Zoek naar een boek Gratis trimloop en Triatlon met prijzen Proeverij met Echte Boerderijzuivel Rustenburg houdt mooie rolstoeltocht Fietsestafette Nationaal Landschap Zeeland ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Strip Boekenboog is leuk om rond te neuzen Klik Win Fort Rammekens bezoeken met gids Strandjutten op Vaderdag voor Tibetaanse vluchtelingen in India TTïMÏHJNTfiilil De Faam Woensdag 16 juni 2010 - Pagina 58 Op de bank Historicus Jan Zwemer schreef de verhaallijn voor het eerste stripboek over de geschiedenis van Zeeland. foto: marina meuers door marina meuers SEROOSKERKE - Zeeland in strip, dat is één van de projecten waar historicus Jan Zwemer (1960) uit Serooskerke de laatste tijd mee bezig is geweest. Samen met tekenaar Danker Jan Oreel uit Kloetinge gaf hij vorm aan het stripboek over de geschiede nis van Zeeland, dat vorige week verschenen is. Jan Zwemer stu deerde van 1979 tot 1985 ge schiedenis. in Amsterdam. Hij studeerde af op het onderwerp 'de geschiedenis van de landar beiders op Walcheren 1900- 1940' en verdiept zich sindsdien vooral in de sociale geschiedenis van Zeeland. Door omstandig heden heeft Zwemer altijd ge werkt als freelancer, wat hij nu nog steeds doet. "Vlak na mijn afstuderen raakte ik overwerkt, ik bleek last te hebben van het toen nog onbekende ME (chro nisch vermoeidheidssyn droom). Geen ideale situatie dus om voor een baas te werken, dus besloot ik als freelancer aan de slag te gaan." Er zijn inmiddels verschillende boeken van Zwe mer verschenen waaronder Zee land 1945-1950 en Zeeland 1950-1965. Daarnaast heeft hij jarenlang columns geschreven in het dialect en een streektaal programma verzorgd voor Om roep Zeeland. Naast de histori sche boeken over Zeeland, pu blicaties over de landelijke ge schiedenis van de kerk, verschil lende romans en het onderzoek naar standshuwelijken heeft Zwemer sprookjes in dialect ge publiceerd en verdiept hij zich in de geschiedenis van bekende Zeeuwse bedrijven. En nu dus Zeeland in stripvorm. "Een tijd geleden gaf ik een lezing over een roman die ik net geschreven VLISSINGEN - Je waant je in een behoorlijk uitgebreide boekwinkel wanneer je bij Frans de Reeper en Heieen Alders in de garage binnen stapt. En dan is er ook nog eens een opslagruimte met meer dan 5.000 boeken. De zaken gaan goed voor De Boekenboog. Frans en Heieen begonnen in 2007 met hun tweedehands boekwinkeltje aan de Hendrick Vroomlaan 78 in Vlissingen en inmiddels weet ien trouwe schare klanten het te vinden. Het assortiment is zeer uitge breid, van Nederlandse litera tuur, thrillers en informatieve boeken over de Zeeuwse ge schiedenis tot bijzondere vert alingen uit onder andere het Chinees en het Russisch en een zeer veelzijdige collectie boeken over kunst. En wanneer iets niet voorradig is, kan er een verzoek ingediend worden en proberen Frans en Heieen alsnog het boek ergens op teduiken; Frans vertelt enthousiast: "We hou den de prijzen bewust laag, zo dat de boeken snel verkocht worden. Uiteraard zijn alle boe ken die wij verkopen in prima staat, daar zorgt Heieen wel voor!" Heieen vult lachend aan: "Het gebeurt inderdaad dat ik, zeker bij kinderboeken, ze eerst met schoonmaakmiddel te lijf ga. Ik vind het prettig wanneer de boeken er tiptop uitzien." Dat er veel belangstelling is voor de boeken blijkt wel uit het be zoekersaantal. Per jaar komen er meer dan duizend naar de winkel en de totale verkoop, in clusief de verkopen via internet, omvat rond de 5.000 boeken. De winkel is open op woensdag van 13:00-17,00 uuf en op zater dag van 10.00-16.00 uur. Infor matie: www.deboekenboog.nl. Via: www.de-faam.nl Het boek Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement. Kijk voor meer informatie op de website. Het boek Zeeland van Ne- halennia tot Westerschelde- tunnel, 2000 jaar geschie denis in strip is op 1 juni verschenen bij uitgeverij Het paard van Troje in Goes. Het scenario is ge schreven door Jan Zwemer, de tekeningen zijn van Danker Jan Oreel en de strip is ingekleurd door Wilma Leenders, een veel- bekroonde tekenares. Het boek laat onder andere de Romeinse tijd zien, Jacoba van Beieren, de 80-jarige oorlog, Michiel de Ruyter, de Tweede Wereldoorlog en de watersnoodramp. Het boek is in iedere Zeeuwse boekhandel te koop voor 15 euro. Er is ook een luxe uitvoering voor 29,95 euro. had. Danker Jan was hierbij aan wezig en toen we in gesprek raakten, was een vruchtbare sa menwerking snel beklonken. We delen hetzelfde gevoel voor humor en voor een strip is dat natuurlijk onontbeerlijk. Ik lever de verhaallijnen en hij maakt er de perfecte tekeningen bij. Het is iets heel anders om een strip verhaal te maken, ik moest in grote lijnen denken en toch de geschiedenis zo goed mogelijk weergeven. Het resultaten is ze ker geslaagd. Het is een boek dat Zeeuwen van alle leeftijden moeten lezen." RITTHEM - Onder leiding van een gids Fort Ramme kens in Ritthem bezoeken