Eigenlijk was ik een kindsoldaat Arbeidsongeschikt door PTS Syndroom Win In het bad ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL F7FRSA0TIF I P&O EERRIES- Voor boekingen bel 020-2013333 .001 UIVIN I HEMK-SBAAM- AOTIF I Ql tOK Si WIN ARJEN KOOKT MAKKELIJK EN GEZOND Wat eten we vandaag? VIP première kaarten WP arrangement ga snel naarwww.deweekkrant.nl/actie De Faam Woensdag 28 juli 2010 - Pagina 57 veel te jong! De vredesmissie in Bosnië heeft diepe sporen achtergelaten bij Jurgen Smits. Hij was destijds 17 jaar en daarmee de jongste VN-soldaat van de missie. foto: ine bloemen door ine bloemen KORTGENE - Een houten speel goedtank. Als je er aan draait, komt er een mooi slaapliedje uit, Lullaby*. "Zo is het ons voorgesteld, de uitzending naar Bosnië januari 1993", stelt vete raan Jurgen Smits uit Kortgene. Vorige maand werd hij onder scheiden met het Draaginsigne Gewonden. Het insigne wordt toegekend aan militairen of veteranen die licha melijk of geestelijk letsel hebben opgelopen tijdens oorlogsom standigheden of vredesoperaties. Het insigne is in 1990 ingesteld en sindsdien zo'n 4300 keer uit gereikt. Veelal onder Indiëgan- gers. Jurgen was zeventien toen hij uitgezonden werd. Daarmee was hij de jongste soldaat bij de VN-vredesmissie in Zuid-Bosnië. 22 februari 1994 werd hij acht tien. Veel te jong vindt hij nu. "Het werd ons voorgesteld als een vredesmissie, relaxed. We zouden wat transporten moeten doen en verbindingen leggen. Geen oorlogshandelingen dus. Ik had op m'n zestiende gekozen voor een militaire opleiding. In januari 1993 werden vrijwilligers gevraagd voor Bosnië. Als nie mand zich zou opgeven, zouden er aangewezen worden. Nou, ik was een militair en dan moet je daar ook naar handelen. Bo vendien leverde het een aardig bedrag in de maand op. Tegen over de wedde van achthonderd gulden per maand een salaris van vijfduizend. Veel jongens hébben daarom ook die keuze gemaakt." De vredesmissie bleek niet zo vreedzaam als was voor gespiegeld. "Als VN-militair ben je machteloos. Je mag niets. Geen wapens gebruiken tenzij je daar toestemming voor hebt. Maar wat doe je als je vluchtelingen op transport helpt en ze worden vanuit de bergen beschoten? Dan blijf je echt niet met je armen over elkaar staan. Ik heb het wa pen dus echt wel gebruikt. Het was of hij of ik, of zij of ik. Dan gaat 'ikkie' wel voor." Door een doip rijden, een kwar tier nadat het volledig was uit gemoord, is gruwelijk en schok kend voor Jurgen. Een andere bloedstollende ervaring was toen hij dwars door het front reed. Op de terugweg van een vrachtwa genreparatie had hij de verkeerde weg genomen en kwam midden in het front terecht. "Van twee kanten werden we beschoten. Ik ben met 120 kilometer overal doorheengereden, steeds buk kend om de kogels te ontwijken. Ik weet niet welke ravage ik daar mee heb achtergelaten." Wachtdraaien met een uzi en Browning pistool. "Je kreeg tien patronen. Moest-ie niet op au tomatisch staan, dan was je er zo doorheen." Wat Jurgen be hoorlijk dwars zit, was het ge brek aan nazorg. "Toen ik na zes maanden terugkwam, waren alleen mijn ouders op Schiphol. Na acht maanden thuis werd er gebeld of ik al terug was van de missie. Van de teruggekeerde militairen heeft tien procent nergens last van. Van de overige negentig heeft twintig tot dertig procent een vorm van nazorg. De andere zestig procent niet. Daar zat ik dus bij. In het begin begrijp je niet waarom je gedrag zo veranderd is. Agressie, zuipen, blowen, schulden maken. Overal lak aan hebben." KORTGENE - In de Volkskrant van 12 juni was een interview te lezen met professor dr. Dick Swaab, hersenwetenschapper. Swaab is vooral bekend door zijn onderzoek en ontdekkin gen naar hersenanatomie en -fysiologie. Eén van zijn ont dekkingen is, dat hersenen pas op 25-jarige leeftijd zijn uitgerijpt. Pas dan zijn men sen volwassen. Jurgen: "Nou, daar ben ik het helemaal mee eens. Ik was gewoon een kindsoldaat. Zelf voelde ik me pas op mijn 29e volwassen. Maar dat kan ook komen door de gruwelijke ervaringen, die ik nog steeds met me mee draag. Als je de foto's ziet van toen, ben ik nog een kind. En een braaf kind ook. Tot m'n 21e geen alcohol gebruikt. Zelfs nog misdie naar geweest." Na zijn tijd in Bosnië had ook de omgeving van Jurgen moeite met hem. Hij was niet meer de Jurgen van voor heen. "Mijn ouders hebben een helse tijd gehad toen ik terugkwam. Ik was totaal on handelbaar. Daarom heb ik mijn vader de speld die bij het