Nu alleen bij AH XL XL Filmweken rawiwjj Bij elke 20 euro aan boodschappen een 2e bioscoopkaartje GRATIS bij CineCity Vrije Stad de Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Er was geen ambulance beschikbaar voor een st in Middelburg Duurzame woningen in Grijpskerke (Gildeweg 6 - Vlissingen) L Filmweken 15 jü www.woneninbcstcvacr.ni Géén ambulance! Sinds de veranderingen in de ziekenzorg op Walcheren is er veel ziekenhuisvervoer naar Goes. Terwijl de ambu lances het in de eigen regio druk hebben. Veiligheidsri sico Zeeland geeft toe dat er vorige week maandag, na een melding, geen am bulance beschikbaar was. Als Veiligheidsregio Zeeland om opheldering is gevraagd, volgt er een paar uur stilte. Ze gaan in overleg en daarna komt er uitleg. De discus sie is nog niet gesloten. Apotheker Maartje Zwa german: "Huisarts Chris tine Greeven stuurt een klachtenbrief." Greeveris assistente stelt: "De dokter wint informatie in over hoe ze dit moet aanpakken." Het toeristenseizoen is nog maar net begonnen. Maar nu al zijn er te weinig ambulances beschik baar. FOTO: IZAAKVERKESTE DOOR MARCEL VAN DER VOORT MIDDELBURG - Elke mi nuut telt bij het redden van een mensenleven. De nabe staanden van de vorige week maandagmiddag in Middel burg overleden man zullen er tijdens het verwerken van hun verdriet wellicht niet achterko men of hun dierbare gered zou zijn als de ambulance eerder bij Medsen Apotheek Veersche Poort was gearriveerd. De eer ste ambulance, die besteld was, is niet op komen dagen. Het is maandag, aan het begin van de middag, als een man on wel wordt in de Middelburgse apotheek. Hij valt en loopt een hoofdwond op. "Het dreigde mis te gaan met hem en daar om is er naar 112 gebeld. De centralist van de meldkamer vertelde dat er geen ambulance op Walcheren beschikbaar was vanwege extreme drukte. Ver bouwereerd heb ik opgehan gen", vertelt apotheker Maartje Zwagerman, die erbij was. "We hebben huisarts Cristine Gree ven en de politie gealarmeerd en die kwamen direct", stelt ze. Ook haalden de medewerkers van de apotheek een automati sche externe defibrillator (AED) bij de fysiotherapeut in de buurt en begonnen zij met het reanimeren. "Vervolgens heb ben wij weer naar 112 gebeld en toen kwam de ambulance wel. Aan één kant vind ik de situatie belachelijk. Maar ze zullen echt geen koffie hebben zitten drin ken. Ze kunnen het elders druk hebben gehad", vertelt Zwager man verder. Omstandigheden "De eerste melding van 14.34 uur was niet levensbedreigend. Wat er maandag is gebeurd, is een samenloop van omstandig heden. Dat er door de drukte geen ambulance beschikbaar is kan gebeuren. Dat is de reali teit. Bij de tweede melding om 14.40 uur waren net de ambu lance en motorambulance vrij en die zijn naar Veersche Poort gegaan", reageert woordvoerder Dian Duurlo van de Veiligheids regio Zeeland, waarbij de be doelde meldkamer hoort. Het gaat nu al fout wat betreft de beschikbaarheid van ambu lances. Wat is er de komende maanden te verwachten als op Walcheren ook nog heel veel toeristen zijn? Is er meer risico op problemen met de toeristen erbij? "Ik vind het moeilijk om daar uitspraken over te doen. Maar ik denk het niet. Wij weten dat het in deze periode druk is", verklaart Duurlo. Ze benadrukt: "Er zijn niet te weinig ambu lances. Wij rijden op basis van een dekkingsplan. Connexxion levert die ambulances volgens het plan." REAGEER VIA: 'RED.FAAM@WHM.WEGENER.NL "Wij zijn slechts de vervoer der en weten niets van het wegblijven van de zieken wagen", aldus woordvoerder Hendri Beltman van Con nexxion ambulancevervoer over het Middelburgse in cident. Woensdag 14 juli 2010 - Pagina 5 door Tara De Vriend GRIJPSKERKE - Marten Wiersma, gedeputeerde Economie en Milieu van de Provincie Zeeland, geeft morgen (15 juli) het officiële startsein voor de bouw van het nieuw bouwproject WoonEco2 in de dorpskern Grijps kerke. WoonEco2 is een project van Woonburg uit Koudekerke en Marsaki uit Goes, die op deze lokatie in de gemeente Veere de eerste C02-neutra- le straat van Nederland ont wikkelen. Een C02-neutrale woning heeft onder meer een kierdichte schil, zware isolatiepakketten, drielaags- glas, een uitgebalanceerd ventilatiesysteem, een ei gen aardwarmtepomp en