Deavers eigen productieplan Eerst geselen dan stenigen Copycat portable scanner Historische thrillers DVD Millennium 3 \Vn-\ 3-daagse minicruise Huil €49 p.p. BOEK NU! Lincoln Rhyme is het product van uitgebreide studie van auteurs DEWEEKKRANT.NL I WEBWINKEL ACTIE I QLiCK WIN Win de de finale van de beroemde trilogie vanStieg Larsson! ga snel naar voor het laatste nieuws kijk op deweekkrant.nl -►weGeNeR Binnenkort treedt Jeffery Deaver in de voetsporen van Ian Flemming met de nieuwe James Bond. En dat terwijl zijn eigen 'held' niets heeft van geheim agent 007. Toch is Lincoln Rhyme in zijn elektrische rolstoel op zijn manier minstens zo'n geweldenaar. Terugkijkend op zijn jeugd noemt Jeffery Deaver zichzelf een echte nerd. "Ik las liever dan dat ik speelde en werd veel geslagen op het schoolplein." Misschien een extra reden om zich onder te dompelen in de wereld van James Bond. "En toen ik een jaar of elf was ging ik het zelf schrijven. Ik dacht dat ik dat veel beter kon." Met korte carrières als journalist en jurist achter de rug, moest hij dat idee nuanceren. "Mijn eerste thriller gooide ik weg. Het manuscript van de tweede ging door de versnipperaar. Ik wilde het op geven, maar kreeg toen toch het duwtje in de goede richting." Vast plan Dat moment is zo'n 27 jaar ge leden en daarvan schrijft Deaver twintig jaar fulltime. "Volgens een duidelijk plan," verklapt hij. "Toen ik eenmaal serieus ging schrijven, ben ik succesvolle au teurs gaan bestuderen. Met die wetenschap heb ik mijn eigen productieplan opgesteld. Met succes. Mijn boeken zijn erg plotgericht en ik besteed veel tijd aan de structuur." Hij noemt het de Deaver For mula: "Het speelt zich af in een periode van drie tot vier da gen, er is informatie over een bijzonder onderwerp, er zijn duidelijke deadlines en er zijn minstens één of twee verras sende wendingen." Maar ook daarmee staat nog geen Lin coln Rhyme thriller op papier. "Ik wilde een echte mentale te genstander van de misdaad. Ie mand die niet eens een pistool kan gebruiken." Dat werd een briljante forensisch rechercheur die vrijwel geheel verlamd is. In Spanningsveld moeten Rhy me en zijn team het opnemen tegen een misdadiger die zich van de levensgevaarlijke ei genschappen van elektriciteit bedient. "Zoals steeds moest ik heel wat research doen. Ik hou ervan feiten te leren, maar hou wel steeds voor ogen dat het voor een roman bedoeld is. Daardoor komt hooguit tien procent van die kennis in het boek terecht. Less is more..." Meerdere series Toch heeft ook Rhyme zijn be perkingen. "Het is niet waar schijnlijk dat hij undercover gaat," lacht Deaver. "Dat is een van de redenen om minstens twee series te willen hebben. Ideeën die ik bij Rhyme niet kwijt kan, kunnen in de boeken rond Katheryn Dance. Hoewel ze net als Rhyme de misdaad bestrijdt, is zij in bijna alles zijn tegenovergesteld." Voor beide personages geldt dat Deaver er uiterst zorgvuldig mee omgaat. "Ze zijn van de le zer," vindt hij. "Lezers willen ze in een volgend boek terugzien. Zo lang dat zo is, kunnen ze daar op rekenen." Jeffery Deaver, Spanningsveld, Unieboek, 18,99. FOTO: PETER ELENBAAS Omdat Carla Bruni, de Franse zangeres die is ge trouwd met haar president Nicolas Sarkozy, zich heeft uitgesproken tegen de steniging van Sakineh Mo- hammadi Ashtiani, heeft de regering van Iran haar een hoer genoemd. Nu ben je als vrouw in Iran al snel een hoer. Ashtiani is ook een hoer. Na het over lijden van haar echtgenoot, schijnt ze het met een andere man te hebben gedaan. Dan ben je sowieso een hoer. Vrouwen zonder sluier zijn hoeren, vrouwen als Carla Bruni die hun mond opendoen zijn hoeren, vrouwen die werken zijn