r Nog plaatsen beschikbaar symposium Vergeten Bombardement Middelburg Middelburg introduceert Facilitas - Lekker leven voor iedereen! 11 september Open Monumentendag 6 mei: Onthulling nieuw Canadees monument Plakplaatsen landelijke verkiezingen Koninklijke onderscheidingen V ALTIJD ACTUEEL: DEWEEKKRANT.NL Woensdag 5 mei 2010 - Pagina 9 Er zijn nog plaatsen beschikbaar voor het (Engelstalige) wetenschappelijke sym posium dat woensdag 19 mei 2010 plaatsvindt als onderdeel van Het Vergeten Bombardement Middelburg. Aan de orde komen onder meer: wat zijn de effecten van een bombardement in de Tweede Wereldoorlog op de plaats, de bevolking en het collectieve geheugen. De voertaal van het congres is Engels. Demissionair minister van Defensie Eimert van Middelkoop neemt tijdens het symposium het eerste exemplaar van het boek Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement in ontvangst. Sprekers zijn: - Koos Bosma, professor aan de Universiteit van Amsterdam - Peter Stansky, professor aan de Stanford University in de Verenigde Staten. - Jörn Düwel, professor aan de Universiteit van Hamburg. - Joost Rosendaal, assistant-professor aan de Radboud Universiteit in Nijmegen. - Peter Sijnke, historicus en archivaris, werkzaam-bij het Zeeuws Archief. - Dagvoorzitter is Hans Krabbendam, verbonden aan het Roosevelt Study Center, research centrum voor Amerikaanse geschiedenis in Middelburg. Het symposium vindt plaats in de Zeeuwse Bibliotheek en loopt van 13.45 uur tot 17.35 uur. Aanmelden kan bij het Roosevelt Study Center (RSC), Leontien Joosse, Postbus 6001, 4330 LA Middelburg. Tel. 0118 - 631590, email: rsc@zeeland.nl. Onderzoek en publieksu'rtgave Onder de noemer 'Het Vergeten Bombardement' is een onderzoeksproject ge start. Het resultaat van dit onderzoek is het boek Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement. Deze uitgave gaat inhoudelijk onder andere in op de voorgeschiedenis, het verloop van de strijd en in het bijzonder op het feitelijke verloop van het bombardement. Wat is er gebeurd en wat voor soort bombardement was het? Wat waren de gevolgen van het bombardement en hoe is de stad opnieuw opgebouwd? Ook de verhalen van ooggetuigen krijgen een plek in deze bundel. Aanmelden Presentatie onderzoek 21 mei De resultaten van het onderzoek naar Het Vergeten Bombardement worden vrij dagmiddag 21 mei gepresenteerd in de filmzaal van het Provinciehuis, Abdij 9. De auteurs van Middelburg 17 mei 1940, het vergeten bombardement lichten hun bevindingen toe van 15.00 -17.00 uur. De middag wordt verzorgd door de Werk groep Cultuur Historie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via WCHZeeland@gmail.com. Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door Communicatie. Reacties zijn welkom! Per e-mail naar info@middelburg.nl of per telefoon op (0118) 67 50 00. Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u terecht in het stadskantoor aan de Kanaalweg 3. Meer info: www.middelburg.nl Maximaal Text: vanaf pagina 830 Zaterdag 11 september is het weer Open Monumentendag. Ook u kunt meewerken om deze dag tot een succes te maken. De Monumentendag is een manier om mensen intensiever in contact te brengen met hun historische ge bouwde omgeving en zo de belang stelling voor monumenten en monumentenzorg te vergroten. Op Open Monumentendag zijn landelijk duizenden monumenten gratis geo pend voor publiek. De smaak van de 19e eeuw Dit jaar is het thema van de Monu mentendag 'De smaak van de 19e eeuw'. De smaak van de 19e eeuw laat zich op verschillende manieren vertalen, van nieuwe type gebouwen met nieuwe verschijningsvormen, tot de talrijke technische voorzie ningen die in huis verschenen. Ver lichting, het watercloset en centrale verwarming hadden veel invloed op het interieur. Wonen werd een mas- saconsumptiegoed, waarbij werd ingespeeld op de smaak van de burger, die huiselijkheid en gezellig heid belangrijk vond. Een keur aan bouwwerken kunnen een rol spelen op Open Monumen tendag 2010. We noemen er hier een paar: Bouwwerken die een link hebben met de industriële revolutie, zoals civiele werken als spoorwegen, ka nalen en bruggen, en industriële ge bouwen zoals fabrieken, gemalen en watertorens: nieuwe gebouwen, waarbij de nieuwe materialen gietij zer, gewapend