BLAUW GERUITE KIEL DE MEESTGESTELDE VRAGEN OVER HET SCHELDEKWARTIER VLISSINGEN KALENDER WINTERFESTIVAL VLISSINGEN GEMEENTE NIEUWS EN INFORMATIEPAGINA VOOR DE INWONERS VAN DE GEMEENTE VLISSINGEN WOENSDAG 15 DECEMBER 2010 Redactie: afdeling Communicatie postbus 3000, 4380 GV Vlissingen telefoon: (0118) 487000 communicatie@vlissingen.nl www.vlissingen.nl Fotografie: Ruben Oreel, gemeente Vlissingen Donderdag 16 december 2010 20.15 uur ledereen Paranormaal Theater Arsenaaltheater Zaterdag 18 december 2010 22.00 uur Mark Foggo De Skatjes Muziek De Piek Zondag 19 december 2010 13.00 uur Koopzondag Centrum Vlissingen www.vlissingen.nl/uit Naar aanleiding van lezersre acties op informatie over het Scheldekwartier, geven wet houders Polderman en Suur- mond deze week antwoord op de meestgestelde vragen. Aanvankelijk hadden we het over de 'tien' meestgestelde vragen, maar door reacties te bundelen, kwamen we uit op de onderstaande acht onder werpen die u graag nog eens uitgelegd wilde hebben door de bestuurders. 1. Waarom een 'herijking' van het Masterplan Scheldekwartier en waarom dan nu pas? Herijking van het Masterplan Schel dekwartier is nodig, omdat door de nog steeds voortdurende economi sche crisis, de ontwikkeling en realisa tie van het project behoorlijk is vertraagd. De afgelopen 1,5 jaar had er al gebouwd moeten worden, maar door de crisis in de bouw is dit niet gebeurd. Hierdoor zijn extra kosten ontstaan en geen opbrengsten gege nereerd. Sinds 2008 is wel een risico-reserve opgebouwd om in te kunnen spelen op mogelijke tegenvallers. In de loop van 2010 is het echter duidelijk geworden dat de sinds 2008 opge bouwde risico-reserve niet meer vol doende is om de gevolgen van de crisis op te vangen. Vandaar dat er nu een zogeheten 'herijking' moet plaatsvinden, waar bij we kritisch kijken naar de (op korte termijn) te realiseren opbreng sten en te verwachten resultaten. Het houdt in, dat plannen die nu al gerea liseerd kunnen worden, ook zo spoe dig mogelijk uitgevoerd worden om sneller inkomsten te realiseren. Tege lijkertijd wordt gekeken welke uitga ven er nog zo lang mogelijk uitgesteld kunnen worden. Eigenlijk betekent een 'herijking' dat alle zaken die in het plan geregeld waren, zoals het aantal woningen in de verschillende categoriën, de (com- merciële-)voorzieningen, en de inves teringen die in het openbaar gebied moeten worden gedaan, opnieuw worden bezien en in een realistische planning worden gezet. 2. Het terrein ligt al zo lang braak.... Wanneer wordt er werkelijk gebouwd op het Scheideterrein en wanneer is het bewoond? De gemeente heeft de afgelopen jaren niet stilgezeten. Er is flink geïnves teerd in de openbare ruimte van het gebied (grondsanering, aanleg kade muren, Dok van Perry, opknappen diverse oude gebouwen zoals de Zware Plaatwerkerij en de Timmerfa briek). Alleen de woningbouw liet op zich wachten. Onlangs heeft de gemeente met pro- jectontwikkelaar AM echter een con tract ondertekend, waarin AM afspreekt hoe dan ook te beginnen met de bouw van de woningen van plan Bestevaer. In het oude contract stond, dat zij pas zouden beginnen met bouwen als in de voorverkoop 70% van de woningen verkocht was. De bouwvergunningen zijn inmid dels afgegeven. Daardoor kan begin 2011 met de bouw worden gestart. De oplevering van de eerste wonin gen zal dan in de eerste helft van 2012 plaatsvinden. 