Peperdure Lambo sluit het gat tussen Golf en Passat r Techniek Zeeland (BTZ) en motor voertuigentechniek Audi Q5 gaat voor hybride Meer hoogte in Range Rover Evoque Viercilinder Mercedes CLS Toyota's Auris Seat- en Shakira Porsche in ansichtkaarten woensdag 1 december 2010 - pagina 37 Rob Strating Zeeland De nieuwe Jetta is in Amerika ontwikkeld en wordt in Mexico geproduceerd. Hij komt begin 2011 naar Europa en zal zijn première op het vas teland op de Salon van Genève vieren. Op de Amerikaanse markt zag VW zijn aandeel in het crisisjaar 2009 met 2,3% toenemen. Die plus was nagenoeg geheel te danken aan de ver kopen van de Jetta Amerikanen houden van sedans: vier portieren en een aparte, grote kofferruimte. De vorige Jetta werd-daarom in de V W fabriek in Mexico op sta pel gezet en verving bij ons de Bora. Om nu het gat te sluiten tussen de Golf en de vo rige week geïntroduceerde Passat, werd de nieuwe maar liefst Jetta 9 centimeter langer, waarvan 7 centimeter op het conto van de wielbasis komt. Het resultaat overtuigt onmiddellijk, want er is me een ruimte gecreëerd! Vier tot vijf personen vin den ruimschoots plaats en de kofferruimte heeft de afmeting van een bioscoopzaal: 50Ö liter! In de States wil hij de concurrentie aanbinden met de Toyota Corolla en wordt hij in de basisversie zelfs met trommel remmen op de achterwielen aangeboden. Die uitvoering zal hier niet te ver krijgen zijn, want de Europese jetta zal in grote lijnen zijn Golfbroertje qua onderstel en motoren op de voet volgen. Dat betekent dat ook de Jetta gebruik gaat maken van de nieuwe downsizing motoren van Volkswagen. Drie benzinemotoren zijn beschikbaar: de 1.2 TSI met 105 pkde 1.4 TSI met 122 en 160 pk en de 2.0 TSI met 200 pk. Op dieselgebied is er de 1.6 TDI met 105 pk/250 Nm en de 2.0 TDI met 140 pk/320 Nm. In de werkplaats werden de leerlingen bijgepraat over winter-en zomerbanden. Rob Strating Goes Zo'n duizend VMBO-scholieren uit Noord- en Midden Zeeland hebben vorige week kennis ge maakt met onder andere motorvoertuigentech niek dankzij de welwillende medewerking van een aantal automobielbedrijven. Tijdens deze vier dagen kregen de leerlingen een beeld van beroepen en functies in acht verschil lende technische richtingen: bouwkunde, hout- en meubileringstechniek, elektro- en infratechniek, installatietechniek, metaal, werktuigbouwkunde, schilderen en motorvoertuigtechniek. Namens deze laatste discipline mocht ik samen met Wim de Ruiter en Kees Kommer (gepensio neerd autotechnici) de rondleiding verrichten. OLOV (Volvodealer) Auto Poppe (Volkswa gen en Audi), Automobielbedrijf Van Oeveren (Mercedes-Benz), Thieu van Dorst (MAN), Autoschadeteam Baarends en het Goese Lyceum Locatie Bergweg waren bereid gevonden hun me dewerking te verlenen. Op maandagmorgen om negen uur verschenen de eerste bussen met belangstellende leerlingen. Bij Autoschadeteam Baarends mochten ze in het hol van de leeuw kijken en alleen al de-ge structureerde manier van werken liet op hen een enorme indruk achter. De schadeauto's worden in de expertiseruimte bekeken en daarna gewassen. Vervolgens worden er foto's, gemaakt en gaat de auto het herstelcircuit in. De demontage, de voor bewerking, het spuitwerk, de montage.de leer lingen keken hun ogen uit! Op het terrein stond een aantal totalloss auto's met ontplofte airbags. Logisch dat zulke schadeauto's impact hadden op de jongens en meisjes. De BTZ was dan ook erg ingenomen met de medewerking van misschien wel het modernste schadebedrijf van Nederland! Ondergetekende mocht de leerlingen ontvangen in de showroom bij OLOV. De verkoop en de re ceptie kwamen hier ter sprake. In de werkplaats werden de leerlingen bijgepraat over winter-en zomerbanden en de remmentestbank. Ze moch ten met een luchtsleutel wielbouten aandraaien en werden geconfronteerd met de alarminstallatie. Balanceren en onderhoud van remmen kwamen o.a. ter sprake. Tot slot waren daar de machtige MAN trucks bij Thieu van Dorst. We kunnen terugkijken op uitermate leerzame dagen! De Europese Jetta zal in grote lijnen zijn Golfbroertje volgen qua onderstel en motoren. Tegenwoordig zijn autofabrikanten zeer bereidwillig