Snelle diagnostiek de klok rond, ook op zon- en feestdagen Pittige uitdaging voor Connexxion Ambulancezorg "Nog sllktmcerplfli/vi/veiA,, uitbreiding van het wagenpark en een uitgekiend digitaal aankondigingsysteem vanuit de ambulances moeten de druk van de ketel halen". Met een Acute Opname Afdeling (AOA) in Goes voorziet het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis in een patiëntvriendelijk, acuut zorgverlening concept. Natasja Mariman (projectmanager AOA) en Sjors (J.) van Lies hout (medisch projectmanager AOA) vertellen wat deze afdeling de patiënt te bieden heeft. Wat is de AOA voor afdeling? Natasja Mariman: De AOA is een nieuwbouw klinische afdeling met 54 bedden waar acute, ongeplande patiënten worden opgenomen. Daarnaast heeft de AOA een Eerste Hart Hulp ingericht. De patiënt verlaat de AOA na maximaal 48 uur, dankzij een extra snel diagnos tisch traject. Hoe was de situatie voorheen? Sjors van Lieshout: De patiënten werden via de SEH direct op de ver- pleegafdelingvan het specialisme opgenomen. Zo'n plotselinge opname betekende een ver storing van de activiteiten op de verpleeg- afdeling, met inefficiënt werken en minder optimale zorg voor de patiënt tot gevolg. Met de AOA komt aan deze situatie een einde. Wat zijn de voordelen van de AOA voor de patiënt? Natasja Mariman: Elke nieuwe patiënt krijgt direct onverdeeld de aandacht en weet dankzij een snel onderzoekstraject binnen heel korte tijd wat er aan de hand is. Op basis hiervan wordt besloten of behandeling plaats vindt op de AOA, waarna de patiënt naar huis kan. Of de patiënt vervolgt zijn behandeling na maximaal 48 uur op een reguliere verpleegafdeling. Het streven is de helft van de patiënten binnen 48 uur met een gerust hart naar huis te laten gaan. De AOA is gevestigd in Goes. Wat betekent dat voor patiënten uit Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen-Duiveland? Sjors van Lieshout: Alleen voor de Walcherse patiënt verandert er wat. Mocht er een opname-indicatie zijn, dan wordt de patiënt net als alle andere patiënten aangeboden op de SEH in Goes. Daarnaast streven we naar een maximaal verblijf op de SEH van twee uur. Dus iedereen die de SEH bezoekt wordt binnen 2 uur geholpen? Sjors van Lieshout: Nee, het kan zijn datje langer dan 2 uur moet wachten als je op de SEH komt met een klein medisch probleem, omdat iemand die klinisch opgenomen moet worden binnen 2 uur op de AOA dient te zijn. Hiervoor wordt begrip gevraagd aan patiënten met minder.acute klachten. Wie werken er zoal op de AOA? Natasja Mariman: Naast speciaal opgeleide verpleegkundigen, ge traind in het verlenen van de best beschikbare acute zorg, werken er secretaresses, voedingsassistenten en vrijwilligers. Het AOA-concept is gericht op gastvrijheid en hoffelijkheid. Maar de belangrijkste karakteristiek is dat het zorgproces zich richt naar de patiënt in plaats van andersom. Artsen lopen bijvoorbeeld niet één, maar twee keer per dag visite. Geeft de arts naar aanleiding van de ochtendvisite opdracht tot een aantal onderzoeken, dan worden die direct uitgevoerd. De uit slag krijgt de patiënt tijdens de middagvisite te horen. Dat is niet alleen prettig voorde patiënt, maar organisatorisch ook noodzakelijk; binnen 48 uur moet immers duidelijk zijn of de patiënt naar een ver pleegafdeling moet of naar huis kan. Hoe gaat u dat organiseren? Natasja Mariman: Daartoe zijn afspraken gemaakt met iedereen die bij de acute zorg betrokken is. Alles is erop gericht de patiënt binnen 48 uur te laten weten wat er met hem aan de hand is en waar hij aan toe is. Dan moeten alle betrokken disciplines toch nog veel harder lopen