Frisse duik voor bikkels en watjes 169< oo EholdBhuiartiQ Stad van dansende schepen Leuk en weinig last van water Op zoek naar een nieuwe tandarts? Puzzel mee voor mooie prijzen! Piet weet welk weer het wordt USB Flash Heroes Serviceberichten Droog het jaar uit? Lezersakties "Het zeewater was net iets boven het vriespunt" 140x200 cm www.woneninbestevaer.nl Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 29 december 2010 De Faam pagina 4 www.de-faam.nl www.de-faam.nl www.de-faam.nl Duikteam Zeeland houdt op 1 januari weer een Nieuwjaars Snorkeltocht vanaf het Vlis- singse Badstrand. Zwem vereniging Luctor et Emergo begint 2011 eveneens fris met de Nieuwjaarsduik. Als de kou van de laatste weken aanhoudt, kan de duik wel een zeer fris begin van 2011 worden. Tara De Vriend Vlissingen Deelnemers aan de snorkeltocht kunnen zich vanaf 12.15 uur inschrijven in de kleedaccom modatie onder de Boulevard Evertsen. Daar staat koffie klaar om nog een beetje op te warmen. Het startschot is om 14.00 uur. Daarna zwemmen de sportie- velingen een parcours van on geveer achthonderd meter in de Westerschelde. Terug uit het wa ter is er warme Glühwein. Een duik- of surfpak en een snorkel is aan te bevelen. De snorkelaars die verkleed komen maken kans op mooie prijzen. En voor elke deelnemer is er een leuk aanden ken. Na de snorkeltocht is rond 15.00 uur de prijsuitreiking en volgt de traditionele Nieuwjaars borrel in Hotel Arion. Meedoen aan de tocht kost 5 euro. www.duikteamzeeland.nl. Nieuwjaarsduik Luctor et Emergo geeft om klokslag 13.30 uur weer het startschot voor de Vlissingse Nieuwjaarsduik vanaf het Bad strand ter hoogte van Restaurant Stefanos. Duik in Domburg Domburg is, net als vorig jaar, 1 januari ook weer een Unox Nieuwjaarsduikspot. Vorig jaar trotseerden 86 bikkels het water dat net iets boven het vriespunt was. De gure noordoostenwind deed toen de warmte van de zon teniet. De vierde editie van de Rocky Point Nieuwjaarsduik in Domburg start weer op het strand Noorduine.Inschrijven kan vanaf 13.00. uur in strand tent Noorduine. De duik zelf is een uur later. Unox heeft dit jaar eenentachtig Serieuze Duiklocaties. Naast Domburg doen in Zeeland ook Kortgene, Westenschouwen en Dreischor mee. Dit betekent dat de eerste 250 deelnemers een muts en een kop warme snert krijgen, na hun duik. De leukst verklede duiker krijgt een prijs. Iedereen-kan aan de duik mee doen. Het kost 2 euro. De op brengst gaat naar de Domburgse Redd i ngsbr igade Vorig jaar was het erg koud, tijdens de duik in Vlissingen. FOTO: IZAAK VERKESTE Duik Westkapelle Fletcher Hotel-Restaurant Zui derduin in Westkapelle orga niseerde vorig jaar de ijskoude duik in de Noordzee. Zij waren toen één van de Unox duikloca ties, net als Domburg. Een woordvoerder van het hotel laat weten dat zij dit jaar geen duik organiseren. Traditionele Nieuwjaarsduik De traditie van het Nieuw jaarsduiken is al heel oud. Maar pas sinds de jaren zes tig werd het nieuwjaarsdui ken echt serieus. Op 1 janu ari 1960 organiseerde Ok van Batenburg in Zandvoort de eerste echte Nieuwjaarsduik van Nederland. Het nieuw jaarsduiken is door de jaren heen uitgegroeid tot een ware Hollandse traditie. Dit dekbed is gevuld met 90% hoogwaardige witte ganzendons met hoge vulkracht en 10% ganzenveertjes. Tijk: 100% perkal katoen 140x220 cm ,2993ff 189.00 200x200 cm .40930" 259.00 200x220 cm .44930" 289.00 240x200 cm .48930" 299.00 240x220 cm 33930" 339.00 Ook verkrijgbaar in enkele uitvoering. zomerdeei carré gestikt. Winterdeel carré gestikt met tussenschotjes. Vierseizoenen uitvoering I: ÉL Goes Lange Vorststxaat 60 Tel (0113)23 37 96 Middelburg Gravenstraat 3 Tel. (0118) 63 38 30 nF VI I IT I INNFN Middelburg LangeViele 11-13 Ut VLIJ I LI IN IM tl IN Tel.