zonnepanelen op het dak. Architecten Alliantie en ad viesbureau DUBOurgraaf uit Goes hebben een woning ontworpen die zichzelf van energie voorziet. Afhankelijk van het verbruik van de be woners, kan de woning zelfs meer energie opleveren dan de bewoners nodig hebben. De energieoverschotten le veren de bewoners af aan het energienet van Delta. Deze bekijkt daarnaast of slimme huisdomotica voor apparatuur in de woning, in combinatie met een slimme meter kan worden toegepast die bewoners in staat stelt zo min mogelijk energie te ver bruiken. De belangstelling voor C02-neutraal wonen is groot. Twaalf woningen zijn in de eerste drie maanden na start verkoop verkocht. /-* -li t li' A ch CINE CITY! www.cinecity.nl Act»* voot .vAord*» ,tcw*ffcatt XL f ifrnhon «r "Hier gaat het dus over", zeggen we tegen elkaar op een terrasje op de boulevard. Een mooie zee, heer lijk windje, een enorm zeilschip aan de horizon, een containerschip om de hoek, een kronkelende zee kant. Hier voel je energie van komen. Die rand van de zee geeft een vrij gevoel datje nergens treft, hier mag je jezelf zijn, mag je verloren ronddolen, mag je stil zijn, hier hoeft niets, mag je staren naar de hori zon, mag je dromen en denken. De ruimte van de zee geeft ruimte in je hoofd. Vrijheid. Hier gaat een prettige spanning van uit. Het is hier niet allemaal netjes op orde, het is een lichte chaos van zand en golven en wier of aangespoelde rommeltjes. Je haren gaan door de war, de wind doetje rok ineens opwaaien, en het dragen van lekkere schoenen is wel zo prettig als je ineens op het strand belandt. Je bent hier weg van alles. Je bent vrij. En bij het win nen van de halve finale springen ze in de haven en hangen aan ze de kade. En bij de Finale....(na het schrijven van deze column)....Het is een menging van de pure schoonheid gemaakt van civiele tech niek, zoals bij de nieuwe zeewering en duin aan het Nollehoofd, en een prettige nonchalance, waardoor je het gevoel hebt niet steeds aan allerlei eisen of verwachtingen te hoeven voldoen. Je eigen ding doen en ook samen diezelfde passie voor die stad aan zee, Vlissingen. Het toestaan van tijdelijke acti viteiten wakkert die vrijheid nog meer aan. Want dan mag je meer. Je kunt de Nieuwendijk even afsluiten voor een feest, je kunt een plastic springpontonne- tje in het Dok leggen zodat de kinderen er kunnen zwemmen. Of even wat bosjes afknippen op de kop van het Bellamypark, zodat je vanuit de Spuistraat de zee ziet. Allemaal 'quick wins' die je nü kunt doen om de stad meer te ervaren en te laten zien dat de stad van de mensen is die er wonen en wer ken en recreëren. Want dat past ook bij die vrijheid, dat je je bewoners en gasten de kans geeft het te er varen. Een beetje op orde hoe je de stad binnen- kcunt en hoe je er heerlijk kunt dwalen. Even goed kijken welke kleine dingen wat beter kunnen, iets handiger trapjes naar de boulevard, vooral iets be tere zichtlijnen, wat minder obstakels of bosjes op de verkeerde plekken, zodat je ziet waar je heen gaat en welke belofte die stad in zich heeft. Een paar handige kortsluitingen voor de fietser die van buiten komt, en de weg niet weet, want zo ont dekken veel mensen de stad. Het kleine en het grote passen bij deze stad. Niet bang voor grote be tonnen trappen op de glooiing, of het ooit graven van het kolossale Dok, de zwierende lange lijn van het nieuwe fietspad op het duin of de langste bank. Nu is de tijd die vrijheid nog meer in de kleine din gen te laten zien. Dingen die een ieder kan doen. Individuele acties die de hele stad een boost geven. Bewoners vrijheid geven éen waanzinnig eigen huis té bouwen straks op het Scheldeterrein, met alle vrijheid. Of samen je straat opknappen. Zie wat er nu gebeurt in de St. Jacobsstraat! Of al die mensen die hun gevel een mooie kleur geven, dat is typisch Vlissings, die gekleurde panden, de vrijheid die dat uitstraalt, hier kan het, hier mag het! Verras de gasten met de vrije geest die ze hier aantreffen. Of verleid ze mee te doen. Hier mag je dat grote schip even aanleggen, hier kan iets gebeuren. Geef het een kans, maak zichtbaar in de stad de ongebonden geest die hier heerst. Vrijheid kun je doen! Mariet Schoenmakers

de Faam | 2010 | | pagina 5