f Zaterdag 11 september Open Monumentendag Feestelijke opening dorpshuis Nieuw- en Sint Joosland Extra vergadering Commissie Maatschappelijke Zaken Gemeentelijke balies gesloten Onthulling informatiebordjes bolwerken Julianabad nog een paar dagen open Onkruidbestrijding op de openbare weg Kijk voor meer informatie op onze website: www.middelburg.nl Op vrijdag 3 en zaterdag 4 september wordt voor de tiende keer het Zomerfeest Nieuwland georganiseerd. Het Zomerfeest staat dit jaar onder andere in het teken van de (her)opening van het ver nieuwde dorpshuis van Nieuw- en Sint Joosland. Op zaterdag 4 september om 10.00 uur heropent burgemeester Schouwenaar het dorpshuis door de nieuwe naam te onthullen. Daarna kunt u onder het genot van een kopje koffie of thee en een Zeeuwse delicatesse het opgeknapte dorps huis bewonderen. Gemeente Middelburg heeft Europese subsidie ontvangen voor de herinrich ting van de Veerstraat en het dorpsplein in Nieuw- en Sint Joosland. In 2009 heeft de gemeente, in samenwerking met leden van het "Dorp van de Toekomst" en de bewoners van de Veerstraat een ontwerp van de Veerstraat en het dorpsplein gemaakt. De heropening is het resultaat van de geslaagde samenwerking tussen de gemeente Middelburg en enthousiaste bewoners van Nieuw- en Sint Joosland. Er zullen dit jaar in het kader van de valorisatie (op waardering) van Nieuw- en Sint Joosland nog vele werkzaamheden volgen: zoals de bestrating, verlichting en beplanting in de Veerstraat. Op donderdag 9 september is er een extra vergadering van de Commissie Maatschappelijke Zaken. Deze begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadskantoor. Op de agenda staat een presentatie van GGD Zeeland: 'Is de GGD van ons?' door directeur Ronald de Meij en manager bedrijfsvoering Pieter Katsman. Aan de hand van de stelling en de presentatie volgt een discussie. U bent van harte welkom om de vergadering vanaf de publieke tribune bij te wonen. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middeiburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Zaterdag 11 september is het weer Nationale Open Monumentendag. Ook Middelburg doet daar elk jaar aan mee. Een dertigtal monumenten worden die dag tussen 10.00 en 17.00 uur opengesteld voor het publiek. In de stad zijn er gratis stadswandelingen en in enkele monumenten worden er rondleidingen verzorgd. Landelijk is deze dag uitgegroeid tot het grootste eendaagse culturele evenement van Nederland. De Open Monumentendag is dit jaar gekoppeld aan het thema 'De smaak van de 19e eeuw'. Geopende monumenten Op Open Monumentendag zijn de meeste deelnemende gebouwen in Middelburg tussen 10.00 uur en 17.00 uur geopend. U wordt in elk gebouw op eigen wijze gastvrij ontvangen. Bij de meeste deelnemers wappert een vlag met daarop het logo van de Open Monumentendag. STADSWANDELINGEN/RONDLEIDINGEN 7 De bolwerken van Middelburg De bolwerken van Middelburg is een mooi voorbeeld van 'de smaak van de 19e eeuw'. Tussen 1841 en 1848 werden onder leiding van tuinarchitect K.G. Zocher de zestiende eeuwse stadswallen omgevormd tot stadspark in Engelse landschapsstijl. Daarin werden ook de molens 'de Hoop' en 'Seismolen' opgenomen. Tijdens de inundatie in 1944 is de beplanting verloren gegaan. De herinplant van duizenden bomen, waarmee in 1947 een aanvang werd gemaakt, moest zorgen voor een snel herstel van het oorspronkelijk groene beeld. In 2006 is de gemeente Middelburg gestart met een grootschalig onderhoudsplan. Het resultaat kunt u tijdens een rondleiding bewonderen onder des kundige leiding van 'groenman' Johan Antheunisse. De eerste rondleiding begint om 10.30 uur en de tweede rondleiding is om 14.00 uur. De start is vanuit de Seismolen, die al draaiend ook op Open Monumentendag te bezichtigen is. Voor-iedere deelnemer ligt er een gratis boekje klaar over de Middelburgse bolwerken. Graag reserveren voor de wandeling per e-mail: j.nijsen@middelburg.nl. Op de dag zelf is het ook nog (beperkt) mogelijk om deel te nemen. Een wandeling langs fraaie monumentenpanden Op Open Monumentendag worden er gratis rondleidingen door het centrum van Middelburg gegeven. De gids neemt u mee langs fraaie monumentenpanden en door smalle straatjes. Vanaf 10.00 uur vertrekken er ieder uur rondleidingen vanaf het stadhuis aan de Markt. De laatste om 16.00 uur. Historische huisnamen De Middelburgse binnenstad kenmerkt zich door een hoge huisnaamdichtheid. Het centrum omvat meer dan achthonderd authentieke huisnamen. Ed de Graaf verzorgt een stadswandeling langs de