hoeren, eigenlijk zijn alle vrouwen hoeren die niet thuis in het kolen hokzwijgend voor zich uit zitten staren totdat ze mogen gaan koken. Voordat ze Sakineh gaan stenigen, krijgt ze 99 zweepslagen. Het Britse dagblad, de Times heeft namelijk een foto gepubli ceerd waaronder haar naam stond, maar het was de verkeerde foto. De vrouw op de foto waaronder ten onrechte de naam stond van de ter dood veroordeelde Sakineh Ashtiani, droeg geen sluier. Intussen heeft de Times zijn verontschuldigingen aangeboden voor de vergissing en nu maar hopen dat een van die Perzische Moefti's kan lezen. Is lezen eigenlijk toegestaan in Iran? Het lijkt me typisch zo'n vergrijp waarop een stuk of 44 stokslagen op je blote voetzolen staan. Rechter: "Waar was jij op dinsdag 31 augustus?" Verdachte: "In de Openbare Leeszaal van Shiraz, your honour." Rechter: "Heb je daar gelezen, ongelovige hond?" Verdachte: "Twee hoofdstukken maar, edelachtbare." Rechter: "In welk boek?" Verdachte: "Kara ben Nemsi en de Toren van Babel, edelacht bare." Rechter: "Van de christenhond Karl. May? Nee toch zeker?" Verdachte: "Ik vond hem stilistisch ook niet sterk, edelachtbare." Rechter: "Dat literaire oordeel laat ik meewegen als verzach tende omstandigheid. Twintig stokslagen op je voeten en je mag je sokken aanhouden." Verdachte: "Geitenwollen sokken, edelachtbare?" Rechter: "Vooruit dan maar." r Reageren op de column? Ga naarwww.deweekkrant.nl/spaan De Copycat is een musthave; een portable scanner (op batterijen) met opslag op Micro SD kaarten. Digitaliseer op hoge resolutie boeken, documenten en foto's. Adviesprijs 99,- Lezersprijs 74,50 Exclusief verzendkosten Lezersprijs€ 19,95 Exclusief verzendkosten Kijk voor meer informatie en kopen op www.deweekkrant.nl/webwinkel. Deadlines spelen een cruciale rol in de boeken van Jeffery Deaver. Vertrek in 2010 vanaf Rotterdam/Europoort op de volgende data: september: 13,16,20,21,23,26,27,28,29,30 oktober: 4,11,13,18,26 november: elke maandag en dinsdag Inclusief 2 overnachtingen aan boord o.b.v. volbezette Standaard Inside cabin en busvervoer naar Huil centrum v.v. Toeslag bus York: 11 p.p. Toeslag zeezicht: 28 per cabin Onbijt/diner: 30 per persoon (per enkele reis) Boek uiterlijk W -.-w T? 25september2010. ÖÖLI W\ -FCITICS Bel 020 - 201 33 33 (ma - za, 09.00 -17.30 o.v.v boekcode WEG. Beperkt beschikbaar voor nieuwe boekingen. Voorwaarden van toepassing reis nu extra voordelig naar Engeland. Stap aan boord van de 12 dekken hoge, 215 meter lange Cruiseferries van P&O Ferries voor een 3-daagse mi- nivakantie naai- Engeland. Be leef twee avonden en nachten aan boord van onze sfeervolle schepen en maak overdag kennis met de stoere stad Huil of de mooie plaats York. Huil biedt in een aangename sfeer veel plezier voor de hele familie. Met een leuke haven, vele gratis musea, traditionele pubs, twee grote overdekte winkelcentra en gezellige En gelse winkelstraten, is Huil een leuke stad voor een dagje uit voor jong en oud. Haar middeleeuwse uiterlijk en schilderachtige straatjes gecombineerd met moderne winkels, een imposante ka thedraal, leuke attracties en meer dan 30 musea maakt de stad York leuk voor iedereen. Maak een wandeling over de oude stadswallen om de stad te verkennen en rust tussen door uit bij een gezellige Af ternoon Tea. set met 3 tophoeken) Uniek pakket avontuurlijke en spannende boeken voor de liefhebbers van Dan Brown en Clive Cussler. Ruim 1.000 pagina's complot- ten en mysteries. Alleen als set te koop! Uitvoering paperback. Andy Mc Dermott, De jacht op Atlantis; Paul Christopher, De Rembrandt erfenis en David Gibbins, Apostel. M tiiiaisuBMi muis mumiia

de Faam | 2010 | | pagina 51