kan op dinsdag 22 juni. Naast een bezoek aan het fort zelf, wandelen de deel nemers door het rondom ge legen natuurgebied met zijn kreken en bossen. Het begint om 19.30 uur bij het Fort. Deelname kost 2,50 euro per persoon. Kinderen tot zes jaar mogen gratis mee. OOSTKAPELLE - Samen met een strandjutter van Terra Maris het strand af speuren naai' natuurlijke en minder natuurlijke aan spoelsels kan op zondag 20 juni. De strandjutter ont vangt de deelnemers om 14.30 uur bij het aquarium van het museum en gaat daarna met hen naar strand. Deelname kost 3,50 euro en aanmelden: 0118-582620. d00r-tara de vriend VLISSINGEN - Loopgroep Zeeland houdt ter gele genheid van de opening van Zwakke Schakel op woensdag 30 juni een gra tis Triatlon en een gratis trimloop voor alle recre atieve en wedstrijd hard lopers. De wedstrijd is voor iedereen toeganke lijk en er is vijf of tien kilo meter te lopen. De trimloop is uitermate ge schikt voor recreanten die voor het eerst aan een loopje willen meedoen. Het parcours gaat over het nieuwe ingerich te duin- en dijk gebied Nolle- Westduin. Er zijn verschillen de prijzen te winnen. Waar onder een dinerbon van strandpaviljoen Panta Rhei, cadeaubonnen van Intersport Vlissingen en andere prijzen. Startnummers afhalen kan tussen 18.30 en 19.00 uur en de start is om 19.30 uur bij Panta Rhei. Deelname is gra tis en aanmelden kan via www.loopgroepzeeland.nl. VLISSINGEN - De Provincie Zeeland houdt in samenwer king met de gemeenten Borsele, Sluis, Vlissingen, Veere, de drie informatiepunten Museum Het Bolwerk, De Kamerse Kooi, Ter ra Maris en de beide water schappen in Zeeland een fiets estafette op zaterdag 26 juni. Tussen 10.00 en 16.00 uur is van alles te doen in de drie deelge bieden: west Zeeuws-Vlaande- ren, Zak van Zuid-Beveland en Walcheren. Gedeputeerde Frans Hamelink doet met een klein gezelschap, waaronder dijkgraaf Toine Poppelaars, de drie deelgebieden aan. Bij ieder informatiepunt wordt het nieu we fietsrouteboekje Nationaal Landschap Zuidwest-Zeeland aangeboden aan burgemees ters en wethouders van de be trokken gemeenten. Prijzen van de fotowedstrijd worden per deelgebied uitgereikt aan de winnaars. En het gezelschap fietst een korte route door het Nationale Landschap, waaraan iedereen mee kan doen. Deel nemers krijgen een kleinigheid van het Jaar van de Fiets. Tij dens deze route wordt onder weg geluisterd naar geluidsfrag menten over het landschap via een bikespeaker. Het kan een verhaal over de streek zijn, maar ook uitleg over wat er op dat punt te zien is. Na 26 juni is bij alle Zeeuwse VW's het fietsrou teboekje te koop. Meer infor matie via www.vwzeeland.nl. door tara de vriend MIDDELBURG - Om meer be kendheid te geven aan het keurmerk en de Echte Boerde rijzuivel is op vrijdag 18 en za terdag 19 juni bij EMTÉ aan de Johan van Reigersbergstraat 11 in Middelburg een proeverij. Er is onder andere echte boeren- karnemelk te proeven en ook laat een demonstratrice zien hoe je heel eenvoudig een heer lijke boerderijzuivelfondue op tafel zet. Het is van 9.30 tot 16.30 uur. Bezoekers van de proeverij krijgen informatie en recepten mee en een verwijzing naar de website www.boerde- rijzuivel.nl. Omdat je nergens beter kunt ontdekken wat Ech te Boerderijzuivel is dan op de boerderij, heeft de Bond van Boerderij-Zuivelbereiders een speciaal programma ontwik keld: Boerderij-Beleving. Op Walcheren is een gratis Boerde rij-Beleving bij Kaasboerderij Schellach in Middelburg. Deze is te boeken via: www.boerde- rijzuivel.nl en is een leuk, lekker en leerzaam uitje. Er is steeds meer behoefte aan eerlijke in formatie over de herkomst van producten. Men wil eten bele ven en de herkomst ervan speelt een steeds prominentere rol. Het keurmerk voor Echte Boerderijzuivel zorgt voor transparantie in de keten en geeft eerlijke informatie over de herkomst van de producten. door tara de vriend MIDDELBURG - Zorg centrum Rustenburg houdt morgen (17 juni) de jaarlijkse rolstoeltocht voor de bewoners door Middelburg. Er is een mooie route door de stad uitgestippeld. De tussenstop is gepland op de Markt, waar de deelne mers worden getrakteerd op een 'ijsje van 'ijsbpérdënj --De Koehoorn uit Meliskerke. De meeste rolstoelgebonden deelnemers zijn niet in staat om zelf de rolstoel voort te bewegen. Zij krijgen daarbij hulp van familie, medewer kers, vrijwilligers en inmid dels traditiegetrouw de leden van rugbyclub Oemoemenoe uit Middelburg. De stoet zal het laatste stuk worden bege leid door muziekgroep Obras de Lota, een sambaband uit Vlissingen. De stoet vertrekt om 18.30 uur vanaf Zorgcen trum Rustenburg in Dauwen- daèle. -r- i Frans de Reeper en Heieen Alders verkopen boeken vanuit huis. Deze zomer staan ze ook op de toeristenmarkten in Domburg en Zoutelande. De opbrengst van de verkoop gaat volledig naar het goede doel: Tibetaanse vluchtelingen in India. foto: marina meuers

de Faam | 2010 | | pagina 58