70 jaar na bombardement dé Weekkrant De Faam ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL De Tweede Wereldoorlog wordt op verschillende plaatsen herdacht Expositie Middeleeuws hart is weg Bunker maakt oorlog levend Exposities Maand van de Vrijheid Woensdag 12 mei 2010 - Pagina 21 Slag om de Schelde herbeleefd VLISSINGEN - Bibliotheek 't Spui in Vlissingen houdt van wege de Maand van de Vrij heid, die tot en met wij dag 28 mei duurt, verschillende activi teiten. Zo is er de lezing De slag om de schelde met een bijbe horende bunkertocht. Maan dag 17 mei is om 20.00 uur in de bieb, aan de Spuistraat, de oor logsfilm The Boy in the Striped Pyjamas te zien. Bruno is de 8- jarige zoon van de comman dant van een concentratie kamp in WO II. Hij ontdekt het concentratiekamp, met grote gevolgen. Toegang kost 2 euro voor leden en 3 euro voor niet- leden. Stichting Bunkerbehoud Vliss ingen houdt donderdag 20 mei vanaf 20.00 uur in de biblio theek een lezing over de Slag om de Schelde. Een militaire operatie tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog. Deze zeeslag, die vijfentachtig dagen duurde, hield de bevrijding van Walcheren in. De Karolingische burcht in Oost- Souburg, de vliedberg bij Ritthem, Kasteel Westhove, Fort Rammekens, het Keizersbolwerk en Fort de Ruyter zijn vestingwerken uit verschillende episodes van de Zeeuwse geschiedenis. De laatst gebouwde verdedigings werken zijn de betonnen bun kers, kazematten en versperrin gen van de zogenaamde Atlan- tikwall. Dit dateert uit de Twee de Wereldoorlog. Langs de oe vers van de Westerschelde zijn honderden bunkers gebouwd om direct aan de Scheldemon- ding de toegang tot de haven van Antwerpen af te sluiten. Op 4 september 1944 is Ant werpen door de Canadezen be vrijd en bleken de sluizen en de havens intact. Sprekers zijn Ad en Lenco van der Weel van Stichting Bunkerbehoud. En tree lezing is 3 euro. Qp zater dag 22 mei om 9.30 uur houdt de bibliotheek in samenwer king met Stichting Bunkerbe houd een bunkertocht door Vlissingen. De wandeling sluit MIDDELBURG - In het Zeeuws Documentatiecen trum aan de Middelburgse Kousteensedijk is tot en met zaterdag 19 juni een expositie met foto's, krantenberichten en ander documentatiemate riaal over het bombardement op Middelburg van 17 mei 1940. Het historische cen trum van Middelburg is zwaar getroffen door een Duits luchtbombardement met bri santbommen en beschietin gen vanaf de Sloedam. Om en nabij zeshonderd winkels en woningen blijken volledig verwoest om de provincie tot overgave te dwingen. Bezoe kers zien beelden van onder andere het afgebrande stad huis, het Abdijcomplex en de Provinciale Bibliotheek die grotendeels in de as zijn ge legd. Doordat de bevolking tijdig was gevlucht vielen er 'slechts' tweeëntwintig slachtoffers. Dat is ook de re den dat dit bombardement in de schaduw van dat op Rot terdam is komen te staan, ter wijl de impact voor de stad minstens zo groot is geweest. In de verlaten stad kon het vuur ongestoord om zich heen grijpen. De foto's van na 17 mei laten een ontluiste rend beeld zien van een grote zandvlakte in het centrum van de stad met daaromheen zwartgeblakerde ruïnes die wachten op de wederop bouw. Middelburg bleef een monumentenstad, maar het middeleeuwse hart was voor goed verdwenen. De winkel aan de Lange Delft is verdwenen. foto: p.r. aan op de lezing De Slag om de Schelde en volgt de opmars van de geallieerden door Vlissingen in november 1944 in omge keerde richting. Vanaf het Bel- lamypark loopt de groep over de Nieuwendijk naar het parkje aan de Simon Stevinstraat waar uitleg wordt gegeven over de schuilkelders die in opdracht van de Duitsers hier zijn ge bouwd. Daarna voert de wan deling naar de Oranjemolen