Eindeloos experimenteren NU BRIL MET PIOENROOS op vaste stek Kies nieuwe potplantjes ONTSPIEGELDE EN GEHARDE GLAZEN UITTIPS BREEDUIT: \s WWW.DE-FAAM.NL Keuze uit ruim 100 monturen. Meer informatie? www.pearle.nl Woensdag 8 september 2010 - Pagina 51 De meeste vaste planten moeten toch echt ééns in de 4 of 5 jaar opgerooid worden om een lang en gezond leven te kunnen leiden. Er bestaan enkele uitzonderingen. Die uit zonderingen zijn op zich al zo uitzonderlijk dat daar in dit verband aan voorbij gegaan wordt. Eén moet toch echt wel vermeld worden en dat is de pioenroos. Die houdt juist van een vaste stek. Als de eenjarigen in pottten op hun retour zijn, kun je ze vervangen door planten die ook in de winter fraai ogen. Een forse pot of bak is geschikt om een leuke compositie te maken met Leucothoe, Andromeda, Viburnum, Brachyglottis en Skimmia. Zorg voor een goede afwatering bijvoorbeeld door hydrokorrels op de bodem te leggen, Dringend toe aan vernieuwing van je pottenbestand? Kijk dan eens bij Elho. Voor de meesten van ons is tuinie ren eindeloos experimenteren. Val len en opstaan om ervaringen op te doen met de juiste plant op de juiste plaats. Wat zich bij iemand in Groningen voordoet als een fantasti sche plant op de kleigrond kan in ei gen tuin op het zand een regelrechte mislukking zijn geworden. Ondanks de met mondjesmaat bijgevoegde informatie op het etiket bij een vaste plant, kunnen nu net die omstandig heden in uw tuin er niet zijn die het gebruik van een soort haast onmo gelijk maken. Blijf zoeken naar pas sende soorten, kleuren en texturen. pruik kun je beter aan de composthoop toevertrou wen. Mogelijke dikke, houtige wortels die aan de gedeel de vaste plant zitten, kun nen nu ook worden verwij derd. De plant zal zolang de grond in de nazomer nog enige warmte heeft, nieuwe wortels aanmaken. Nadat de planten gedeeld zijn en de plek in de tuin is uitgezocht, wordt het te beplanten stuk goed diep los gespit, moet er nieuwe grond toegevoegd worden en vooral veel humusaarde worden gegeven. Bemesten met oude, verteerde stalmest of ge droogde koemest moet nog even worden uitge steld tot in het voorjaar. Bij een teveel aan makkelijk opneembare organische mest vormen de planten op het einde van het jaar te veel sappige scheuten. De kans op bevriezen en dus afsterven van de plant in de winter wordt er al leen maar groter door. Het grote voordeel van het ver planten van vaste planten in de nazomer is zonder meer dat de plant een goed wortelgestel zal vormen. Wat betekent dat de plant in het voorjaar alles kan richten op de vorming van loof en bloemknoppen. Verplanten in de nazomer geeft de plant een ruime voorsprong op vaste plan ten die in het voorjaar op hun plekje worden gezet. Ze bloeien in ieder geval daardoor beter! Om de plant weer te verjongen moet deze los gespit wor den. Hierna kan de plant worden gedeeld door die met een spade in stukken te verdelen of met de han den uiteen te scheuren. Ook kan het met een stevig mes gebeuren. Selecteer bij het delen van de plant alleen die delen die goede scheuten vertonen. Delen van de plant met weinig scheuten op de wortel-

de Faam | 2010 | | pagina 53