Groot Goed Breast-unit in Vlissingen Intensive Care ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS veiligheid evu des feu. ndig heid is ov\r u.wr-per dag, -zeven dagen •per weete gegarandeerd". Intensieve zorg vanaf 28 februari 2011 De acute en complexe zorg wordt op de locatie Goes gecon centreerd. De Intensive Care afdeling (IC) is hiervan een onder deel. De IC-afdelingen van de locaties Goes en Vlissingen zijn vanaf 28 februari één IC-afdeling in Goes. De hartbewaking is ondergebracht bij de afdeling cardiologie. In Goes komt een capaciteit van twaalf IC-bedden, met tien beademingsplaatsen. De ambitie is om overeen jaar een hoger niveau te halen op het gebied van intensieve zorg (IC, level 2). Door: Trea Fakkeldij, beleidsfunctionaris medische stafADRZ, Vlissingen "Chirurg maakt veel verschil bij borstkanker". Deze kop in vakblad Medisch Contact trok direct mijn aandacht. Want zeg nou zelf, zijn we niet altijd op zoek naar de beste zorg? Voor als het noodlot onszelf of één van onze naasten treft? Gepokt en gemazeld door vele arbeidsjaren binnen ziekenhuismuren, weet ik al lang dat ranglijstjes in het AD of de Elsevier mij niet wijzer kunnen maken. En hoe goed ook bedoeld, met de ervaringen die (ex-)patiënten achterlaten op deze of gene site op het wereldwijde web, schiet je meestal ook weinig op. Want natuurlijk is het vervelend als je lang in de wachtkamer hebt moeten zitten, je eten koud was, of dat je operatie een dag is uitgesteld. Maar wat ik als potentiële zorg vrager vooral wil weten, is of de dokter een goede prestatie heeft neergezet. Is al het mogelijke gedaan aan de klacht? Is volgens de laatste wetenschappelijke inzichten gewerkt? (te, beiA, blij dat i\z woon in dt regio va IA, het Ai>R-ZL. v>at is n/uj een groot goeol. En dan zie ik in het ADRZ week in week uit, artsen in de weer om goede zorg te leveren. Bezig om, ondanks alle.tegenwind.de zorg te optima liseren. Om de fusie tot een succes te maken. En ook lees ik steeds vaker in de media hoe belangrijk het is, dat een arts veel ervaring opdoet met een bepaalde behandeling. In jargon spreekt men dan van volumenormen; hoe vaker je een bepaalde operatie verricht, des te handiger word je er in en des te minder complicaties zijn er te ver wachten. Dit geldt natuurlijk niet alleen voor de dokters, maar voor het hele team van zorgverleners hier omheen. Vorige week nog liet ik een aantal specialisten een overzichtje zien van het ADRZ en een twintigtal andere ziekenhuizen in Nederland. Ze reageerden verbaasd op de grootte van het ADRZ in deze vergelijking: "We zijn best een groot ziekenhuis!". En dat is ook zo. Het ADRZ is een serieuze speler geworden op het Nederlandse zorgveld.'Groot' is uiter aard niet als vanzelf'goed'. Maar in het licht van de hiernaast beschre ven ontwikkelingen, biedt groot wel veel mogelijkheden om goed te worden. En daartoe zijn artsen en medewerkers van het ADRZ elke dag weer gedreven aan de slag. /■ïSPs Vanaf 28 februari 2011 start het ADRZ met de introductie van een 'breast-unit' in Vlissingen. Patiënten kunnen hier terecht als de huis arts ze doorverwijst in verband met een afwijking van de borst. Meestal is de uitslag na het onderzoek meteen beschikbaar. Als verder onderzoek nodig is, dan is de uitslag er na enkele dagen. De 'breast- unit'in Vlissingen krijgt in de loop van het jaar 2011 definitief vorm. Dr. Hens ten Thije is mammachirurg in het Admiraal De Ruyter Zieken huis. Hij vertelt over deze bijzonder polikliniek. "Reeds vorig jaar ontstonden de ideeën voor de start van de breast- unit. Patiënten bij wie borstkanker is