3. Gaat de gemeente failliet aan het Scheldekwartier? Nee. Dat de realisatie van het Schel dekwartier geen gemakkelijke opgave is, is zeker. We kiezen er echter niet voor om. achterover te leunen en/of het project dan maar stil te leggen of dige grondexploitatie sluitend te maken door middel van de. voorge stelde ingrepen. Afhankelijk van het succes hiervan en uitkomsten van overleggen met marktpartijen en het rijk, moet worden gekeken of er een verlies ontstaat en hoe groot dit even tuele verlies zou zijn en welke aanvul lende maatregelen dan nodig zijn. Daar kunnen we echter nu nog geen informatie over verstrekken. Ook in de toekomst moeten we u de specifieke bedragen op onderdelen van de grondexploitatie schuldig blij ven. Niet omdat we die dan niet weten, maar omdat de grondexploi tatie niet openbaar is. Er worden hierin namelijk aannames gedaan voor (toekomstige) kosten en op brengsten, die -indien deze bekend zouden zijn- de algemene onderhan delingspositie van de gemeente kun nen aantasten. Wel kunnen we na de herijking inzicht geven in een totaal bedrag. Uiteraard wordt de gemeen teraad twee keer per jaar in een vertrouwlijke bijeenkomst geïnfor meerd over de stand van zaken. 5. Komt Omroep Zeeland ooit nog in de Timmerfabriek? Dit is nog niet zeker. Zowel de omroep als het college spannen zich in om een vestiging in de Timmerfa briek mogelijk te maken. Dit blijkt uit het feit dat de omroep en de ge meente gezamenlijk een opdracht financieren aan een architectenbu reau. De opdracht is een voorlopig ontwerp te maken voor de inrichting van de Timmerfabriek. De afgesloten intentieovereenkomst wordt daarom verlengd tot eind 2011. 6. Worden Scheldekraan en Machinefabriek nu wel of niet gesloopt? Het college wil dit culturele erfgoed graag behouden, maar restauratie of hergebruik moet wel realistisch/ financieel haalbaar zijn. Het kost veel geld om de machinefabriek vei lig en toegankelijk te maken voor publiek. Om het gebouw geschikt te maken voor gebruik is ook nog een aanzienlijke investering nodig. Kan een commerciële partij dit bedrag terugverdienen? Officieel is besloten tot sloop van de machinefabriek. Dit De boekhouding waarin kosten en opbrengsten tegen elkaar worden afgewogen heet een grondexploita tie-begroting. Daarin wordt 20 jaar vooruitgekeken. De uiteindelijke kos ten en opbrengsten moeten aan het einde van deze periode in evenwicht zijn. Voorafgaand aan de bouwcrisis was de grondexploitatie sluitend. Door de aanhoudende bouwcrisis zijn nu echter ingrepen noodzakelijk. Daarom heeft het college aan de raad een 'herijking' voorgesteld. Dat komt erop neer dat inkomsten naar voren worden gehaald en er wordt gekeken welke uitgaven verminderd en/of uit gesteld kunnen worden. Een voor beeld is het idee om gebruik te maken van bestaande kades in plaats van nieuwe aan te leggen. En zo zijn er natuurlijk nog meer mogelijkheden. Daarnaast zijn er gesprekken met marktpartijen om te kijken of er op een minder dure manier gebouwd kan worden en op welke manier er tevens gebruik gemaakt kan worden van reeds bestaande voorzieningen. Het college kan echter niet garande ren dat, ondanks gesprekken met marktpartijen, rijk en provincie en de voorgestelde herijking, de grondex- ploitatie sluitend kan worden ge-, maakt. In dat geval zijn nieuwe maatregelen/ oplossingen nodig! Het Scheldekwartier en de bijbehorende financiering is zeker geen gemakke lijke opgave, zoveel is bekend. Maar het is geen onmogelijke taak. 4. Over welke bedragen gaat het nu eigenlijk? Wat is het totaal ingecalculeerde verlies op het Scheldekwartier? Zie vraag 3. Het streven is om de hui Voor de Scheldekraan is een rijksbij drage beschikbaar, maar deze is lang niet voldoende. Op dit moment zoekt de gemeente nog altijd naar financieringsmogelijkheden. Streven is om hier eind 2010 duidelijkheid over te hebben. Echter, de bouwwer ken staan er. Tot er een besluit is genomen of een initiatiefnemer is gevonden die het object overneemt, staan ze niemand in de weg."Een maal gesloopt kun je ze niet meer temghalen. Daarom neemt de gemeente de tijd. Voorlopig wordt prioriteit gegeven aan het opknap pen van de Timmerfabriek en de Zware Plaatwerkerij.