Voorspelbare zorg in Vlissingen Huisarts Arie Speelman voorziet prominente rol voor de Acute Opname Afdeling "Het zijn de kleine dingen die het doen"! ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS In september 2004 begon Van den Haak als chirurg in Ziekenhuis Wal cheren. Van januari 2008 leverde hij als voorzitter van de Vereniging Medische Staf van het ADZR een belangrijke bijdrage aan de fusie van de ziekenhuizen. Hij stond voor het standpunt dat daar waar de normen voor kwaliteit steeds hoger worden, fusie en herverdeling de beste reactie zijn om in een dunbevolkt gebied toch goede zorg te blijven bieden. Op 28 februari is de startdatum van het ADRZ nieuwe stijl. Een knappe prestatie van ai die medewerkers die achter de schermen bergen werk hebben verzet om een jaar na dejuridische fusie de veranderde opzet van het ziekenhuis te kunnen realiseren. Na meer dan tien jaar van plannen maken en bijna evenveel vertraging door allerlei procedures kan er eindelijk een sprong vooruitgemaakt worden. Was die sprong vooruit dan nodig? Die vraag kan met ja en nee worden beantwoord. Nee, omdat het ADRZ zich gelukkig kan prijzen met zo'n 3000 betrok ken medewerkers die dag en nacht voor alle patiënten klaarstaan. Maar ook ja! Ja, omdat de gezondheidszorg van nu anders is dan tien jaar geleden. Heel krachtig wordt nu de patiënt centraal gesteld in alles wat we doen. Dat vraagt om een ander ziekenhuis. Waar het nu om draait is gegarandeerde kwaliteit van zorg, kwaliteit die contro leerbaar en voor iedereen inzichtelijk moet zijn. Aan de andere kant speelt betaalbaarheid van de zorg een rol en als belangrijkste beschik baarheid en een hoog niveau van service: de patiënt heeft tegenwoor dig namelijk een ruime keuze aan zorgaanbieders. Dit vraagt om maatwerk, de ene patiënt is de andere niet. Het ADRZ heeft er bewust voor gekozen om voor verschillende patiën tengroepen aparte centra in te richten. De planbare zorg wordt ge concentreerd in Walcheren. Met planbare zorg wordt alle zorg be doeld die te plannen is, zorg met een laag medisch risico. Zorg met een routinekarakter, zorg die goed te standaardiseren is en dus voor spelbaar. Te denken valt aan. operaties in dagbehandeling maar ook langere opnames behoren hiertoe. Voorbeelden? Het plaatsen van een nieuwe heup of knie door de orthopedisch chi rurg. De algemeen chirurg behandelt hier borstkanker, maar ook lies breuken en galblazen. De gynaecoloog kan hier baarmoederoperaties verrichten en de uroloog prostaatlasers. Door de afsplitsing van de acute zorg in Goes kunnen behandelprocessen in Vlissingén gestroom lijnd worden en kunnen patiënten de zekerheid hebben dat gemaakte afspraken nagekomen worden. Een bijkomend voordeel is dat wacht lijsten zullen verdwijnen en dat de kwaliteit van de zorg maximaal wordt. Voorspelbare zorg dus, in Vlissingen! John Jansen is voorzitter van de Cliëntenraad van het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis. Als geen ander weet hij wat het is om patiënt te zijn van het ADRZ. "Onlangs werd ik met spoed per ambulance naar het ADRZ gebracht, locatie Goes. Ik werd meteen opgenomen en na vijf dagen mocht ik weer naar huis. Mijn ervaringen als patiënt zie ik als waardevol, al was ik natuurlijk liever niet opgenomen. Gelukkig is alles nu weer in orde, maar het heeft.me een goed beeld gegeven van het ADRZ". Gaat er op de locaties in Goes en Vlissingen veel veranderen? "Het ADRZ gaat een grote kwaliteitsslag maken door acute en com plexe zorg in Goes te concentreren en planbare zorg, in Vlissingen te doen. Dat betekent meer rust en structuur op beide locaties. Patiënten die een operatie moeten ondergaan die van te voren ge pland kan worden, kunnen terecht in Vlissingen. Dat heeft een aantal praktische voordelen. Er is tijd om je goed voor te bereiden, zowel thuis als op je werk. Het is dus voor patiënten praktisch en het geeft rust en