r www.middelburg.nl Herdenking bevrijding Walcheren eens in de vijf jaar i Nacht van de Nacht 'Kras een tas' op de weekmarkt Start herinrichting Veerstraat porthos 'V 77 KORTINGSACTIE: STAMPOTJE VOOR 5 yy Altijd actueel: de-faam.nl woensdag 27 oktober De Faam pagina 9 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 De Stichting Steun Bevrijders Walcheren heeft in 2009 de laatste herdenking op de Sloedam georganiseerd. Provincie Zeeland is voornemens om eens in de vijfjaar een grote herdenking te hou den. Voor het eerst weer in 2014. Sinds 1986 werd jaarlijks op de Sloedam de bevrijding van Walcheren in 1944 herdacht. Dat gebeurde op een zaterdag eind oktober-begin november. De Stichting Steun Bevrijders Walcheren (SSBW) nam daarbij het initiatief. De herdenking was onderdeel van een reeks herdenkingen op Walcheren waarvoor veteranen uit Schotland, Canada, Noorwegen en België overkwamen. Van de geallieerde landen waren hierbij militaire en diplomatieke vertegenwoordigers aanwezig. De SSBW heeft vorig jaar - de laatste herdenking georganiseerd. Bevrijdingsmars Om de bevrijding van Walcheren en Zuid-Beveland (Slag om de Sloedam) toch te herdenken wordt door het Bevrijdingsmuseum in Nieuwdorp op zaterdag 30 oktober een bevrijdingsmars georganiseerd, de Mallard wandeltocht. De wandeltocht, waarvan de naam verwijst naar de nachte lijke oversteek van het Sloe door Britse troepen in november 1944, wordt voor de eerste keer gehouden. Daarbij wordt ook de herdenkings plaats op de Sloedam aangedaan. De vlaggen van Nederland, Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Canada op de Sloedam hangen halfstok uit eerbetoon aan de slachtoffers. Kijk voor meer informatie over de wandeltocht op www.bmzeeland.nl. Omroep Zeeland is vorige week begonnen met het zoeken naar kandidaten voor het nieuwe televisieprogramma 'Klusjerijk!'. Dit programma attendeert Zeeuwen op bewust omgaan met energie en de bestaande subsidiemogelijkheden. Zuinig zijn met energie is niet alleen goed voor de portemonnee, maar ook voor het klimaat. Voor Omroep Zeeland een goede reden om rond het thema duurzaamheid een televisieprogramma te ontwikkelen. Want energiebesparing is een belangrijk wapen in de strijd tegen klimaatver andering. In 'Klusje rijk!', dat vanaf april 2011 bij Omroep Zeeland te zien is, gaan vijf Zeeuwse huishoudens aan de slag om fors te besparen op hun energierekening. Een jury beoordeelt de deelnemers. De winnaar krijgt onder meer een extra subsidie van Meer en Minder het Zeeuwse Energieloket van 750,-. Voor dit nieuwe televisieprogramma welke tot stand komt door een financiële bijdrage van de provincie Zeeland en 7 deelnemende gemeenten (Borsele, Goes, Middelburg, Noord-Beveland, Reimers- waal, Veere en Vlissingen), zoekt Omroep Zeeland huishoudens die plannen hebben hun koopwoning energiezuiniger te maken. Aanmelden kan via de website www.omroepzeeland.nl/klusjerijk en de opnamen vinden plaats in de maanden november, december, januari en februari. Op 4 november organiseren de gezamenlijke marktkooplui de actie "Kras een tas". Het publiek krijgt bij een aankoop op de markt een gratis kraslot met kans op een vrolijke boodschap pentas met inhoud. In het kader van het '1001 Markten Festival' wordt de 'kras een taslo- terij' gehouden. Op 4 november worden er 500 tassen uitgedeeld. Het is de bedoeling de wekelijkse Middelburgse warenmarkt in feeststem ming te brengen, Daartoe zal een heuze 'Marktlakei' aanwezig zijn die met gezellige muziek de markt opluistert. De 'officiële' opening van het festival is rond 10.30 uur op de Markt door wethouder Frank Streng. Koop een product, ontvang een kraslot en kijk of u prijs heeft! Op zaterdag 30 oktober, bij het einde van de zomertijd, wordt voor de zesde keer de Nacht van de Nacht gehouden. De Nacht van de Nacht vraagt aandacht voor het behoud van de donkere nacht. In de hele provincie zijn activitei ten om mensen kennis te laten maken met de schoonheid en de functie van de duisternis, die onder druk staan door de toene mende verlichting. De Neder landse nacht wordt elk jaar drie tot zes procent lichter. Daardoor wordt het bekijken van de sterren hemel steeds zeldzamer, raken nachtdieren de klus kwijt en kun nen mensen slecht slapen. Nederland wordt steeds lichter en steeds meer mensen en dieren ondervinden daar hinder van. Uit onderzoek blijkt dat 48 procent van de mensen hinder ondervindt van kunstlicht. Daarnaast heeft de verlichting ook negatieve effecten op de dierenwereld. Meer dan 50 procent van de dieren leeft name lijk 's nachts. Om in de Nacht van de Nacht extra accent te leggen worden in Middelburg diverse acti viteiten georganiseerd: Donker tafelen in 8 Middel burgse restaurants van 17.00 - 22.30 uur Op de Markt: Vanaf 17.00, korte dansvoorstellingen: korte dansvoorstellingen op ter-, rassen aan de Markt, als verras sing en inluiding van de Nacht van de Nacht door Dance center Dazzle. 