- 7. Wanneer wordt het Dok in gebruik genomen? Medio 2011 is de restauratie van het Dok gereed. Het openbaar gebied rondom het Perrydok wordt dan aan sluitend in de tweede helft van 2011 aangelegd. Om het Dok echter goed te kunnen gebmiken, moet ook het omliggend gebied gereed zijn. Dat zal naar verwachting eind 2011 zijn. 8. Wanneer komt er eindelijk een jachthaven, op welke plek en voor welk soort boten? De ambitie van het college reikt ver der dan een jachthaven. Het streven is het laten ontwikkelen en realiseren van een zogeheten Marina Vlissin gen. De Marina omvat naast vaste lig plaatsen voor diverse soorten zeil- en motorjachten, ook ligplaatsen voor passanten, deeltijdwoningen én een verscheidenheid aan bij een Marina behorende bedrijvigheid en diensten. Gesprekken met geïnteresseerde par tijen over locaties en mogelijkheden zijn nog gaande. Ook is de gemeente in gesprek met de verenigingsjacht haven over een kleinschalige uitbrei ding. Gezien de ligging van Vlis singen is een spoedig te ontwikkelen Marina een mooie en kansrijke voor ziening voor de stad. www.scheldekwartier.nl te verkopen aan de hoogste bieder, zoals in Nederland op dit moment op verschillende plaatsen gebeurt. De gemeente heeft namelijk al veel uit gegeven aan het Scheldekwartier. Er is grond aangekocht, gesloopt, gesa neerd en geïnvesteerd in de openbare ruimte. Door vertraging in de bouw zijn inkomsten, die eerder waren ver wacht, bovendien uitgesteld. Het kost de gemeente ook nog rente. Belangrijk is daarom, dat er nu zo snel mogelijk inkomsten binnenkomen. stellen we echter nog altijd uit, omdat er voorlopig daar nog niet gebouwd wordt en er de hoop is, dat er wellicht nog kansrijke (particu liere) initiatieven worden gepresen teerd voor het gebouw. Groot Kerstcircus Zeeland Op het parkeerterrein aan de Scheldestraat, op de hoek met de Aagje Dekenstraat, zal het Groot Kerstcircus Zeeland haar tenten weer opslaan. Vanaf dinsdag 21 decem ber 2010 t/m zondag 2 janu ari 2011 kan het hooggeëerd publiek een fantastische show bekijken. Ijsbaan naast circus De ijsbaan komt dit jaar naast de circustent te staan. Vanaf woensdag 15 december 2010 t/m zondag 2 januari 2011 kunt u de schaatsen uit het vet halen en uw kunsten verto nen op het ijs. Natuurlijk is het ook mogelijk om schaatsen te huren. Gratis parkeren Vlissingen maakt zich klaar voor een sfeervolle aanloop naar de feestdagen. Daar hoort ook gratis parkeren bij. Vanaf zaterdag 18 december 2010 t/m zondag 2 januari 2011 kunt u overal in Vlissin gen gratis parkeren. Ook in de parkeergarages en in de zones voor vergunninghouders. www.vlisslngen.nl/ winterfestival Met verrassend uitgelichte panden en artistieke inge richte etalages presenteert het Winterfestival de stad vanuit een ander licht in de donkere dagen rondom Kerst en O&N. Een aangename route waar kunstenaars en ondernemers ruimtes trans formeren tot een route van kijken, vergelijken en bewon deren in een heerlijke afwisse ling van kerstinkopen, schaat sen, circus en wandelen in de stad. Zaterdag 18 decem ber en zondag 19 december 2010 (extra koopzondag) is er straattheater, muziek en spek takel in het centrum van Vlis singen.

de Faam | 2010 | | pagina 10