Droogkloot of geinjurk? Baanspektakel Vind alle colums van Henk Spaan terug Nieuws uit binnen- en buitenland Dakar begint bij ons nu al Henk Spaan Extra feestelijk Drie series samen in één dvd-box Moeder snuift coke Verder lezen Bij de tijd Zand en prijzen Handboek om zelf nou ook eens leuk uit de hoek te komen Column Lezersactie Shirts voor aidskinderen Win gratis finalekaarten voor de Rotterdamse Six Win een weekend- of midweek Landal GreenParks Annie M. G. Schmidt Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 22 december 2010 De Faam pagina 38 www.de-faam.nl www.de-faam.nl www.de-faam.nl Lachen. Je moet wel een enorme zuurpruim zijn om nooit te lachen. Maar waarom lachen we? En hoe laten we een ander lachen. In Humor? Doe het zelf! geeft Rob Urgert een groot aantal antwoorden op die laatste vraag. Dick Snijders Vroeger kwam ik vaker in aanraking met drugs dan nu. Schichtig langs de huizen lopendwippend van portiek naar portiek was ik, met een lucifersdoosje marihuana op zak, bang voor de politie. Softdrugs waren streng verboden in de jaren zestig. Een paar jaar later was het pep. Een vriend van me had een oom met een apotheek. Daar haalde hij zuivere am fetamine vandaan. Veel mensen gebruikten aan het begin van de jaren zeventig LSD. Sommigen zag je knettergek worden. Ik ben er nooit aan begonnen. 'Aan het eind van dat decennium kwam er cocaïne in omloop. De depressie na afloop van de roes was zo ellendig, dat ik het bij een paar keer heb gelaten. Aan coke heb ik mensen kapot zien gaan. Soms pas na een jaar of dertig van 'recreatief ge bruik' maar kapot gingen ze. Zaterdag las ik een interview met de vrouw van de hoofdredac teur van de Volkskrant. Op een vraag naar haar drugsgebruik zei ze: "Af en toe een lijntje coke, daar laat ik het nu bij.Ik stond paf. De vrouw heeft drie kinderen. "De helft van de mensen die ik ken, snuift wel eens een lijntje. O ja? De hoofdredacteur zelf ook? "Het maakt je energieker, leuker in gezelschap en scherpzin niger in de conversatie. Als je kinderen moet opvoeden, heb je dat af en toe nodig." Het probleem van die snuivers is dat ze denken leuker en scherpzinniger te worden, terwijl wij allemaal denken: weg wezenjongens, moetje die ogen op steeltjes zien, daar zit weer minstens een gram in. Wat er aan geblaat uit komt wil je echt niet horen. Een cokesnuiver staat bijna altijd alleen, of met an dere cokesnuivers. En maar geestig en scherpzinnig uit de hoek komen met zijn allen. Een cokesnuiver wordt hard, humorloos en egocentrisch. Een cokesnuivende moeder slaat sneller. Wanneer het een grap is van Sylvia Witteman dat haar snui ven 'fijn is voor de kinderen', is het typisch de grap van een gebruiker. Cokesnuivende moeders: lekkere cover voor hét magazine van de Volkskrant. Of:'wat strooit Sylvia op de oliebollen met Oudjaar? Het was ergens tussen 2002 en 2004 dat Rob Urgert bij de re dactie van Dit Was Het Nieuws samenwerkte met Bastiaan Ge- leijnse van Fokke en Sukke. Daar bleken beide heren vaak op één Jdjn te zitten wat hun 'gevoel voor humor' betreft. Meer dan logisch dat het niet bij die kortstondige samenwerking bleef. Uit dat contact kwam een samenwerking voort waar men sen nog steeds gevraagd en on gevraagd mee geconfronteerd worden. Met hun voorstelling Spoedcursus Humor weten de he ren menig dodelijk saai congres of seminar nog enigszins tot een welbestede dag te maken. In Humor? Doe het zelf! gaat Urgert een stapje verder dan bij de voorstelling. Leedvermaak, overdrijving, understatement. Het zijn maar een paar van de besproken manieren waarmee iemand aan het lachen gemaakt kan worden. In zijn boek legt hij uit hoe het werkt. Dat lijkt niet op voorhand een goed idee. Want moet je hu mor wel uitleggen? En verder: is dat niet vreselijk saai? Om met dat laatste te beginnen: dat is het niet. Al was het alleen maar door de luchtige manier waarop het geschreven is. "En sowieso staat het boek vol goede grap- Geleijnse (links) en Urgert moesten bij het maken van het boek zelf ook veel lachen. pen," vindt Urgert. "Veel klas sieke grappen en de beste