20% korting Stad van de waterkant dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Zomerrooster Palazzoli Huis Zonnebril op sterkte kwijtgeraakt Duin- en strandtochten ÉIS T/m zaterdag 2 oktober I op uw kunststof kozijnen GEVELTECHNIEK BV Kunststof kozijnen Zonwering Rolluiken Garagedeuren Verandadaken Binnenzonwering Gevelbekleding Horren www.jansegeveltechniek.nl AM jUU ^^WÊÊÊÊ www*woneninbestevaer.nl Woensdag 28 juli 2010 Gouden Schoen in VFX DOOR MARCEL VAN DER VOORT MIDDELBURG - Directeur Cees van Cuilemborg van European Sports Media heeft afgelopen vrijdag de Gouden Schoen voor een logeerpartij afgeleverd bij Voetbal Experience in Mid delburg. De Gouden Schoen gaat 20 september naar FC Barcelona topscoorder Lionel Messi, maar omdat de trofee in ons land is gemaakt mag die in de tussen tijd in Middelburg blijven en is daar te zien voor het publiek. Voorzichtig maakt Cuilemborg het kistje met de schoen open en haalt met witte handschoenen de felbegeerde Gouden Schoen eruit. "Die is van bladgoud en nogal kwetsbaar", verduidelijkt hij. Messi hoeft zijn prijs niet meer in te leveren. Hij krijgt die dankzij het scoren van drie enveertig doelpunten het afge lopen voetbalseizoen. Jaarlijks krijgt een Europese topscoorder de Gouden Schoen. "Naast de beker van 1988 is dit een top stuk voor Voetbal Experience. Ik ben zo trots als een pauw", bekent hoofd voetbalzaken Paul Martens van het Zeeuwse voetbaleldorado. "Zoiets maken* wij niet elke dag mee. Ik denk dat onze bezoekers er erg blij mee zijn", vertelt hij verder. "Het is haast niet voor te stellen dat de Gouden Schoen van Messi nu in Voetbal Experience staat", doet ook mededirecteur Sven van Rijswijk van Zeeland Attrac ties een duit in het zakje. OOST-SOUBURG- Het Palaz zoli Huis Walcheren, steun punt voor mensen die met kanker zijn geconfronteerd,, is in de zomer korte tijd ge sloten. De sluiting is van 1 tot en met 31 augustus. Tijdens deze periode blijft een per soonlijk gesprek mogelijk. Een afspraak daarvoor ma ken kan via 0118-413932 of via palazzoli@zeelandnet.nl Meer informatie is verkrijg baar via de centrale admini stratie van Stichting Palazzoli 0118-413932 en www.stichtingpalazzoli.nl Rob van Brenk was de afge lopen weken op vakantie op ons mooie Walcheren. He laas is hij toen zijn op sterkte geslepen zonnebril verloren. En zonder die zonnebril kan hij bijna niets meer. Als iemand Rob's zonnebril ge vonden heeft (in een zwart hoesje) kan hij of zij contact opnemen via rob@zonnet.nl VLISSINGEN - Wandelsport vereniging de Vrolijke Tip pelaars houdt op zaterdag 7 en zaterdag 21 augustus een duin en strandtocht. Er kan gewandeld worden over vijf, tien, vijftien, twintig en dertig kilometer. De start van de twintig en dertig kilome ter is van 9.00 tot 11.00 uur, overige afstanden van 9.00 tot 12.00 uur vanaf de Kano vijver inVlissingen. Meer informatie via 0118- 463845. Vlissingen, Handelsweg 17 0118 460025 Oostburg, Neringweg 9 0117 451404 Hier verlansje naar water in elke straat. Je mist het op zoveel plekken. Straten die niet kloppen en die je pas besrijpt als je ziet hoe het ooit was. Spui straat was Achterhaven, Bellamypark was Bellamy- kade en Koopmanshaven, Wilhelminastraat was Pottekaai en Nieuwe Haven, Spuikom was het Kom metje, Koninsswes was de Marinehaven die naar het Dok liep. En het Perrydokje bij de Stenen Beer natuurlijk, waar nu wel de contouren weer zicht baar zijn en je des te meer ernaar verlanst dat er weer water