om conceptmodellen in productie te nemen. Lamborghini heeft die plannen met de in Parijs getoonde Sesto Elemento. Maar let op, men denkt aan zeven tot tien stuks die voor een slordige 2,5 miljoen euro aan de man dan wel de vrouw zal worden gebracht. Al vijf mensen willen met de 999 kg we gende VI0 in 2,5 seconden naar de 100 km/u en hebben er uiteraard het geld voor. Rijkswaterstaat heeft dertig Toyota's Full Hybrid Au ris aangeschaft. Een wel overwogen keuze,, zegt een woordvoeder. "De Full Hy brid Toyota Auris.heeft een zeer lage uitstoot, is betaal baar, compleet en heeft ook nog eens een lage integrale kilometerprijs." Zangeres Shakira is opnieuw ambassadeur geworden van Seat. De uitstraling van de zangeres sluit naadloos aan bij onze kernwaarden, spor tief, jong en design, onder bouwt Seat de keuze voor de Colombiaanse zangeres. De 'The Sun Comes Out', de tournee van Shakira, wordt door Seat gesponsord en doet ook ons land aan. Op 1 december verzorgt Shakira een optreden in Ahoy, Rot terdam. Als onderdeel van de promotionele overeenkomst heeft Seat een 'Good Stuff - campagne ontwikkeld. Is het nog mogelijk origineel te zijn met een boek over Por sche? Jawel, Leon Zijlmans heeft een bijna 200 pagina's tellend .drukwerk gemaakt over het merk aan de hand van de reclamebriefkaarten die door Porsche zelf zijn uitgegeven. Voor 29,95 euro heeft de lezer zicht op meer dan 600 exemplaren in '60 jaar Porsche Historie, kleur rijk in kaart gebracht'. Wie in de hogere markt segmenten een nieuwe auto koopt, zal zich niet lang meer schamen voor een tot nu toe veel te klein be vonden viercilinder motor. Mercedes brengt met voort varendheid exclusieve types op de markt voorzien van de 2.1 liter viercilinder CDI die met twee turbo's tot een vermogen komt van 204 pk. En. dat levert een prima pres tatieniveau op, onder meer in de splinternieuwe CLS, die met deze krachtbron in 7,5 secon den naar de 100 km/u sprint en een top behaald van 242 km/u. De auto heeft een C02-uitstoot van slechts 134 g/km. De prijs: 72.900 euro. Er komt ook een Edition 125 voor slechts 989 euro extra. Met deze uitvoering viert Mercedes het 125-jarige bestaan van het merk. Eind volgend jaar lanceert Audi haar eerst full- hybrid model op basis van de Q5 ui teraard standaard met quattro vierwielaandrijving. De 2 liter TFSI turbomotor, goed voor 211 pk, is in lijn gekoppeld aan een elektromotor die 45 pk voortbrengt. Een lithium-ion accusysteem voedt deze tweede motor. Verder omvat de techni sche uitrusting de achttraps tip- tronic automaat en is voorzien in een start/stop systeem. Via een meervoudige plaatkoppe ling worden benzine- en elek tromotor aan elkaar gekoppeld, een automatisch proces waar de bestuurder niets van merkt. De totale gewichtsverhoging vanwege de hybridetechniek bedraagt 130 kg. Het vermogen van beide moto ren mag niet straffeloos worden opgeteld. Audi vertelt dat de maximale kracht 245 pk be draagt en het koppel kan aan groeien tot 480 Nm. Genoeg om in 7,1 seconden naar de 100 km/u te sprinten en een top te halen van 222 km/u. Volgens de bekende meetmethode haalt de Q5 Hybrid een verbruik van 7 liter/100 km en dat komt weer overeen met een C02-uitstoot van 160 g/km. Over een beperkte afstand kan de Q5 volledig elektrisch rijden met een maximale snelheid van 100 km/u. De actieradius is dan zeer beperkt, bij 60 km/u komt de Q5 Hybrid volledig elektrisch exact drie kilome ter ver. Uiteraard worden alle verrichtingen van het hybride systeem op het MMI-scherm weergegeven. De Range Rover Evoque staat komende zomer bij de dealer. Het kleinste mo del van het merk ooit komt als drie- en vijfdeurs op de markt voor een prijs vanaf zo'n 45.000 euro. Het of ficiële debuut van de vijf deurs op de LA Auto show wachtte Range Rover niet af om wat meer informatie vrij te geven. Van belang is dat de vijfdeurs een hoger dak heeft wat voor meer interieurruimte zorgt. Het scheelt afhankelijk van de zitplaatsen zo'n drie tot vier centimeter, dat lijkt weinig, maar is overtuigend meer. De vijfdeurs komt er met voor- of vierwielaandrijving. De 5-deurs Range Rover Evoque is hoger dan de 3-deurs.

de Faam | 2010 | | pagina 37