ïi Hetzelfde ziekenhuis, een nieuwe manier van werken Column Darmkanker- maand maart ZorgbijLage februari 2011 ADMIRAAL DE RUYTER ZIEKENHUIS De toneelvoorstelling 'De darmdialo gen' geschreven door Haye van der Heyden reist door Nederland. Op woensdag 30 maart 2011 is de voor stelling in het ADRZ te zien, locatie Vlissingen. Vanaf maandag 28 februari 2011 organiseert het ADRZ de zorg op een andere manier. Voor het grootste deel van de zorg, de poliklinische zorg, verandert er niets. Ook na 28 februari 2011 kunt u voor de meeste spreekuren, onderzoeken of röntgenfoto's gewoon terecht in het voor u dichtstbijzijnde ziekenhuis. Bij een acuut of ingewikkeld gezondheidsprobleem kunt u in Goes terecht. Voor geplande ingrepen, wordt u in Vlissingen behandeld. Spoedeisende hulp in Goes en Vlissingen Er blijft een Spoed Eisende Hulp (SEH) afdeling in Goes én in Vlissing en. Er is echter wel onderscheid tussen patiënten die opgenomen worden en patiënten die niet opgenomen worden. Bijvoorbeeld bij kneuzingen of breuken, of bij een snijwond kunnen patiënten gewoon bij de SEH in Vlissingen terecht. Als er sprake is van een zodanig letsel dat de patiënt moet worden opgenomen, dan komt er een ambulance die de patiënt naar Goes brengt. Ongeplande, acute opnamen vinden vanaf 28 februari 2011 alleen nog plaats in het ADRZ, locatie Goes. Acute Opname Afdeling Op maandag 28 februari start in ADRZ, locatie Goes een nieuwe afde ling; de Acute Opname Afdeling (AOA).Wie met spoed moet worden opgenomen, komt op de AOA. De medewerkers op de AOA zijn spe ciaal opgeleid en alle voorzieningen zijn erop gericht om snel het pro bleem in kaart te brengen en de behandeling die nodig is te starten. Deze aanpak geldt voor alle dagen in de week, dus ook in het weekend. Op de AOA verblijven patiënten maximaal 48 uur. Intensieve zorg Met intensieve zorg bedoelen we de Intensive Care afdeling (IC). In tensive Care is zorg voor ernstig zieke patiënten. Op een IC-afdeling wordt de patiënt intensief bewaakt en soms beademd. Patiënten die deze zorg nodig hebben, zijn bijvoorbeeld patiënten die moeten her stellen van een zware operatie of patiënten die een ernstig ongeval hebben gehad. De IC-afdeling (intensieve care) komt in Goes. In Vlissingen komt een voorziening voor stabilisatie en beademing. Deze voorziening dient voor de opvang van aanwezige patiënten, waarvan de gezondheids toestand plotseling verslechtert. Als bij behandeling van de patiënt blijkt dat langdurige intensieve zorg nodig is, wordt de patiënt met de ambulance overgeplaatst naar de IC-afdeling in Goes. 85% van de zorg verandert niet 15% 85% Zo'n 85% van alle zorg die het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis levert is poliklinisch. Op dit deel van de zorg vinden er geen grote veranderingen plaats. De klinische zorg, ofwel de opna mes en operaties is 15%. Door: George van Heukelom, gedeputeerde Provincie Zeeland "De toekomst van het ziekenhuisbestel in Noord- en Midden-Zeeland heeft (vooral op Walcheren) veel discussie opgeleverd. Heel begrijpe lijk. Als inwoner van Schouwen-Duiveland herinner ik mij nog levendig de discussie, die jaren geleden losbarstte toen de functie van het ziekenhuis in Zierikzee veranderde. Niet alleen voor bestuurders zijn dergelijke beslissingen ingrijpend, ook vooral oudere mensen en zwangere vrouwen houdt dit bezig. Zeker als het gaat om acute opvangmogelijkheden: "Als mij iets over komt, dan ben ik niet op tijd in het ziekenhuis..." en vul deze vragen maar aan. Het nemen van beslissingen is één, maar zeker zo belangrijk is het uitleggen daarvan. Opening van de nieuwe Acute Opname Afdeling (AOA) in Goes maakt onderdeel uit van de verschuiving van functies tussen de ziekenhuizen in Goes en Vlissingen. Geplande behandelingen en operaties zullen in de toekomst vooral plaatsvinden in Vlissingen en acute opnames en ingewikkelde behandelingen in Goes. Dit hangt volgens de Raad van Bestuur niet alleen samen met de betaalbaarheid, maar ook met in standhouding van de kwaliteit. Ongetwijfeld wordt hier al door ande ren op ingegaan. Patiënten die op de AOA opgenomen worden, zullen meestal met de ambulance worden binnengebracht. Dat onderstreept nog eens de noodzaak van optimale ambulancezorg die snel ter plaatse is en eerste zorg kan bieden. Gelukkig is er nu een ambulancepost in Oost- Ka pelle, waarvoor we als provincie hard gevochten hebben. De bereik baarheid van het Goese ziekenhuis vanuit Walcheren is al belangrijk verbeterd door de opening van het aquaduct in Middelburg. Daar naast staat een volwaardige afslag van de A-58 naar de 's-Graven- polderseweg nog steeds hoog op mijn agenda. Is de AOA nou een verrijking of een verarming? Eigenlijk allebei. Het is allereerst een kwaliteitsverbeteringen bij het verder vorm krijgen van de plannen zullen minder mensen Zeeland uit moeten voor medische zorg. Maar tegelijkertijd valt er op Walcheren een voorziening weg en dat doet altijd zeer. Wij zullen in elk geval het ziekenhuis ook in de toekomst blijven wijzen op gedane toezeggingen met betrekking tot kwaliteitsverbetering. En de Minister op de benodigde financiering van de ambulancezorg. Op papier passen de plannen binnen de bereikbaarheidsnormen volgens Nederlandse maatstaven. De toekomst moet uitwijzen of we ook daadwerkelijk de zorg krijgen waarvoor we betalen. Ik hoop het van harte. De patiënt zal uiteindelijk die vraag beantwoorden."

de Faam | 2011 | | pagina 27