in komt. Langs het Dok kon je gewoon rijden en lopen, het was deel van de stad met Pe- perdijk en Houtkade. Dit was een stad vol activiteit aan de waterkant, deze stad had een waterfront overal. De tranen schieten in je ogen als je beseft hoe mooi dat moet zijn geweest. Plekken die je dan als kind verkende en nooit meer vergat, waar altijd wat gebeurde. Zoals de kinderen nu in het Dok kunnen springen om te zwemmen. Die havens waren je oriëntatiepunt, waardoor je de grillige stadsplattegrond begreep. De Zeilmarkt was een prachtige plek waar twee havens in een bocht sa menkwamen. Dan snap Je dat gevoel van leegte dat je nu daar overvalt. En nu heet het nog wel 'ha venstad', maar dan bedoelen we de bedrijvigheid aan de Buitenhavens en de Sloehaven. Hoe krijgen we dat gevoel van de haven in de stad nu weer terug? Van die plek waar schepen aanmeren, waar het een komen en gaan is, waar vreemdelingen deel van je stad worden; bootjes kijken van dicht bij, wat toch weer anders is als die enorme sche pen op zee. Want het is wel een stuk identiteit van deze stad dat in de mensen zit. Gelukkig is er de jachthaven aan de Nieuwendijk, wat nu De Ruyter- haven heet. De jachthaven de Schelde is alleen voor kenners te vinden. Aan de Koningsweg ter hoogte van de Timmerfabriek liggen nu heerlijk steeds vaker schepen, met een bedrijvige gezel ligheid waardoor de afstand tussen Keersluis en binnenstad kleiner lijkt. Er ligt nu zelfs een reuze Ark van Noach aangemeerd! Een plek om te ont houden, daar gebeurt steeds iets. En heerlijk daar de schepen bij Damen te zien liggen. Het was ge weldig om bij Onderstroom ineens op een terrasje beneden op de scheepshelling te kunnen zitten; uitkijkend over het Dok kon je het water bijna aan raken. Een nieuwe ervaring met het hergebruik van oude herinneringen is een unieke kans die deze stad heeft waar stad en water elkaar raken. Aan de Piet Heinkade lagen ineens grote zeilschepen. In het weekend zie je menigeen even over de Visse rijkade fietsen, naar de vissersboten kijken aan de Binnenhavens, ook zo'n geheime plek. Wie heeft de aanlegplek van het cruiseschip gevonden? Die havenplekken van nu liggen wat verborgen voor de stad, alsof we ze niet willen kennen? Zouden onze toeristen ze vinden? Zo'n tochtje is toeristisch en economisch potentieel! Het is nu bijna toeval als je er komt. De oude havens in de binnenstad kunnen we niet meer terug krijgen, wel kunnen we al die havenkanten rond de binnenstad ervaarbaar maken, zodat je er kunt komen, rondjes herstel len zoals langs het Dok, of van Palingstraat naar Ko ningsweg (gewoon stukje hek weg, en een trapje maken naar het parkeerterrein): ze zichtbaar en vindbaar maken. We verbinden oud met nieuw. We hebben behoefte aan vernieuwingje leeft als je nieuwe ervaringen opdoet. We leggen dat nieuwe over het oude, nieuwe economische dra gers ontstaan, we combineren ze, we gooien niks weg, de geschiedenis van de stad is na te vertel len, en er mogen best hele nieuwe ingrepen komen die zich tegen het oude aanvleien, nieuwe werkende waterkanten, waardoor we die stad an ders 'lezen', ineens is er een andere blik waardoor we haar schoonheid zien zoals we dat niet eerder deden. Elke ingreep is verbonden met de geschie denis van deze haven-stad, waar elke haven een prominente plek innarh, vol trots; in deze stad met een maritiem hart, mag dat opnieuw zichtbaar zijn van alle kanten. Mariet Schoenmakers ■Egg chsldoMie

de Faam | 2010 | | pagina 5