panden en geeft uitleg over het gebruik en de betekenis van de huisnamen en hij heeft tevens aandacht voor gevelstenen en -details, in relatie tot het huisnaamgebruik. De stadwandelingen beginnen om 10.00 uur, 11.30 uur, 14.00 uur en 15.30 uur. De wandeling start vanaf het Abdijplein bij de Balanspoort. Reservering gewenst via huisnamen.mburg@zeelandnet.nl. In verband met een personeelsbijeenkomst zijn de gemeentelijke balies op vrijdag 17 september om 12.00 uur dicht. Tevens zijn de Realisatiebedrij- ven aan de Waldammeweg na 12.00 uur niet bereikbaar. Vorig jaar is Middelburg begonnen met het aanbrengen van informatie bordjes aan de gevels van diverse monumentenpanden. Op de bordjes staat de beschrijving van de geschiedenis over het pand. Ook de bolwerken heeft nu haar eigen informatieborden. Op Open Monu mentendag onthult wethouder Hannie Kool-Blokland de nieuwe bordjes voor de bolwerken. De onthulling is om 10.00 uur bij de Seismolen aan het Seisbolwerk. Op de verwijzingsbordjes is te lezen welke gebouwen te zien zijn in de nabije omgeving. Het zwembad in Arnemuiden gaat zaterdag 4 september dicht. Dan is het zwem- seizoen weer voorbij. Op deze laatste dag reikt burgemeester Koos Schouwe naar de zwemdiploma's uit. Dit jaar werd het buitenbad iets minder bezocht als vorig jaar. Zo'n 9000 be zoekers passeerden dit jaar de hekken. Voor een aantal kinderen is 4 sep tember een bijzondere dag, want het is hun afzwemdag. Na het zwemmen reikt burgemeester Koos Schouwenaar om 12.00 uur de A-diploma's uit. Vol gend jaar gaat het zwembad op maandag 2 mei weer open. Ongewenst onkruidgroei op de stoep of op straat. Het is geen mooi zicht en kan gladheid opleveren. Over twee weken gaan de kleine spuitmachines weer de straat op om het onkruid te bestrijden. Door de droogte in de eerste helft van deze zomer en de regen van de laatste dagen schiet het onkruid de grond uit. Het be leid van de gemeente Middelburg is gebaseerd op het zorgvuldig toepassen van chemische onkruidbestrijding. Het onkruid wordt bestreden met Round-up. Het middel wordt toegepast met kleine spuitmachines die voorzien zijn van detectieappara tuur. Zodra de detector bladgroen waarneemt wordt een minimale hoeveelheid vloeistof gericht op het betreffende plantje. In de directe nabijheid van open water wordt niet gespoten, zoals bijvoorbeeld langs de Middelburgse kaaien, maar wordt een borstelmachine of heteluchtmachine ingezet. Op plaatsen die niet bereikbaar zijn voor de machine wordt met de hand gewerkt. Het middel Round-up Evolution wordt onder de strikte voorwaarden van het DOB principe toegepast. DOB staat voor Duur zaam Onkruid Beheer en richt zich op zorgvuldig gebruik bestrijdingsmiddelen die het milieu minimaal belasten. Dit middel is wettelijk toegelaten voor toepassing in het openbare gebied. Wat kunt u zelf doen? Daar waar geen onkruid staat wordt ook geen bestrijdingsmiddel aangebracht. U als burger kan zelf meehelpen met het on- kruidbeheer door regelmatig uw stoep te vegen en de rijbaan en parkeervakken zoveel mogelijk vrij te houden als de veeg- auto langs komt. Regelmatig vegen voorkomt de groei van onkruid. Op deze wijze werkt u samen met de gemeente aan een schone en veilige woonomgeving. Echter, wij vragen u dringend om niet zelf in te grijpen met chemische middelen. Servicetelefoon Heeft u nog vragen over de onkruidbestrijding, bel dan naar de servicetelefoon van het Realisatiebedrijf: 67 53 22. Van de Perrehuis De stijlkamers van het Van de Perrehuis aan het Hofplein 16 zijn bijzonder goed bewaard gebleven en zijn alleen op Open Monumentendag toegankelijk voor het publiek. De vertrekken van dit voormalig stadspaleis zijn uitsluitend via rondleidingen onder leiding van een gids te bezichtigen. Op ieder half en heel uur start de rondleiding in de hal bij de receptiebalie. De laat ste rondleiding start om 16.00 uur. Brochure Speciaal voor deze dag brengen de drie Walcherse gemeenten een kleurrijke brochure uit. Hierin staan de opengestelde monu menten op Walcheren kort be schreven en staan de voor die dag georganiseerde evenemen ten vermeld. De brochure kan gratis afgehaald worden bij de Touristshop aan de Markt en bij de VW-kantoren in Vlissingen en Veere. Gratis vervoer De Provincie Zeeland biedt ieder een de mogelijkheid de Zeeuwse monumenten te bezoeken. Het openbaar stads- en busstreekver- voer is tijdens de Monumenten dag gratis. Op Open Monumentendag is het 'Uusje van Eine' in Arnemuiden gratis te bezichtigen. Foto: Aart van Belzen

de Faam | 2010 | | pagina 9