www.nimbythesea.nl Door Ellen De Vriend VUSSINGEN - Het twaalfde Internationale Filmfestival Film by the Sea is van 10 tot en met 19 september in CineCity in Vlissingen. Dit jaar zijn er weer veel bijzondere films, premières, gasten, optredens en workshops. Film by the Sea opent vrij dag 10 september met de Nederlandse première van de film The American van Anton Corbijn. De film is ge baseerd op de bestseller A Very Private Gentleman van Martin Booth. De hoofdrol len worden vertolkt door George Clooney, Thekla Reuten, Violante Placido, Paolo Bonacelli en Johan Leysen. The American gaat over Jack, een specialisti sche wapenmaker en -ge bruiker, en een meester in zijn vak. Wanneer een klus in Zweden slechter afloopt dan verwacht, besluit hij naar zijn contact Pavel in Rome af te reizen. In af wachting van het wapen waarmee hij een nieuwe opdracht moet uitvoeren, duikt Jack onder in een klein Italiaans bergdorp. Daar sluit hij vriendschap met een priester en ont moet hij de verleidelijke Clara. Maar het blijkt niet gemakkelijk te zijn om uit het milieu te stappen waarin hij zich bevindt.... Anton Corbijn is bij de pre miere aanwezig. Zaterdagavond 11 septem ber is de Spijkerbroeken- première: een informele première zonder chique kleding maar met het on miskenbare rode loperge- voel. Dan is de film Tamara Drewe, van Stephen Frears, te zien. Hij is de maker van The Queen (2006) en Chéri (2009). Met haar lange benen, gecorrigeerde neus, werk als journaliste en talent om harten te breken is de sexy Tamara een vrouw van haar tijd. Haar terugkeer naar het vredige dorpje, waar haar moeder woonde, zorgt voor heel wat opschudding. En voor een opeenstapeling van absurde omstandighe den. Na afloop van de verto ning is een premièreparty met optreden van JP the Seeger Session Band. Op diezelfde avond gaat het Film- en Literatuur- programma van start. Dat is het belangrijkste pro grammaonderdeel, waar mee het festival zich onderscheidt van andere in Europa. Elke editie van het festival heeft een wisse lende jury bestaande uit de grote namen uit Neder landstalige film- en boek- verfilming, nationaal of internationaal. De jury van bestaat dit jaar uit Johanna ter Steege, Rosita Steen beek, Franca Treur, Marjan Berk, Mark de Cloe, Kees van Kooten en vaste jury voorzitter Rinus Ferdinan- dusse. De jury bepaalt wie de Film by the Sea Award krijgt en het geldbedrag van 5000 euro dat daaraan is verbonden. Tien recente boekverfilmingen dingen mee naar deze award. The Tree van Julie Bertuccelli, naar het boek van Judy Pascoe, opent zaterdag 11 september de competitie. De regisseuse is daarbij aanwezig. De film gaat over Dawn en Peter O'Neill, die samen met hun kinderen aan de rand van een klein boerendorp wonen. Naast hun huis staat een gigantische boom, waarvan de takken ver de lucht in reiken. Wanneer Peter een hart aanval krijgt en zich tegen de boom dood rijdt, zijn Dawn en haar kinderen in diepe rouw. Op een dag verklapt.de achtjarige Sj- mone aan haar moeder een geheim. Ze is ervan overtuigd dat haar vader naar haar fluistert door de bladeren van de boom en dat hij terugkomt om hen te beschermen. Films van Anton Corbijn, Thomas Vinterberg, Stephen Fre ars, James Ivory, Daniel Monzón, Zeki Demirkubuz, Debra Granik, Simone Hor- rocks, Séverine Cornamu- saz en Michael Winter- bottom completeren de competitie. Film by the Sea is meer dan alleen een film- en litera tuurfestival: het heeft naast de vele premières ook aan dacht voor de kwetsbare ci nema. Het festival vertoont 100 films uit alle delen van de wereld die speciaal wor den geïmporteerd voor een unieke vertoning tijdens het festival; er is een uitgebreid educatieprogramma, er zijn cursussen en in de dage lijkse talkshows ontmoeten publiek en gasten elkaar. Op zaterdagavond 18 sep tember is er een onvergete lijk slotfeest en 19 sep tember wordt het meren deel van de films herhaald en dit is dus dé kans om de populairste films van het festival nog even mee te pikken. Filmfestival Film by the Sea groeide van 10.000 bezoe kers in 1999 naar bijna 4-5.000 in 2009, waarmee Film by the Sea het grootste culturele evenement van Zeeland is. Film by the Sea staat bekend om zijn unieke programma, zijn onge dwongen sfeer en bijzon dere locatie aan zee. Meer informatie: www.filmbythesea.ni pov/eréd by Actrice Sylvia Claes siert de poster van Film by the Sea 2010 Foto: Kris Dewitte

de Faam | 2010 | | pagina 23