beton en staal wer den gebruikt. Daarnaast kan er een link gelegd worden met smaak op het gebied van eten en drinken, of smaak op het gebied van mode, fotografie of muziek. Het Middelburgs organisatiecomité is op zoek naar huiseigenaren of in stellingen die deze dag hun monu ment open willen stellen of mensen die iets vertellen over bovenge noemd thema. Vaste deelnemers aan de monu mentendag ontvangen binnenkort hun aanmeldingsformulier. Informatie Voor meer informatie of aanmel ding kunt u, graag voor 31 mei, contact opnemen met Jacky Nijsen, telefoonnummer 67 54 58 of Annet Hannewiijk, telefoonnum mer 67 52 82. Of mail naar j.nijsen@middelburg of a.hannewijk@middelburg.nl Op donderdag 6 mei wordt op de Sloedam een nieuw monument onthuld. Het is een plaquette van de Canadese autoriteiten ter herin nering aan de 'Slag om de Schelde', die in 1944 op de Sloe dam uitgevóchten werd. Het nieuwe monument komt op de uit- kijkheuvel. De Minister van Veteranenzaken van Canada, Jean-Pierre Black burn, onthult de plaquette samen met onze demissionair Staatsse cretaris van Defensie, Jack de Vries. Bij de onthjjlling is een grote groep Canadese en Neder landse veteranen aanwezig. De ce remonie begint om 15.00 uur. Per 1 mei kunnen inwoners van de gemeente Middelburg een beroep doen op de verschillende diensten van Facilitas. Of u nu hulp nodig heeft bij de' boekhouding, een hovenier kunt gebruiken om de tuin op te knappen of hulp wenst bij het boodschappen doen, het kan nu eenvoudig en snel via Facilitas Middelburg. Facilitas levert verschillende diensten tegen betaalbare prijzen. 24 uur per dag, 7 dagen per week. Facilitas biedt mogelijkheden aan mensen die een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Hulpbehoevenden die fysiek of mentaal moeite hebben met het regelen van papierwerk, boodschappen doen of hulp kunnen gebruiken in het huishouden kunnen nu eenvoudig en laagdrempelig zelf hulp regelen. Ook tweeverdieners die wegens tijdgebrek niet toekomen aan tijdrovende klussen zoals bijvoorbeeld schilderen, strijken of een grote schoonmaak kunnen Facilitas inschakelen. Wanneer u een oppas zoekt of hulp kunt ge bruiken bij een verhuizing biedt Facilitas uitkomst aan drukbezette mensen. Ook nieuwsgierig geworden wat Facilitas voor u kan betekenen? Bekijk dan de diensten en prijsopgaves op de gemeentelijke website www.middelburg.nl of bel voor meer informatie naar (0118) 67 55 44. Op woensdag 9 juni zijn de landelijke verkiezingen. De gemeente plaatst borden voor posters van politieke partijen. De borden staan tot na de ver kiezingen op 9 juni. Het betreft twaalf aanplakborden, verspreid over de gemeente Middelburg, op de volgende locaties: Van Cittersstraat (wijkcentrum) in Sint Laurens, Grote Stern- straat/Geersesweg in Veersepoort, Nassaulaan in Nieuw Middelburg, Damplein in Binnenstad, Euromarkt in Griffioen, Karei Doormanplein in 't Zand, Maasstraat in Stromenwijk, Vrijlandstraat in Dauwendaele, Rentmeesterlaan in Magistraatwijk, Ravensteijnweg (bij ROC) in Mortiere, Oude Rijksweg/Quarleshavenstraat in Nieuw en Sint Joosland en de Westdijkstraat/Nieuwstraat in Arnemuiden. Ruimte Elk bord is 6 meter breed en 1.90 meter hoog en heeft tien vlakken. Het is niet toegestaan op enige andere plaats op of aan openbare grond tijdelijke verkie zingsborden, posters, stickers en dergelijke aan te brengen. In voorkomende ge vallen zullen illegale borden, posters en dergelijke worden verwijderd. Kosten daarvoor worden in rekening gebracht. 'Werkzaamheden die voor de sa menleving een bijzondere waarde hebben' of 'iemand die zich ge ruime tijd ten bate van de samen leving heeft ingespannen en anderen heeft gestimuleerd'. Waardevolle woorden die opgaan voor de heer B. van Zijll, mevrouw A. Meijering-van Popta, de heer A. van Mourik, de heer mr M.M. Steenbeek, mevrouw J.C. Schroe- vers-de Ridder, de heer W. Schuit. De heer J. Theune, de heer H.A.J. Dronkers, de heer J.A. Murre en mevrouw A. Visser-Tuk. Zij kregen afgelopen donderdag een lintje van burgemeester Koos Schouwenaar en werden daarmee lid of ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Burgemeester Schouwenaar met de decoranda in de voorhal van het stadhuis. Foto: Aart van Belzen Foto: Aart van Belzen

de Faam | 2010 | | pagina 9