-(011 8) 67 44 OO Wel eens een ballet op zee gezien? Ik wist niet wat ik zag op die namiddag met winterse luch ten: twee zwarte schepen, sleepboten die pi rouettes draaien rond een cirkelende gele loodsboot! En dat met de muziek van hun toe ters een prachtig gezicht. Twee 'gewone' sche pen varen er als een 'corps de ballet' langs en maken het decor compleet. Als de twee zwarte schepen samen wegvaren - ook al zo'n mooi ge zicht - doet de gele boot nog een solo pirouette en vaart daarna de haven in. Dit hele ritueel is het afscheid van een loods van zijn werkzame leven, zijn laatste vaartocht. Want hij zit in die gele boot, hij krijgt als het ware een escorte op dit laatste stukje zee, vanaf het schip dat hij net als laatste heeft beloodst tot hij weer in de haven is. Dansen op de zee. Op de boulevard staan familie en vrienden het gade te slaan en genieten van het schouwspel. En waar zie je dit vraag ik me gelijk af en waar kun je het zien? Dat je zo dichtbij kunt staan en dit aan je voeten ge beurt. En wie weet dit? Niet dat het elke dag ge beurt, dat kan natuurlijk niet; maar weten we dat dit bestaat als een van de geheimen van deze stad, van het geheime verbond met de zee. Het doet denken aan Venetië, aan het feest van het huwelijk van die stad met de zee, dat elk jaar gevierd wordt, nog steeds - met de zee ais bruid. Dat mag raar lijken, maar voor steden die VAN de zee zijn en OP die zee staan ge bouwd is dat een deel van hun bestaan. Dié zee is daar een deel van de openbare ruimte als ware het een groot plein waar van alles gebeurt wat de identiteit van die stad uitmaakt. Kijk maar eens hoe dat bij Rescue gaat! De boulevard en de glooiing zijn als een enorme tribune en de zee is.het toneel waar het gebeurt. Die baai van Vlissingen is als een immens theater. Daar kunnen we dus nog meer meewat nergens kan.... De zee als feestdecor. Blpf zingt niet voor niets "dansen aan zee!" Alles beweegt hier. Zomer en winter. Dat dansen op de zee met winterse luch ten maakt je blij. Een sprookje. Net als die sneeuw op strand, glooiing, dijk en duin nu een surrealistisch decor geven. Lijkt als sneeuw op de zee. Een berglandschap? De dingen zijn niet altijd wat ze lijken te zijn. En toch.. Schepen kunnen niet dansen. Maar onze verbeelding gaat ermee aan de haal. In deze tijd van alles wit en Eindejaarsfeesten vol vreugde, met de Kerstge dachte die ons mild maakt, zien we alles op zijn mooist. De stad en ons leven. Optimisme! Even vasthouden die betovering voor het nieuwe jaar... Wantje kunt ook zeggen, wat doen die schepen raar die daar rondjes draaien op zee, óf je zegt, wat mooi die rondedans! Het is een kwestie van perceptie, hoe je de wereld ziet, hoe jouw bui is op dat moment en watje wéét. Je kunt dus beginnen bij een mooie verbazing als je iets geks ziet of niet begrijpt - kijk naar die witte bergen nu aan zee - en dan te weten komen hoe het echt zit, en dan ervan genieten. Deze stad heeft zoveel geheimen in zich, dat wil zeggen veel kansen tot verwondering. Daarom dat de kunsten hier zoveel inspiratie vinden, lichtjes in etalages, met filmof taal; dat de stad ons inspireert in zijn zo mooie ruwe vorm. Laat je meevoeren in deze dagen, ga een beetje dro men, ga je verwonderen, sta open voor veran dering, want dat nieuwe jaar gaat dat ons brengen: wat je niet had durven denken, gaat echt gebeuren. We gaan naar bijzondere ge beurtenissen: De eerste paal wordt geslagen in het Scheldekwartier, na zoveel tientallen jaren gaat er aan het Dok weer gewoond worden! Het wordt teruggegeven aan de stad. Een nieuw waterfront voor nog meer verbeeldingskracht van deze stad. Een historisch moment gaan we meemaken, met een feest als beloning voor zo veel onzichtbaar werk zoveel jaar van zoveel mensen. Ik doe een gok: 27 januari 2011 gaat het gebeuren! Mariet Schoenmakers - www.de-faam.nl

de Faam | 2010 | | pagina 4