jé Zeeland verkeers veiligheid Ouderen krijgen beweegtuin In Goes eerste 'Frisse School' Zeeuwse fietsambassadeurs krijgen fietspin Provincie maakt mogelijk Vraag uw subsidie aan voor haalbaarheidsstudies duurzame energie en energiebesparing Provincie Zeeland Nieuw beleidsplan Vóór 15 januari 2011 Provinciewerk 1 O- Informatierubriek van de Provincie. Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl De Provincie Zeeland verleent subsidie om haalbaarheidsstudies mogelijk te maken voor projecten op het gebied van duurzame energie en energiebesparing. Deze subsidie bedraagt maximaal 50% van de totale kosten van de studie met een maximum van 40.000 euro. U kunt uw subsidieaanvraag vóór 15 januari 2011 indienen. Gedeputeerde Staten beoorde len de subsidieaanvragen op verschillende criteria. Kennisoverdracht van de uitkomsten na afloop en samenwerking met betrokken andere partijen zijn voorwaarden om in aanmerking te komen voor subsidie. Het aanvraagformulier en informatie over de criteria vindt u óp: loket.zeeland.nl/subsidies/duurzame_energie Het thema duurzame energie staat wereldwijd steeds hoger op de politieke agenda. Ook in onze provincie gebeurt er vanalles. Wist u bijvoorbeeld dat er in Goes een school wordt gebouwd die voorziet in zijn eigen energiebehoefte? De OdyZee School is een passiefschool en daarmee de eerste van Nederland. Een passiefschool is een gebouw met een minimaal energieverlies. Hierdoor is de gas- en electriciteitsrekening 75 procent lager dan bij een traditioneel schoolgebouw. Het Odyzee gebouw is niet alleen energieneutraal maar krijgt ook het predikaat 'Frisse School' vanwege de zeer goede luchtkwaliteit. Verder krijgt de school een 'prikkelarme' inrichting. Dit is belangrijk omdat de meeste leerlingen van OdyZee een vorm van autisme hebben. De Frisse School past prima in de duurzame energieaanpak die de Provincie Zeeland voorstaat. www.zeeland.nl/verkort/energie_klimaatbeleid Alle Zeeuwse verkeersveiligheidsorganisaties, en natuurlijk ook de Provincie, staan de komende jaren voor een grote opdracht. Zeeland heeft jaarlijks tussen de 250 en 300 ernstige verkeers slachtoffers. We kunnen niet accepteren dat er dagelijks men sen gewond raken in het verkeer, of nog erger, nooit meer thuiskomen, leder slachtoffer is er namelijk één te veel. De daling van het aantal verkeersslachtoffers in. Zeeland stagneert, dus is het de hoogste tijd voor vernieuwing en intensivering van de huidige aanpak. De Zeeuwse ambities voor de komende tien jaar zijn: 'Op weg naar nul vermijdbare, ernstige verkeers slachtoffers' en 'Zeeland is de meest verkeersveilige provincie in 2020'. Het 'Beleidsplan Verkeersveiligheid Zeeland 2010-2020' geeft u antwoord op de vraag hoe we dit kunnen bereiken. Aanvragen Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ) maakte het plan in opdracht van de Provincie Zeeland. U kunt een gratis uitgave aanvragen bij het informatiecentrum via telefoon 0118 - 63 14 00 of e-mail infocentrum@zeeland.nl. Het beleidsplan is ook te downloaden via loket.zeeland.nl/informatiecentrum/publicaties/rapporten/ beleidsplan_verkeersveiligheid_populair www.rovz.nl Ruim 120 Zeeuwse fietsenthousiastelingen kregen onlangs een fietspin opgespeld door gedeputeerde Marten Wiersma. 'Mede dank zij deze ambassadeurs is het Zeeuws Jaar van de Fiets een succes!' Na deze benoeming vroeg hij ook nog aandacht voor de fietsverlich tingscampagne "Samen aan". Het overvalteam deelt in de komende maanden op verschillende plaatsen in Zeeland kanslichtkaarten uit. Als bij u de fietsverlichting in orde is, maakt u met uw unieke code op deze kaart kans op een kledingbon. www.vakerveiligfietsen.nl Bewegen op de crosstrainer. Leren van ervaringen Uit onderzoek blijkt dat met name ouderen te weinig bewegen. Gedeputeerde George van Heukelom: 'Het bevorderen van de gezondheid en het voorkomen van ziekte is één van de belangrijkste speer punten van het sociaal beleid in de nabije toekomst. Voldoende bewegen en een goede voeding werken preventief op gezondheidsproblemen zoals dementie, depressie, overgewicht en eenzaamheid. Samen bewegen betekent ook elkaar ontmoeten en daarmee een (dreigend) sociaal isolement voorkomen. De Provincie wil daarom zoveel mogelijk ouderen stimuleren te bewegen. Het initiatief van de organisa- tie'Werkt voor Ouderen om het welzijn van ouderen te bevorderen door middel van een 'beweegtuin' juichen we dan ook toe. Bovendien is er nog geen beweegtuin voor ouderen in Zeeland. Andere partijen kunnen leren van de ervaringen die hiermee worden opgedaan. Ervaringen elders in het land met soort gelijke beweegmogelijkheden voor ouderen zijn positief.' Uit heel Vlissingen Het project slaat meerdere vliegen in een klap. Naast ouderen van de locatie Ter Reede is de voor ziening na realisatie nadrukkelijk ook bestemd en toegankelijk voor ouderen uit de wijk en ouderen uit heel Vlissingen. Directeur Jan de Graaf van Werkt voor Ouderen: 'De beweegtuin is onderdeel van de binnentuin. Al wandelend door deze tuin word je naar de beweegtuin geleid en kun je de wandeling onderbreken voor een paar oefeneningen. De instructeurs van Club VIEF, onze fitnessclub, zullen regel matig instructielessen verzorgen en gebruikers wegwijs maken in de beweegtuin.' Jeu de boules Jan de Graaf vertelt enthousiast verder: 'We hebben gekozen voor verschillende toestellen. Statische toestellen waarop de oudere gebruiker evenwichtsoefeningen kan doen, maar ook rek- en strekoefenin gen om de gewichten soepel te houden en de buikspieren te oefenen. Daarnaast komen er ook dynamische buitenfitnesstoestellen om de conditie te verbeteren. Net als een jeu de boulesbaan. De tuin wordt dit najaar aangelegd. We verwachten de beweegtuin volgend jaar april officieel te openen. Bewoners vragen nu al steeds: 'Wanneer is de tuin klaar en kan ik daar ook gebruik van maken?' Ze kunnen eigenlijk niet wachten tot de beweegtuin klaar is. En wij ook niet.' De organisatie 'Werkt voor Ouderen' in Vlissingen ontvangt ruim 20.000 euro subsidie van de Provincie voor het ontwikkelen van een beweegtuin voor ouderen. Het idee in uitvoering past prima bij het 'Gezond en Actief programma' uit de beleidsprogrammering Sociale Zorg. ^^rColofon Redactie: afdeling Communicatie en Statengriffie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland Fotografie: Peter Nicolai (fietsambassadeursl. Nijha beweegtuin www.nijha.nll. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk9 Gêïnterèsseerd in verschenen nota's of wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met de mensen van het informatie centrum. Via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 14 00. Of schrijf naar Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6, 4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 1 december 2010.

de Faam | 2010 | | pagina 46