Half miljoen nieuwbouw erbij Afgewezen WOZ-bezwaar melden Kleine corporaties krap bij kas Boom figfej van ansichtkaarten Minder regels bij het zelf bouwen van een woning Tekort aan huizen in Noord-Holland Klimaatconcept van ketelfabrikanten ERA open huizenroute Schulden inzien bij BKR Huurwoningen Fotofalls Vrijheid Vanuit huis Vaatwassers vaker A-label Koopwoning voor student Huis Co Altijd actueel: de-faam.rh www.deweekkrant.nl/wonen -V4, www.deweekkrant.nl/wébwinkel www.deweekkrant.nl/wonen Bouwers moeten rekening houden met de consument. Noord-Holland kampt met een tekort aan woningen. Dat blijkt uit de Monitor Woningbouw 2010 van de provincie. Hoewel het aantal woningen in Noord- Holland met meer dan 11.000 per jaar is toegenomen, blijft er een tekort bestaan. Dat komt door de blijvende vraagtoe- name. Het probleem zit niet alleen in het aanbod van de woningen maar ook in de kwaliteit. Het aanbod dat er is, is vaak niet voldoende afgestemd op de wensen van de consument. Steeds meer traditionele ke telfabrikanten starten met het aanbieden van totaalconcep ten. Het gaat dan om complete klimaatconcepten, waarbij de ene fabrikant een eigen pro gramma bestaande uit diverse componenten hanteert en de andere fabrikant een samen werking aangaat met andere partijen om te kunnen komen tot een totaalpakket. Fabrikanten moeten andere maatregelen en andere pak ketten bieden omdat de regelgeving steeds strenger wordt. Om aan de steeds strengere energieprestatie normen te kunnen voldoen, kan niet langer volstaan worden met een HR- of HRE-ketel. De meeste fabrikanten hebben nu ook een zonneboiler in het pak ket zitten. Ook dit gaan zij nu nog verder uitbreiden. ERA houdt 26 maart van 11.00 tot 15.00 uur weer een van de vier jaarlijkse open hui zen routes. Voor verkopers de kans hun woning snel te verko pen en voor potentiële kopers een laagdrempelige, vrijblij vende gelegenheid op één dag veel huizen te bezichtigen. De huiseigenaar die ook aan de open huizen route wil deelnemen, kan zich mel den bij de ERA-makelaar in de buurt of via www.era.nl. Kopers kunnen op die site zien welke woningen zonder een afspraak bezocht kun nen worden. In de periode 2010-2020 zul len zo'n half miljoen woningen aan de bestaande voorraad moeten worden toegevoegd. Dit blijkt uit de Woningmarkt verkenningen van het ministe rie van Binnenlandse Zaken. De netto toevoeging is nodig om de groei van het aantal huishoudens in Nederland op te vangen. Die is iets groter dan enkele jaren geleden werd voorspeld omdat de immi gratie weer is toegenomen. Daarnaast spelen factoren als het steeds ouder worden van mensen en de verdergaande in dividualisering. In het rapport wordt uitgegaan van een groei van het aantal huishoudens met zo'n 50.000 per jaar. Regionaal zijn er wel forse verschillen. De absolute groei doet zich vooral in de Rand stad voor. Vooral de regio's Amersfoort, Utrecht en Am sterdam kennen een forse groei van het aantal huishoudens en daarmee een grote nieuw- bouwbehoefte. Relatief is de groei in het zuidelijk deel van Nederland het laagst. De uit breidingsbehoefte ligt vooral in de koopsector en de dure huurwoningen. De vraag van consumenten naar goedkope huurwoningen is flink neer waarts bijgesteld. De vraag naar middeldure huurwonin gen is juist flink gestegen. In de koopsector is er sprake van een verschuiving van zowel de dure als de goedkope sector naar middeldure woningen. Hierin zitten grote verschillen. Gemiddeld in Nederland moet de toename aan koopwoningen 5% zijn. In Amsterdam 36%. Consumenten kopen steeds vaker groene vaatwassers. De omzet vaatwassers met label A+ groeide van 11% in 2010 naar 16% in okto ber 2010. Vrijwel alle nieuwe vaat- wassers die op de markt verschijnen hebben groene eigenschappen (zuiniger, stiller en flexibeler in gebruik). Volgens GfK Retail Technology kunnen fabrikanten ook niet om de groene eigenschappen heen, omdat duurzaamheid bij de consument een steeds belangrijkere rol speelt tijdens het aanschafproces van een vaatwasser. Wordt het bezwaarschrift voor een te hoge WOZ-waarde van de woning niet door de gemeente serieus genomen? Komt er geen reactie op de onderbouwde argumenten en wordt het bezwaarschrift met een standaardbriefje afgewe zen? Accepteer de laksheid van gemeenten niet; volgens Vereniging Eigen Huis (VEH) gokken gemeenten erop dat de huiseigenaar geen verdere stappen onderneemt. Als blijkt dat de huiseigenaar volhoudt en in beroep gaat, dan wordt het bezwaar opeens wel serieus bekeken, consta teert de VEH. Met handjeklap en schikkingsvoorstellen pro beert de gemeente soms een rechtzaak te voorkomen. Ver eniging Eigen Huis wil dat hier een eind aan komt en heeft daarom voor huiseigenaars een meldpunt WOZ op haar site (eigenhuis.nl) geopend. Eigen Huis adviseert vast te houden aan eigen berekeningen. Nederlanders hebben vorig jaar volgens het CBS minder geld geleend. Het geleende bedrag per persoon bleef vrijwel gelijk, maar er hebben minder mensen krediet opge nomen. Financieringsmaatschappijen hebben iets meer leningen verstrekt, vooral door de toegenomen autoverkoop. Roods taan bij banèja^s wel toegenomen. De Nederlandse consument stond voor 10 miljard in de min iég&n 9,7 miljard een jaar eerder. Amsterdam krijgt bin nenkort 700 studenten koopwoningen. Het lege GAK-kantoor in Bos en Lommer wordt komende zomer verbouwd. Daarin worden 330 koopwoningen voor studenten met een oppervlakte van 30 tot 40 vierkante meter gereali seerd. Elke woning heeft een keuken en badkamer. Op het dak van het gebouw langs de AIO wordt een terras gebouwd. Er komen ook twee gebouwen in het nieuwe Amstelkwartier. De gebouwen zullen respectie velijk 351 en 276 koop- en huurwoningen bevatten. De verkoopprijzen voor de woningen in het GAK- gebouw beginnen bij 75.000 euro. De maand lasten zijn 350.

de Faam | 2011 | | pagina 59