en het landingsstrand van het Slijkhaventje. De volledig ge restaureerde observatiebunker kan met een gids worden be zocht. Ad van der Weel en Ton van Nunen van Stichting Bun kerbehoud begeleiden de wan deling. Entree: 7,50 euro. Info: www.bibliotheekvlissingen.nl MIDDELBURG - Commissa ris van de Koningin Karla Peijs opent vrijdag 21 mei om 12.15 uur samen met scholieren de reizende tentoonstelling De Bunker. De expositie staat tot en met zondag 4 juli op Plein 1940 in Middelburg. De Bun ker is een multimediale ten toonstelling over dilemma's in oorlogstijd die draait om de vraag: "Wat zou jij doen?" Alle dilemma's in De Bunker zijn waar gebeurd. Speciaal voor deze editie zijn in samenwer king met onder meer het Zeeuws Archief en scholieren van CSW Van de Perre Mid delburg aanvullende oorlogs verhalen verzameld uit Mid delburg. Het blijkt dat éën op de zes Nederlanders de Twee de Wereldoorlog heeft mee gemaakt. De persoonlijke herinneringen aan deze pe riode dreigen hiermee te ver dwijnen. Door burgers van nu in aanraking te brengen met de dilemma's van burgers in oorlogstijd wil De Bunker bij dragen aan het historisch be sef en de betekenis van oorlog en vrijheid in de samenleving. Een bezoek aan de tentoon stelling is gratis. De opening van De Bunker is onderdeel van de herdenkingsweek van Het Vergeten Bombarde ment. De Bunker is maandag tot en met vrijdag open van 12.30 tot 17.00 uur en zater dags van 10.00 tot 17.00 uur. Doordeweeks mogen school klassen op afspraak de expo sitie bezoeken. Informatie: www.debunker.nu VLISSINGEN - Op de begane vloer van Bibliotheek Vlissingen, aan de Spuistraat 6, zijn vanwege de Maand van de Vrijheid, tot maandag 17 mei acht schilderijen van jonge vrouwen uit asiel zoekerscentrum AZC in Middelburg te bekijken. De vrouwen schetsten hun toekomstbeeld: 'Hoe zien zij zichzelf na twintig jaar?' En tot en met maandag 31 mei is er een tentoonstelling over Vlissingse bunkers te zien in de expositieruimte van Bibli otheek 't Spui. stadhuis voor ooggetuigen van het bombardement. Het her denkingsconcert begint om 20.00 uur in de Zeeuwse Con certzaal. En woensdag 19 mei om 13.15 uur volgt een interna tionaal wetenschappelijk sym posium over vier bombarde menten WOU. Dat is in de Zeeuwse Bibliotheek, aan de Kousteensedijk. Tot zondag 13 juni is in De Vleeshal, aan de Markt, het kunstwerk Cratere (krater) te zien van de Italiaanse kunstenaai' Francesco Arena. En in de voorhal van het stad huis is tot zondag 1 augustus een expositie over de Middel burgse situatie voor de oorlog, het bombardement en de ge volgen daarvan. Inmiddels is een boekje van boekhandel De Drvkkerij verschenen met een stadswandeling langs historisch belangrijke plekken tijdens het bombardement. Deze is ver krijgbaar bij de grotere Middel burgse boekhandels. Ook zijn er enkele boeken verschenen over het Vergeten Bombardement. In de zomer komt theatergroep Zeelandia nog met de productie 'Vlammenstad.' Informatie: www.vergetenbombardement- middelburg.nl door marcel van der voort MIDDELBURG - Maandag 17 mei is het zeventig jaar geleden dat een groot deel van de binnenstad van Mid delburg verwoest werd door de gevolgen van het Duitse bombardement. Om deze gebeurtenis te herdenken zijn er in de Zeeuwse hoofd stad diverse activiteiten. Zo leggen leerlingen van de Sint Franciscusschool maandag 17 mei om 10.00 uur een krans op de Rooms-katholieke begraaf plaats aan de Walcherseweg. De bunker staat tijdens herdenkingsperiode in Middelburg op Om 14.00 uur is er een samen- het Plein 1940. foto: p.r. zijn in de Burgerzaal van het 1 november 1944 tijdens de landing van de geallieerden in het slikhaventje in Vlissingen. foto: gemeentearchief vussingen

de Faam | 2010 | | pagina 21