grap pen uit Dit Was Het Nieuws." En niet in de laatste plaats doelt Urgert daarbij op de veertig car- toons van Fokke en Sukke die hij voor het boek selecteerde. Want hoe zit het nou met de sa menwerking met Bastiaan Ge- leijnse? "Het is niet voor niets dat* mijn naam er zo klein op staat," vertelt Geleijnse. "Rob is de schrijver en ik ben meer een soort vervelende redacteur die als klankbord fungeert." Wat niet onbelangrijk is: "Zonder Bastiaan was het boek er nooit gekomen," benadrukt Urgert. Maar voor wie is het boek be doeld? "Het publiek dat ik voor ogen had is toch wel iets anders dan het publiek van de voorstel ling. De voorstelling moet voor iedereen werken die toevallig in de zaal zit. Voor het boek moet je wel een beetje geïnteresseerd zijn. Laten we zeggen dat ieder een die wel eens naar cabaret geweest is, het boek zou kunnen lezen." Maar lezen is nog niet hetzelfde als er iets van opsteken. "Je krijgt van het boek geen beter gevoel voor humor," waarschuwt Ur gert. "Maar het geeft je wel handvatten om het beste eruit te halen. In het boek staan iets van twintig verschillende manieren om grappig te zijn. En het werkt echt. Ik test het op mijn kinde ren. De tweeling van negen pro beert het met succes uit, dus dat moet de lezer ook lukken." Wie zijn publiek het beste met zijn humor wil vangen, leest wat Urgert en Geleijnse betreft bij voorkeur eerst het boek. Maar is er nou geen gouden tip? Urgert: "Als je grappig wilt zijn moet je om te beginnen op zoek naar een slachtoffer. En verder is het net als bij goochelen: sommige trucs zijn te doorzichtig." Rob Urgert en Bastiaan Geleijn se, Humor? Doe het zelf!, Prome theus, 15,-. www.roburgert.nl FOTO PETER ELENBAAS De Rotterdamse Six, die van 6 tot en met 11 janu ari wordt verreden, wordt niet alleen spannend, maar ook extra feestelijk. Ahoy Rotterdam bestaat namelijk in januari 2011 precies veertig jaar en ook is het Sportpaleis compleet vernieuwd. Als bezoeker aan de Rabobank Zesdaagse van Rotterdam kunt u als eerste meegenieten van de nieuwe Sporttempel! Een aantal renners aan de Rotterdamse Six is al be kend, zoals het koppel Danny Stam/Léon van Bon. Danny Stam greep vorig jaar nog met Iljo Keisse de eindzege in Rotterdam. Deze Iljo Keisse zal ook van de partij zijn, net zoals de Zwitser Franco Marvulli, die met onze eigèn nationale kampioen op de weg, Niki Terpstra een koppel zal vor men. Het duo Peter Schep/Theo In samenwerking met het Nationaal Voetbalmuseum in Middelburg heeft dé Week krant een viertal gesigneerde voetbalshirts beschikbaar gesteld voor Serious Request. Het gaat om gewaarmerkte shirts van Kaka, Robin van Persie, Arjen Robben en Edwin van der Sar. Met de opbrengst wil het Rode Kruis dit jaar een deel van de 15 miljoen aids-weeskinderen een betere toekomst geven. Sinds 2004 brengt 3FM jaar lijks een stille ramp onder de aandacht met het Glazen Huis en een grote inzame lingsactie. In het beginjaar werd een kleine miljoen euro voor de vluchtelingen in Darfur ingezameld. Vo rig jaar bracht de inzameling voor de bestrijding van ma laria al meer dan 7 miljoen euro op. Het Glazen Huis staat nog tot en met 24 december in het centrum van Eindhoven. De voetbalshirts worden bij opbod verkocht. Bieden kan via de veiling op 3fm.nl *Bos komt ook naar Rotterdam en zal zeker een gooi doen naar een podiumplaats. Naast sportief vermaak staat het zesdaagse evenement ook dit jaar weer bol van het enter tainment. Met optredens van onder anderen Frans Bauer, Jan Smit en Frans Duijts is spektakel verzekerd! Kortom, zorg dat u erbij bent! Kijk op www.zesdaagserot- terdam.nl voor info over pro gramma, toegangsprijzen en deelnemers. Wie kans wil maken op twee van de 200 gratis kaarten voor de fi naleavond op dinsdag 11 janu ari gaat naar www.deweekkrant. nl/actie. Daar moet uiterlijk 31 december de vraag beantwoord worden welke prof-renner tij dens de Rabobank Zesdaagse in 2010 afscheid nam. Léon van Bon en Danny Stam tijdens de Zesdaagse van 2010. FOTO: COR VOS ga snel naar www.deweekkrant.nl/actie www.de-faam.nl

de Faam | 2010 | | pagina 38