insigne hoort, opgespeld", aldus de veteraan. KORTGENE - Jurgen lijdt aan PTSS: Post Traumatisch Stress Syndroom. Hij is voor 40 pro cent arbeidsongeschikt en krijgt daarvoor een invaliditeitspen sioen van het leger. Omdat hij niet met het openbaar vervoer kan reizen, ontvangt hij ook een bijdrage voor autorijden. "Ik ben dol op zeevissen en zo ben ik in contact gekomen met een soldaat die voor 100 pro cent was afgekeurd. Hij raadde me aan deze regeling aan te vragen. Tot dat moment wist ik niet dat zoiets bestond. Na een aantal testen, formulieren en gesprekken kwam de uitslag 40 procent arbeidsongeschikt. Dat was in 2007 en ik kreeg ook twee jaar met terugwerkende kracht. Met dat geld heb ik toen mijn schoorsteenbedrijf kun nen starten. Het loopt redelijk goed en ik ben eigen baas. Dat kan ik aan." Het draaginsigne mag je altijd dragen. "Het voelt als erken ning voor je inzet en de offers die je hebt gebracht. Er bestaat ook een speldje 'witte anjer'. Dat mag elke Nederlander dragen, alleen bij bepaalde gelegenhe den, de periode rondom vete- ranendagen. Voor m'n zoontje zou ik graag een 'kleine witte anjer' hebben. We moeten niet vergeten dat ook kinderen veel lijden door de PTSS van hun vader." Wereldaanbieding Dé Weekkrant vaart samen met P&O Ferries naar hartje Rotterdam en u kunt daar bij zijn! Stap in september aan boord voor een unieke dagtocht dwars door de Rot terdamse havens tijdens het waterspektakel van De We reldhavendagen. Vanaf Europoort vaart het 215 meter lange schip de Nieuwe Waterweg langs Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Delfshaven tot aan de impo sante skyline van Rotterdam. In het centrum nemen wij deel aan een aantal spectacu laire helikopterdemonstraties voordat het schip bij de Eras- musbrug onder toeziend oog van duizenden toeschouwers een sierlijke draai maakt. Vanaf de buitendekken heeft u van ruim 30 meter hoogte een fantastisch uitzicht op alle kade activiteiten en is het echt genieten als onze Cruiseferry het centrum van Rotterdam binnen komt varen. Onder weg is het gehele schip aan de binnenkant te bezichtigen. Aanbieding Zaterdag 4 of zondag 5 september 2010. Normaal: €59 p.p. Weekkrant aanbieding: €54 p.p. Kinderkorting (t/m 15 jaar): €10 per kind. Lunchbuffet: €25 p.p. (beperkt aantal plaatsen). Busvervoer U kunt busvervoer naar P&O Ferries in Europoort bij boeken. Opstapplaatsen: Weert: €40 p.p. retour Eindhoven: €35 p.p. retour Tilburg: €30 p.p. retour Breda: €25 p.p. retour Rotterdam: €15 pp retour Bij voldoende deelname. (ma-za 09.00-17.00 uur). Vermeld uw kortingscode WEG Wereldhavendagen foto: peter elenbaas Ik zeg ligbad omdat we thuis een zitbad hadden. Vermoedelijk daarom woon ik nu in een huis met twee ligbaden. Het zitbad, een granito kuip en een dito gootsteen met opstaande randen waarop ik mijn benen kwijt kon toen ik ouder en langer werd, was een vooruitgang na de zin ken teil in mijn geboortehuis. Eenmaal per week liet mijn moeder de teil voor driekwart vollopen en voegde er een ketel kokend water aan toe. Het bad was altijd te koud. Als ik me goed herinner zaten mijn broertje en ik vroeger samen in de teil. Het wasprocédé speelde zich afin een onverwarmde bijkeuken waar de wringer en een mangel stonden. In het volgende huis, dat met het zitbad, was een geiser dus koud heb ik het in bad niet meer gehad. Bij oom Gerard ging ik graag logeren. Er was een ligbad waar ik eens per week gebruik van kon maken. Ook daar was het comfort beperkt. Om economische redenen mocht er niet meer dan twee decimeter water in het bad. Ik herinner me een enigszins geelbruin uitgeslagen kuip op pootjes. Ik wentelde me in het laagje water bij het licht van een peertje en een inatglazen bovenlicht in de hoek van de badkamer. Later werd ik een badlezer. Met een boek in de hand en een glas witte wijn binnen bereik kan ik een uur in het bad liggen. Na de inleidende tivee kwatrijnen van dit badsonnet, volgt, nu de chute. De douche in de hotelkamer in St. Jean de Luz hing boven het bad. Er was geen gordijn. Dan moet je zittend in het bad douchen, anders wordt het een waterballet. Normaal sta ik voorzichtig op uit het bad. Omdat ik nu slechts haastig had gedoucht was ik niet geconcentreerd. 1 Reageren op de column? Ga naar www.deweekkrant.nl/spaan mstfm </X arjenkÖ^ÖKT aiYlNHOCMNfW#I Ga naar www.deweekkrant.nl/arjen-kookt voor Sammy's Avonturen 3D voor 4 personen! 3x Looptijd actie: tot vrijdag 30 juli 15.30uur

de Faam | 2010 | | pagina 59