dan ze al deden? Sjors van Lieshout: Nee, want of een arts nu drie visites loopt in drie dagen of in anderhalve dag, maakt in de hoeveelheid tijd die hij daaraan kwijt is niet uit. Slimme planning zorgt voor een vlot verloop van het proces. Daarnaast nodigen we de patiënt uit een actieve rol (met eigen inbreng) te spelen in het proces, zoals tijdens de artsen visites. Ook verzorgt de patiënt samen met de verpleging de over dracht van de ene dienst op de andere. Daarnaast heeft hij altijd inzicht in zijn status, waardoor hij zijn proces op de voet kan volgen en controleren. De patiënt is uiteindelijk de belangrijkste bron van infor matie. Om er zeker van te zijn dat het zorgproces goed verloopt, is continue afstemming met de patiënt noodzakelijk. Verbeterpunten kunnen dan ook snel worden aangepakt. De AOA is 7 dagen per week, 24 uur per dag volop in actie Natasja Mariman: Inderdaad, want ziekte maakt geen onderscheid tussen werkdagen en weekenden. Daarom biedt de AOA ook in de weekenden het volledige zorgpakket. Onze doelstelling is de patiënt hoffelijk en gastvrij, snel en goed de benodigde zorg te bieden - weekend of geen weekend. De AOA is paraat, élke dag, ieder uur. Alles voor het welzijn van de patiënt. "De concentratie van acute zorg in Goes levert een pittige uitdaging op voor Connexxion Ambulancezorg"; zegt directeur Michiel Wildschut. Michiel Wildschut: "Connexxion Ambulancezorg, de grootste in Neder land is, behalve in Zeeland ten noorden van de Westerschelde, actiefin Noord-Holland Noord, Kennemerland en Noordoost Gelderland." Om ons zo goed mogelijk voor te bereiden op de fusie van het Goese en Vlissingse ziekenhuis, zijn we bijtijds in overleg gegaan met de ziekenhuisdirectie. De nieuwe situatie vraagt om meer ambulance capaciteit. Daarnaast broeden we met het ADRZ op manieren die de organisatie van besteld ziekenvervoer nog verder kunnen verbeteren. Dat levert ruimte op voor acute, nu éénmaal niet in te plannen vervoersvragen. Kern van de planning is altijd de zorgbehoefte van de patiënt en samen met het ziekenhuis zoeken we telkens weer naar Een belangrijke aanvulling op onze ambulancezorg is de invoering, per 1 december vorig jaar, van een digitaal aankondigingsysteem; vanuit de ambulance meldt de verpleegkundige per digitaal ritformulier wat de patiënt mankeert. Deze melding verschijnt op de Spoedeisende Hulp op een computerscherm, zodat het zorgteam zich kan voorbereiden op de komst van de nieuwe patiënt. Dit levert een belangrijke tijdwinst op die de zorg ten goede komt. Het digitaal aankondigingsysteem van Connexxion Ambulancezorg is uniek in Nederland." Digitaal aankondigingsysteem Connexxion Ambulancezorg uniek in Nederland de beste en snelste oplossing. Bij zogenoemde Ai-ritten, met patiënten in de hoogste spoedcategorie, blijft het streven naar een maximum aanrijdtijd van 15 minuten intact. "In de Acute zorg Visie 2015 van het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport neemt de ambulancezorg een prominente plaats in. Burgers hebben vanzelfsprekend het liefst goede zorg 'om de hoek'. Ziekenhuizen daarentegen willen hun kennis en energie het liefste bundelen om de burger een breed specialistisch zorgpakket te kunnen blijven bieden. Dat laatste betekent voor Noord- en Midden-Zeeland dat nogal wat patiënten die acute zorg nodig hebben, voortaan per ambulance naar Goes moeten worden gebracht. De Spoedeisende Hulp in Vlissingen blijft bestaan, maar voor acute opnames rijdt de ambu lance door naar Goes. Dit maakt de taak van Connexxion Ambulance zorg er niet eenvoudiger op, maar die uitdaging gaan we aan.

de Faam | 2011 | | pagina 30