geconstateerd, krijgen te maken met veel verschillende zorgverleners: de chirurg, de radioloog, de internist-oncoloog, nurse practitioner en de mammacare-verpleeg- kundige. In de nieuwe unit werken deze mensen allemaal samen op één polikliniek. Dat is een heel groot voordeel, voor patiënten en behandelaars". "De eerste persoon waar de patiënt mee te maken krijgt is de nurse practitioner mammacare/oncologie. In het ADRZ zijn dat Judith Kuiper en Inge Smit. Zij zijn hét aanspreekpunt voor de patiënt, zij hebben contact met alle behandelaars. De nurse practitioner werkt zelfstan dig, onder supervisie van de mammachirurg respectievelijk oncoloog." De cijfers In Nederland krijgen zo'n dertienduizend patiënten de diagnose borst kanker. Om goede borstkankerzorg te kunnen geven is een minimaal aan tal operaties per jaar noodzakelijk. Door concentratie van de borst kankerzorg in Vlissingen wordt dit aantal ruimschoots bereikt. "Het betekent uiteraard ook meer efficiëntie en dus meer patiëntenplaatsen. Uiteindelijk kunnen we daardoor patiënten sneller diagnosticeren en zo nodig behandelen. Daarnaast is de zorg voor borstkankerpatiënten planbare zorg en daarmee zeer geschikt om op de Vlissingse locatie uit te voeren. Een grote kracht is dat onze expertise gezamenlijk gebundeld wordt: want twee weten altijd meer dan één"; aldus Ten Thije."Met alle expertise bij elkaar, kunnen we ook dié bijzondere patiënten goed be handelen en blijft het mogelijk kwalitatief hoogwaardige zorg te bieden". Mammachirurgen dr. Rob Hellingman, dr. Hens ten Thije en Judith Kuiper en Inge Smit, nurse practitioners. Fotografie: John Lucier "tf-oogcDvwple^e zorg crp ééiA,*plete. Aan het woord is dokter Verbiest, internist/intensivist op de Intensive Care. Hij is samen met drie andere artsen verantwoordelijk voor de dagelijkse gang van zaken op de IC-afdeling van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Eén plus één is niet twee, maar drie! "Op dit moment wordt in Goes en Vlissingen Intensive Care aange boden. We hebben twee IC-afdelingen, maar als de zorg op deze af deling te complex of ingewikkeld wordt, moeten patiënten naar Breda of Antwerpen. Intensieve zorg is namelijk moeilijk te organiseren wegens de hoge eisen waaraan een IC-afdeling moet voldoen. Ook is deze zorg erg kostbaar. Dat heeft te maken met bezetting van deskundige mede werkers, medici en dure apparatuur. Verdere groei en ontwikkeling is mede door het openhouden van twee aparte IC-afdelingen op twee locaties, onmogelijk. We hebben nu besloten om de beide afdelingen samen te brengen op de locatie Goes. Een belangrijk voordeel van het fuseren van de IC-afdeling is dat de Zeeuwen voor hoogwaardige Intensive Care zorg bij ons in de provincie kunnen blijven. Door het centraliseren van de specialistische zorg kunnen we Intensive Care op een hoger niveau bieden. Op één plek (Goes), met een deskundig gespecialiseerd team. Uiteraard begrijpen we de bezorgdheid van de bewoners van Wal cheren. We hebben alles goed overwogen en mensen kunnen ook in Walcheren veilig gestabiliseerd en opgevangen worden. We hebben alle mogelijke maatregelen genomen om dat te kunnen garanderen. Indien vervolgens blijkt dat een patiënt IC-zorg nodig heeft, zal een veilig en bewaakt transport geregeld worden naar de locatie Goes. Aldus kunnen meer patiënten hoogwaardige IC-zorg krijgen in hun eigen provincie". Dr. Verbiest is samen met drie andere intensivisten verantwoordelijk voor de medische zorg op de IC in Goes. Achter hen staat een team van zo'n so gespecialiseerde IC-verpleegkundigen.

de Faam | 2011 | | pagina 49