22.00 - 24.00 uur, sterrenkijken (bij helder weer): de Sterrenwacht Philippus Lands bergen zorgt er voor dat de deel nemers sterren kunnen kijken. Daarbij ook kleinschalige optre dens (straattheater, bandoneon speler) en nachtpannenkoeken, glühwein en chocolademelk. Rond het Molenwater: Vereniging Stadspark Molenwater organiseert: 19.00 - 21.00 uur, diverse activiteiten voor kinderen: schminken, wafels eten, spelle tjes, lampionoptocht in park; 21.00 - 22.30 uur: verhalen vertellers: op meerdere locaties in het park Molenwater verhalen voor jong en oud; 22.30 - 23.00 uur: afsluitings- muziek: als afsluiting van de activiteiten (achter)grondmuziek in het park Molenwater. Rond het Molenwater en de Markt wordt tijdens de activiteiten de straatverlichting tijdelijk gedoofd. Ook de gemeente Middelburg doet mee. De verlichting van de Lange Jan, Kloveniersdoelen en de Middelburgse molens zijn die avond gedoofd. De gemeente verzoekt de bedrij ven in Middelburg op deze avond reclame- en sierverlichting te doven. Kijk voor meer informatie op www.nachtvandenachtmiddelburg.nl en www.stadsparkmolenwater.nl Op 25 oktober zijn de werk zaamheden gestart voor de herinrichting Veerstraat in Nieuw- en St. Joosland. Verkeer vanuit Middelburg en Vlis singen met bestemming Nieuw en St. Joosland kan het dorp niet bereiken via de Weizichtweg. Ver keer wordt omgeleid naar de vol gende afslag (nr. 37) Arnemuiden richting Langeweg. De Roode Leeuw en de Zaagmo- lendijk/Veerdam blijven bereik baar via de Weizichtweg. Het werk duurt tot 25 december. Het dagelijks toezicht op het werk wordt verzorgd door ZEC (de heer W. Geldof telefoonnummer 0113 567100). Contactpersonen bij de gemeente zijn de heer P. Geldof (telefoonnummer 0118 675681) of de heer D. Heesbeen (telefoonnummer 0118 675316). Porthos is hét loket voor vragen over welzijn, zorg, opvoeden en opgroeien. In het loket werken Maatschappelijk Werk Walcheren, Stichting Welzijn Middelburg, MEE Zeeland, Indigo, Bureau Jeugdzorg, de GGD en de gemeente Middelburg samen. Hier wordt uitvoering gegeven aan de Wet Maatschappeljke Ondersteuning (Wmo) en Porthos vormt het Middelburgs Centrum voor Jeugd en Gezin (CJG). Facilitas: ook voor mensen met een beperking De gemeente Middelburg, heeft een nieuw systeem opgezet voor huishoudelijke hulp voor mensen met een lichte beperking. Heeft u een lichamelijke of psy chische beperking? En heeft u daardoor moeite uw huishouden te doen? Dan kunt u vanaf nu terecht bij zorgloket Porthos in de Sint Sebastiaanstraat in Middel burg. Een medewerker van Porthos bekijkt dan meteen samen met u wat de beperkingen zijn, wat u zelf nog kunt en waar u ondersteuning nodig heeft. Als u in. aanmerking komt voor licht huishoudelijke hulp, wordt berek end hoe hoog uw persoonsvol gend budget is. Afhankelijk van uw inkomen betaalt u zelf een gedeelte van de kosten. Het persoonsvolgend budget is maximaal 2250 euro per jaar. Voor die 2250 euro kan een jaar lang zo'n drie uur huishoudelijke hulp per week worden ingekocht bij Facilitas. Het budget via Facili tas is er alleen voor mensen met een lichte beperking. Indien u meer huishoudelijke hulp of an dere hulp nodig heeft, wordt u vol gens het oude systeem geholpen. Het nieuwe systeem is bedoeld voor nieuwe klanten. Mensen die nu al een indicatie hebben voor huishoudelijke hulp, kunnen deze hulp blijven krijgen volgens het oude systeem. Om een aanvraag in te dienen moet u in ieder geval uw identiteitsbewijs meenemen. Heeft u informatie over uw beperking? Bijvoorbeeld een brief van uw specialist of behande laar. Of heeft u reeds een Wmo- voorziening? Dan moet u deze informatie meenemen. Om de hoogte van het persoonsvolgend budget te berekenen is een beschikking van de huurtoeslag of WWB voldoende. Heeft u dit niet? Dan kunt u uw definitieve belastin gaanslag over 2008 meenemen. Wilt u meer weten over Facilitas? Neem dan contact op met Facilitas via 0118-675544. Wilt u weten of u in aanmerking komt voor een per soonsvolgend budget? Dan kunt u een bezoek brengen aan Porthos. GRAND CAFE WILLEM Oranjelaan 17 Middelburg Het ontmoetingspunt voor alle bewoners in de wijk. Viert u bij ons uw verjaardag dan krijgt u op die dag het eten gratis van ons! Ook voor de krant lezen of uw e-mail checken (consumptie niet verplicht) zijn wij er voor u. In de maand november hebben wij naast onze normale menu's ook een aanbieding:

de Faam | 2010 | | pagina 9