duidelijkheid. In Vlissingen komen er geen onverwachte spoedgevallen meertussen. Alle opnames die gepland staan, gaan daarom gewoon door. Het is van te voren bekend wie wordt opgenomen en wanneer hij of zij weer naar huis.gaat. Voorspelbare zorg dus. Dat geeft voor ADRZ moge lijkheden om zaken goed op elkaar af te stemmen. Als er meerdere onderzoeken nodig zijn bijvoorbeeld, dan hoeven mensen minder vaak terug te komen en de wachttijden zullen aanzienlijk korter worden. Ook in Goes komt meer structuur, omdat patiënten die op de Spoed eisende Hulp binnenkomen voor specifieke, ingewikkelde zorg meteen naar de Acute Opname Afdeling gaan. Dat geeft voor de algemene verpleegafdelingen in Goes meer structuur in de dagelijkse behande ling en verzorging." "Patiënten uit heel Noord- en Midden-Zeeland worden op de AOA in een acute situatie op de juiste manier opgevangen. Het binnen korte tijd stéllen van een diagnose en uitstippelen van een eventueel ver volgbeleid, brengt snel duidelijkheid voor de patiënt, die niet meer dan 48 uur doorbrengt op de AOA. Een groot voordeel is de aanwezig heid van alle mogelijke medisch specialisten. Is er bij een patiënt sprake van een combinatie van geneeskundige problemen, dan kun nen de desbetreffende specialisten daar op de AOA al naar kijken. Blijkt opname noodzakelijk, dan gaat de patiënt naar de voor hem meest geschikte verpleegafdeling. Voorheen kwam het wel voor dat patiënten eerst een aantal dagen nodeloos op een afdeling lagen, voordat duidelijk werd dat zij daar niet op hun plaats waren. Dat is niet alleen onplezierig voor patiënten, maar ook voor het verplegend personeel en andere zorgverleners. Laatst werd ik bij een patiënt geroepen die thuis onwel was geworden. Of het nou ging om flauwvallen, een probleem met het hart of een hersenbloeding was op dat moment niet één-twee-drie vast te stellen. De patiënt werd opgenomen op de afdeling voor interne genees kunde, maar bleek uiteindelijk een neurologisch probleem te hebben. Nu verliep de overgang van de ene specialistische afdeling naar de andere in dit geval vrij vlot. Maar zo gaat het lang niet altijd. Een afde ling als de AOA voorkomt dit soort inefficiënte situaties. Ongeveer de helft van de patiënten mag na een verblijf op de AOA weer naar huis. Een aantal van hen wordt door de huisarts verder behandeld. De specialist kan ook besluiten tot een poliklinisch ver volg. Ontslag uit het ziekenhuis na maximaal 48 uur is natuurlijk mooi, maar niet elke patiënt zal daarna direct in staat zijn voor zichzelf te zorgen. In die gevallen is een zorgvangnet noodzakelijk, variërend van mantelzorg, thuiszorg, verzorgingshuis of verpleeghuis. De andere helft van de patiënten zal op de gewone verpleegafdelingen worden opgenomen en na adequate behandeling naar huis kunnen. Al met al een boeiende nieuwe ontwikkeling voor de Zeeuwse patiënt." Wat vindt de cliëntenraad het belangrijkst? "Cliëntvriendelijkheid, dat staat bij ons op nummer één. Vriendelijke bejegening en respectvolle behandeling, veilig en kwalitatief goed. Wij vinden het belangrijk dat mensen in hun eigen veilige Zeeuwse omgeving in een goed ziekenhuis terecht kunnen. Volgens mij kunnen we bij het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis rekenen op die veilige, professionele zorg. Er wordt kwalitatief hoogwaardige acute zorg in Goes aangeboden en planbare zorg met structuur in Vlissingen. Met poliklinische zorg op vier locaties in Goes, Middelburg, Vlissingen en Zierikzee". Arie Speelman, geboren in het ziekenhuis van Zierikzee, voelt zich eilander en Zeeuw. Zijn vader was ook huisarts, op Oosterland. Speelman runt sinds 1999 een duo-praktijk in Zierikzee met zijn echtgenote Marijke Speelman-Verburgh. Hij is Voorzitter van de Diabetes Zorggroep en voor zitter van de Schouwen-Duivelandse huisartsenvereniging. John Jansen, voorzitter cliëntenraad ADRZ.

de Faam | 2011 | | pagina 29