar een boek lenen, krantje lezen en vervolgens bij hem in de zaak komen. Krantje "Als de mensen in de biblio theek niet meer hun krantje kunnen lezen, dan mogen ze dat bij mij doen. Ik heb vijf verschillende", reageert Marco Heijboer van Bagels Beans die een eventuele sluiting van de bibliotheek jammer zou vinden. Dat vindt ook Koen Tesse- laar van het Sintjacobscafé: "Het kan haast niet anders dan dat ik klanten ga mis sen als er 300.000 mensen per jaar in de bibliotheek ko men. Misschien kunnen ze het pand opvullen met bij voorbeeld twintig units van ondernemers en importeurs met één kassasysteem. Dat is in andere gemeenten al een succes gebleken." Vlissingen "Wij krijgen aan de bibliotheek balie veel vragen en reacties over de voorgenomen sluiting van de bibliotheken", stelt medewerk ster Patricia. En voegt eraan toe: "Bij de balie, op de eerste verdieping van de Vlissingse bibliotheek, ligt een schrift waarin de bezoekers hun opmerkingen mogen schrijven." Bij de bedoelde balie zegt een andere medewerkster: "Het is inderdaad mogelijk dat de mensen hun vragen noteren. De opmerkingen komen bin nen en zijn niet allemaal ne gatief." Een derde medewerk ster verklaart: "Wij mogen niet over de mogelijke sluiting praten." En vervolgens gaan de monden op slot. Oost-Souburg "Bij de ondernemers in Oost- Souburg heerst de gedachte dat er een dorpsvoorziening uit onze buurt mogelijk weg gaat", meldt bestuurslid Deb- by Vermaat van winkeliers vereniging Nemidso. "Wij hebben over enkele weken onze ledenvergadering. Dan zal dit ongetwijfeld ter sprake komen. Maar ik heb het idee dat het al lemaal al beklonken is." Omdat de bibliotheken een.half miljoen euro moeten bezuinigen zijn er plannen om ook de Souburgse bibliotheek aan de Kanaal straat dicht te doen. "Het zal de ondernemers toch klanten gaan kosten. De bibliotheek zit middenin een winkelge bied en de mensen zullen daardoor ook de winkels in de buurt bezoeken", zegt ze. Vlissingen "Het voornemen om de bi bliotheek van Vlissingen te sluiten valt slecht bij de on dernemers", zegt voorzitter Pim Kraan van de Vereni ging Winkeliers Vlissingen. "In die zin dat het voor de winkeliers niet bespreekbaar is als er geen goed alternatief voor het gebruik van het ge bouw komt. Dat staat als een paal boven water", praat hij verder. "Onze vereniging is uitge nodigd om mee te praten en mee te denken. De gemeen teraad moet nog een besluit nemen. Het is dus wat ons betreft nog geen tijd voor actie. Maar ondertussen zullen wij wel onze invloed uitoefenen. De voorgeno men sluiting is een verkeerde boodschap. Moderniseren van een bibliotheek is goed, maar zeg niet: 'Wij gooien de gebouwen dicht.' En voor de gemeente is dit geen bezuiniging. Die moet blijven betalen, omdat ze voor de huur garant staan, besluit Kraan. www.de-faam.nl Veel mensen bezoeken dagelijks de bibliotheek om er kranten te lezen. FOTO: JASPER KARMAN

de Faam | 2011 | | pagina 23